15 temmuz 2016 darbe girişimi

15 temmuz 2016 darbe girişimi

Tümünü Göster [17]

74621 #2  #74621
osman gökçe'yi gecenin yıldızı yapan girişim.
(0)
74622 #3  #74622
oy toplama girişimi. işinize gelirse.
(0)
74630 #4  #74630
rte'yi ve damadını pek korkutmamış girişim. gezideki hali aklımdaydı;şaşırdım.
(0)
74632 #5  #74632
kendi halkını bombalayarak insanlara 2016 türkiyesinde savaş uçakları tarafından bombalanma korkusu yaşatarak, insanlara ölüm korkusu yaşatarak, silahlı kuvvetlerin en sert tavırlarının dahi yanına yaklaşamayacağı bir kan gütmüşlükle, düşman ordularının bile yapmayacağı bir alçaklıkla sözde atatürkçü görünümlü, fetö ve pkk işbirliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimidir.

silahlı kuvvetler darbe yapabilir, gerektiğinde siyasete müdahale edebilir ya da etmeme yoluna da gidebilir. ancak en kötü şekilde dahi yaparken asla halka bir zarar vermek, karşısında olmak, milleti millet yapan sütunların taşıdığı çatıları bombalamak, kendi halkın bombalamak gibi amaçlar gütmez. türk silahlı kuvvetleri devlet bekasını ön planda tutar. gerekirse devletle kendi arasında dahi devleti ve milleti seçer. bu girişim, bir silahlı kuvvetler girişimi değildir, bir grup psikopat, akıl hastası yavşağın kanlı planlar güderek gerçekleştirdiği bir kamikazedir. bu olayların sonunda, buna kalkışanlar çok ağır yargılanacaktır ve tercihen gebertileceklerdir.

bu olaylarda hükümetin sorumluluğu var mıdır? evet. peki bunu tartışmanın yeri ve zamanı mıdır? hayır. bakın burada tek geçerli bir durum vardır devlet bekası. devletin içinde yuvalanmış sam amca desteği barındıran ciddi bir güç, halkın temsilcileri ve silahlı kuvvetlerin yöneticilerine savaş ilan etmiştir. bu her suçun önüne geçen, en ciddi ve en tehlikeli sorundur. tahminimce rusya ile tekrar ilişki kurmanın bedeli ödenmektedir. bu süreçte rte ile beğenseniz de beğenmeseniz de aynı cephede bulunuyorsunuz. o yüzden, devletin birliğine kast edecek düşmanlara karşı savaşta eli güçlendirmek varken, cephendeki adamı dövmek istediği kadar iyi niyetli olsun en basit tabirle savaşın doğasına şımarıkça karşı gelmektir. emin olun, rte ile benim kadar düşman olamazsınız. ülkede sevdiğim bütün insanlar darbeci yaftasıyla toplanırken biz bu adamın köpekleriyle çatışmaktan ömürümüzden beşer onar yıl feda ediyorduk. şu an durum bu değil. şu an durum tamamen bir devletin varlık sorunu. şu an durum güne suriye ya da ırak gibi değil de türkiye gibi uyanma arzusu.

bu girişimi herhangi bir şekilde desteklemiş olan ve desteklemeye devam eden insanlara çok ciddi bir çağrıda bulunuyorum, lütfen ülkeden siktirin gidin. rte devrilecekse onu da ben halk olarak deviririm. ordu malını elinde bulunduran bir grup eşkiyanın sam amcasına göre ülkeyi dizayn etmesine göz yummam.

kendi kendini bombalatan bir rte olduğunu iddia edenleri de şaşkınlıkla karşılıyorum. ya rte nefretinden düşünemeyecek hale gelmişler ya da bu ülkede bu tip bir oyun oynanamayacağının, rte gibi kafayı yemiş bir insanın bile böyle tehlikeli bir işe girişemeyeceğini, bu ülkenin yapısı itibariyle çok parçalı olduğunu ve iç savaş ortamına girerse hiçbir şekilde çıkamayacağını düşünebilmesini beklemelisiniz. o bunları düşünemeyecek kadar deliyse 342423 tane danışmanı bence mümkün değil diye karşı durabilir. çünkü bu hareket rte'yi yücelten değil, ülkeyi içine soktuğu durumu gözler önüne seren, ne kadar zayıf olduğunu da kanıtlayan bir hareket. ancak halkın neyi savunduğunu iyi anlamak gerek, halk şu an vatanı ve hürriyeti savunuyor, bunu da çok memnun olmasak da sonuç olarak malum şahsın oturduğu başkomutanlık koltuğunu sam amcanın piçine bırakmayarak yapıyor. aynı halk demokrasi tecellisi mümkün olduktan sonra o şu an uğruna yürüdüğü rte'yi de seçimle cezalandıracaktır. çünkü halk rte için dışarıda değil, halk devletin bütünlüğüne müdahale etmeye kalkan, sözde atatürkçü bildirisinde türk kelimesine doğru düzgün rastlanmayan bir ihanet çetesine karşı savaşıyor. rte, aynı safta olduğu bir karakter hepsi bu.

ne olacak? bu iş bitecek, hangimiz görecek göremeyecek muamma. gel gelelim sevgili ahali, bu iş bitip de bu ülkede halk yönetimi tekrar eline aldığında, buna kalkışan alçaklar çok ağır cezasını çekecek. pek sevişmesek de her fırsatta siktir olup gitme hayalleri kursam da ben söz konusu birlik ve bütünlükse ülkeme ve insanıma güveniyorum. akplisine de chplisine de mhplisine de ve hatta taban olarak hdplisine de. eleştiririm, kızarım, öldürecek boyutta nefret ederim. ama söz konusu ülke bütünlüğü ve birliğine karşı ciddi bir işgal girişimi ise, bu toprakta yaşamış hiçbir vatan evladının buna tepkisiz kalacağını düşünmüyorum.
(0)
74638 #7  #74638
hükümetin yazıp oynadığı bir senaryo muydu? yoksa gerçekten paralel fetöcülerin bir girişimi miydi? hala ikisi arasında git gel yaşıyor insanlar. yine bilgi kirliliği ve manipülasyonlar mevcut.

bu gerçek bir darbe girişimi ise, püskürtülmüş olması sevindirici. hele bu darbeyi gerçekten fetocular yaptıysa, akp yi öper başına koyar vatandaş, ki öyle de olduğu görünüyor.

bunun bir tiyatro olduğunu savunanlara da hak vermek gerek. "suriye'ye adam gönderir 2 füze sallar savaş çıkarırız" benzeri söylemlere sahip yöneticilerin olduğu bir iktidarın, vatandaşla dalga geçercesine konuşmalarla dolu bakan tapeleri, yolsuzluk tapeleri ve sayılabilecek onlarca geçmiş iktidar skandalını düşününce, kendi meclisini bombalatabilme ihtimalleri yok değil. bu bir tiyatro ise herkes başkanlık sisteminin önünü tamamen açmak için yapıldığını düşünür doğal olarak.

artık bu ülkenin huzursuzluğundan, gelecek kaygısı yaşamaktan, 30 yaşını geçmiş evli biri olarak bu dünyaya çocuk getirip getirmemek konusunda kararsız olmaktan bıktım. ben de istiyorum güçlü bir devlet yönetimine sahip, ekonomisi sağlam, yaşam standartları yüksek bir ülkede yaşamayı ve bu huzurun devamı için bunu bizlere sunacak olan iktidarın destekçisi olmayı. ama çok yıprattınız bu halkı, %50 nin sevgisini kazanırken, kalan %50 yi ötekileştirdiniz zamanında, gavur muamelesi yaptınız, düşman gibi zulüm ettiniz. yapmaya da devam ediyorsunuz çoğu zaman. bu saatten sonra memlekette birlik ve beraberliği sağlamak için camilerden senkronize sela okutmaktan fazlasını yapmanız lazım. yaptığınız yanlışlar için özür dilemeniz lazım. gerekirse kendiniz cezalandırmanız lazım.
(0)
74639 #8  #74639
büyük ihtimalle tasfiye edileceklerini anlayan fethullah gülen yanlısı türk hava kuvvetleri ve jandarma genel komutanlığı'na bağlı ufak bir grubun kötü planlanmış darbe girişimi. ordudaki kemalist grupların desteklememesi sebebiyle başarısız olmuştur.

hanlon'un usturası der ki salaklıkla aciklayabilecegin birşeyi fesatlikla açıklama. bu adamlar bir şekilde trollenmediyse bir darbede ilk yapılacak işlerin pek çoğunu (cumhurbaşkanı, başbakanı ve siyasi liderleri tutuklama, iletişimi kesme vs) yapmadılar. aksine meclisi bombalamak gibi ne amaca hizmet ettiği belli olmayan abuk sabuk işlere girdiler. gördüğüm kadarıyla darbe yapma sırasında ilk yapılacaklar listesinde yaptıkları tek şey kuvvet komutanlarını alikoymalari ve darbeye askeri olarak direnmesi kesin olan milli istihbarat teşkilatı ve gölbaşındaki polis birliğine helikopterle tarama oldu (yanlış anlaşılma olmasın iyi ki taradılar demiyorum). bir de anladığım kadarıyla bu arkadaşlar o kadar salak ki darbeye karşı akp'nin direnç göstereceğini hiç hesap etmemişler. darbe yapmak rubicon'u geçmek. darbeye kalkan adam o saatten sonra ya kahraman olur ya da hain olur ve ona göre davranması gerekir.

bu arada erlerin "bize tatbikat olduğu söylendi" demesini de biraz garip buluyorum yani hiç mi suphelenmediler.

ha bundan sonra ne olur. akp hem yargıda hem orduda josef stalin'in büyük kızıl ordu temizliği gibi temizlik yapar. arada kemalistler, aleviler, solcular falan da harcanır. islamcı kesim inanılmaz bir gaz aldı. sağda solda içki içenlere saldırı haberleri gelirse hiç şaşırmayın

son soz

ihtilal yapmak için birikim değil taşak gerekir o da bende var
cemal madanoğlu
(0)
74641 #9  #74641
neden 15 temmuzda yapıldığına dair bir yazı için cumhuriyet gazetesi linki

ayrıca hala sela verilip halk kızılaya davet ediliyor. tamam lan bitti işte darbe marbe kalmadı güç gösterisi yapmaya gerek yok.

edit: pardon şehitler için veriliyormuş bu seferki sela
(0)
74673 #10  #74673
başlangıçta benim de kendimce mantıklı sorulara mantıklı cevap veremememden kaynaklı olarak tiyatro olarak nitelendirdiğim olay. sonrasında ise kafamdakiler sorulara (ör rte havaalanına nasıl geldi? havada neden uçağı düşürülmedi vs) tatminkar teknik açıklamalar gelmeye başladı. kendimi herşeyi bilen biri sanarak sorularıma mantıklı cevap alamadığım sürece tanı koymayı ertelemek yerine hemen tiyatro demiş olmamdan dolayı kendime kızıyorum. hala ikna oldum mu? 100% evet diyemem ama bir tanı koymayı erteledim an itibariyle.
(0)
74676 #11  #74676
olan biten ile kurtuluş savaşı arasında oldukça büyük benzerlikler gördüğüm olay. kurtuluş savaşı sırası ve öncesinde de ülkenin okumuş ve elitleri arasında çoğunluk kendince haklı olarak ya ülkeyi terketmiş ya da manda vs gibi çözümler önermişler. ülkeyi sahada bir liderin arkasına takılarak savunmak ise hiç bir yere gidemeyen ya da çok da düşünmeden sadece liderin arkasına takılan gariban halka düşmüştür. kendim ise 15 temmuz gecesi acaba tiyatro mu o mu bu mu diye çook entelektüel sorular sormaktan basit bir tepki olarak sokağa çıkıp o darbe karşıtı tepkiyi sözde ve kağıt üzerinde vermekten ileri gidemedim. demek övgüler düzdüğüm kurtuluş savaşı sırasında yaşasaydım belki de manda savunucuları arasında yer alacaktım ; ne de olsa neden aynı topraklar üzerinde insanca yaşamak varken yokluğa mahkum edilip insanların ölümüne sebep olacak bir maceraya atılınsın değil mi?
(0)
74908 #13  #74908
halk tarafından bastırıldığı düşünülen girişmeyişim.

böyle bir kudretimiz varsa üçüncü dünya savaşına sille tokat girmeyi teklif ediyorum.
(0)

Tümünü Göster [17]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: