8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [35]

56362 #1  #56362
başkanlık seçimlerinin (4 yıllığına) yani sıra amerika birleşik devletleri temsilciler meclisi'nin tamamının (2 yıllığına) ve amerika birleşik devletleri senatosu'nun da üçte birinin (6 yıllığına) seçileceği seçimlerdir

popüler başkan adayları
democratic party
(bkz: hillary clinton)
(bkz: bernie sanders)
(bkz: martin o'malley)

republican party
(bkz: donald trump)
(bkz: ben carson)
(bkz: jeb bush)
(bkz: marco rubio)
(bkz: chris christie)
(bkz: ted cruz)
(bkz: carly fiorina)
(bkz: mike huckabee)
(bkz: rick santorum)
(bkz: george pataki)
(bkz: jim gilmore)
(bkz: rick perry)
(bkz: scott walker)
(bkz: john richard kasich)
(bkz: rand paul)
(0)
56878 #2  #56878
13 ekim'de demokratların ilk munazarasinin gerçekleşeceği seçimler. demokratlar cephesinde hillary clinton bernie sanders karşısında hala 53'e 38 önde. lakin bu dengenin iki ay öncesine kadar 75-15 olduğunu düşünürsek ve bernie reyiz'in tanınırlık konusunda özellikle azınlıklar düzeyinde sorunlu olduğunu düşünürsek orada bir süpriz yaşanabilir (ki bence de yaşanmalı). demokratlar cephesinde resmen david vs goliath durumu var. bernie sanders süper pac kurmadı, tamamen ufak bağışlar ve gonullulerle kampanya yürütüyor.

cumhuriyetçi parti cephesindeyse donald trump'i durdurabilecek bir babayiğit hala çıkmış değil. herifin oyları %30 sınırına dayanmış durumda ki en yakın rakibiyle* arasında 12 puan fark var. jeb bush ise %10'un altına inmiş durumda. trump zannedilenin aksine partinin müesses nizamiyla her geçen gün kanlı bıçaklı hale geliyor ki aslında popülaritesinin bir sebebi de biraz bu

aslında bu seçimler şimdiden büyük suprizlere gebe. pek çok insan birkaç ay öncesine kadar jeb bush vs hillary clinton gözüyle bakıyordu. ancak cumhuriyetçilerde donald trump, demokratlar da bernie sanders dengeleri ciddi derecede sarstı.
(0)
56903 #3  #56903
şüphesiz siyonistlerin parmakla işaret edecekleri kişinin başkan olacağı seçimlerdir.

obama imiş, trump imiş, götü boklu kanye imiş farketmez. kim gelirse gelsin bop'un devam edeceği şekilde her şey devam edecektir. iq yoksunu bush ailesinin sırayla başkan olması bunun gözler içine sokulmuş örneği değil midir?
(0)
63187 #4  #63187
8-kasim-2016-abd-baskanlik-secimleri 563c380d03fc2.jpg
son hızla devam etmektedir
cumhuriyetçi parti cephesinde donald trump-ben carson ikilisi %25-30 bandında oy olarak yarısı önde götürüyor. her ne kadar bir iki ankette ben carson birinci çıksa da ekseriyetle trump önde.

geçtiğimiz günlerde cumhuriyetçilerin üçüncü münazarası vardı. jeb bush ile marco rubio birbirine girdi. hayır bir de bu ikisi arasında politika farkı da yok, aksine jeb bush zamanında rubio'ya kol kanat germiş bir isim. laf dalaşında rubio daha baskın çıktı. asıl bomba olaysa moderatörler adaylara hafif zor sorular sordular ve adaylar bir anda medyaya saldırmaya başladı. cnbc moderatorleri "ya arkadaşım sen bütçeyi dengeleyecegim diyorsun da zenginlere vereceğin vergi indirimleri 15 trilyon dolar bütçe açığı yaratıyor, ne ayaksiniz" tadında sorular sordu. barack obama da sonrasında taşak geçti, "ulan lafa gelince putin'i şöyle benzetecegim böyle benzetecegim diye atıp tutuyorsunuz, daha iki gazeteciye karşı dik duramiyorsunuz" diye
Obama rips into 2016 GOP field, mocks their debate complaints

demokrat parti yarısı ise inanılmaz les durumda. hillary clinton bernie sanders reyizi önce cinsiyetçi sonra da ırkçı olmakla suçladı. olayda bernie sanders'in "kırsal kesimde silah kültürü ile şehirlerdeki silah kültürü farklı" demesi. hillary "sanders kırsal-şehir ayrımı derken beyazlar sorumludur zenciler sorumsuzdur" demek istiyor falan dedi.
Hillary Clinton Is Stepping Up Her Smear Campaign Against Bernie
Hillary Clinton’s anti-Sanders smears are completely out of control: Why her latest Bernie broadside is utterly hypocritical

anketlerdeyse hillary 20-25 puan önde. hillary'nin en büyük avantajı zenciler. beyazlarda 44-38, hispaniklerde 51-41, diğer irklarda 37-24 hillary önde. ancak zencilerde 79-11 önde. bu zenciler enteresan insanlar. 2008'de barack obama'yi da uzun süre desteklememislerdi. ne zaman obama ıowa'daki on seçimleri kazandı o zaman desteklemeye başladılar. hayır bir de hillary'nin nesini destekliyorlar onu da anlamış değilim.
(0)
64533 #5  #64533
son gaz devam etmektedir

cumhuriyetçi parti cephesinde donald trump coşmaya devam ediyor. %30-%35 bandına çıktı gibi ve herifin düştüğü yok aksine yükselmeye devam ediyor. artık iş iyice zıvanadan çıktı ki cumhuriyetçi partinin liderleri trump'a karşı negatif reklam yapmayı düşünüyorlar.

ikinci aday olan ben carson cephesi ise sallantıda. ben carson politika konuşmayan bir başkan adayı. adam kendi tövbe hikayesini anlatıyor daha çok. anlattığına göre gençliğinde çok agresifmis arkadaşını bıçaklamaya kalkmış ama bıçak kemere gelmiş ve bıçak kırılmış, annesine çekiçle saldırmış ancak sonradan isa ile tanışmış ve mutlu mesut bir adam olmuş. ancak cnn ortaya çıkardı ki böyle bir olay hiç yaşanmamış. ben carson'in gençliğini bilenler "sessiz sakin bir çocuktu" diye anlatıyor. ve herif su anda gençliğinde ne kadar psikopat olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

daha alt cephede ise marco rubio ile ted cruz yükseliyor. ancak ikilinin arasına kara kedi girdi gibi. ama ikisi de trump ve carson'in gerisinde, %10 bandında takiliyorlar. aslında cumhuriyetçi parti için ideal bilet marco rubio/john richard kasich ama su ortamda zor gözüküyor.

13 kasım 2015 paris terör saldırıları geçici bir 9/11 etkisi yarattı, bir de bu aralar amerika'ya 10 bin suriyeli mülteci gelecek. bu tarz durumlar şahin kanadın işine gelir. ama bence kalıcı bir değişiklik olmayacak.

demokratlar cephesindeyse gectigimiz gunlerdeyse son entry'den bu yana once bir forum sonra da cumartesi aksami ikinci munazara yapildi. bernie sanders ile hillary clinton birbirine girdi.

olay da su...konu bankacılık reformu. bernie sanders "hillary'nin bankacılık reformu planı oldukça zayıf. su ana kadar hiç bir siyasetçi görmedim ki petrol firmalarından ya da bankalardan tonla para alıp (ki clintonlar 2001'den bu yana sadece konuşma parası adı altında 125 milyon dolar para aldı wall street'ten..kampanya bağışlarını saymıyorum bile) seçmenlere "ya bakmayın para aldigma, kararlarim bagislarimdan bağımsız" diyebilsin. birbirimizi kandırmayalım o bağışları yapanlar aptal insanlar değil, karşılığında birşey alacaklarını bildikleri için bağış yapıyorlar. o yüzden ben büyük firmalardan ve wall street'ten bağış almıyorum. benim kampanyam ortalama 30 dolar bağış yapan 1 milyondan fazla insandan tarafından finanse ediliyor dedi

hillary clinton ise "bir dakika senatör benim durustlugume saldırıyor. ben new york senatoruydum ve 11 eylül saldırıları nereye yapıldı. manhattan'a yapıldı yani wall street'in olduğu yere. manhattan'in yeniden insaasinda çok çaba harcadım. bu yalnızca ekonominin düzelmesine katkı sağladığı gibi ülkemize saldıran teröristlere de yanıt nitelegindeydi" gibi abuk bir cevap verdi.

bütün twitter "ne alaka amk" moduna girdi, moderatörler de en son "sahi hillary hanım...ne alakası var ulan diye sordu. abla da yanıtım yanlış anladıysa özür dilerim" gibi bir yanıt verdi de. cumartesi akşamından bu yana herkes bu yanıtla taşak geçiyor.

Hillary Clinton invoked 9/11 to answer a question about Wall Street, and Twitter was not happy
Hillary Clinton Botches Wall Street Questions
Hillary Says It’s OK That She Takes Wall Street Money Because of Women and 9/11
Morning Joe Rips Clinton’s 9/11 Excuse for Wall Street Donations: ‘Ridiculous,’ ‘So Craven’
Commentary: Hillary Clinton invoked 9/11 to defend her ties to Wall Street. What?
Hillary: Wall Street Supports Me Because of 9/11
Wall Street, 9/11, and the extraordinary cynicism of Hillary Clinton

ancak münazaradan sonra anket çıkmadı henüz. cbs news/times anketinde hillary 52-33, ıpsos/reuters'ta 51-35 önde.
(0)
66422 #6  #66422
yıl sonu itibariyle özellikle cumhuriyetçi parti cephesinde işlerin kızıştığı seçimlerdir.

cumhuriyetçiler cephesinde donald trump ulusal anketlerde %40 bandını zorlamaya başladı. su anda cumhuriyetçi parti'nin ileri gelenleri ciddi ciddi anlaşmalı kongreyi tartışıyorlar. anlaşmalı kongre denilen olay da eğer adaylardan hiç biri çoğunluğa sahip olmazsa adaylar müzakare ediyorlar. trump'in en büyük kozu çok kabaca "sataram köyü ha". trump "parti bana adil davranmazsa bağımsız aday olarak seçimlere girerim" diyor alenen. böyle bir durumda demokratlar odunu aday gösterse yarısı alır.

ben carson çökmeye devam ediyor, ha durumu çok kötü değil. %10 civarında oyla 4'üncü durumda. ancak esas oy tabanı olan evanjelistler ted cruz'a kaymaya başladı.

ted cruz ise inceden inceye taşları döşüyor. ted cruz'un babası evanjelist bir din adamı. baba oğul bütün güney eyaletlerde din adamlarını tek tek ziyaret edip kendine bağlıyor. saha organizasyonu da iyi...ilk on seçim olan ıowa'da donald trump'in önüne geçti. cruz'un birkaç çarpıcı özelliği var. birincisi trump'a hiç bulaşmayan aksine inceden destekleyen bir profil çizdi su ana kadar. ancak geçtiğimiz günlerde bir bağışçı yemeğinde "trump'la şimdilik iyi geçiniyor gibi görünüyorum, zamanı geldiğinde ebesini zikecegim" tadında birşeyler söylemiş. konuşma kayıtları başına sızınca, trump "cruz manyagin teki" diye sövmeye başladı. orada öyle mal bir durum var. cruz bir taraftan kendisini "trump'in biraz daha aklı başında versiyonu olarak" konumlandiriyor, bir taraftan liberteryenlere oynuyor..her limanda bir sevgili ilerlemeye devam ediyor. ulusal anketlerde %18 civarında oyu var..ama daha artar. %30'u rahat bulur.
Donald Trump Hits Back at Ted Cruz Over Private Comments That Went Public
Donald Trump calls surging Ted Cruz 'a maniac' with wrong temperament, judgment to be president


marco rubio ise establishment'in adayı olma konusunda kendini sağlamlaştırdı gibi. ancak iki sorun var..birincisi rubio'nun saha organizasyonu çok zayıf. bir de adamın ne yaptığı belli değil. washington'da oylamalara katılmıyor, saha ziyaretlerinde bulunmuyor..bu aralar tek yaptığı zengin iş adamlarından bağış toplayıp televizyon reklamlarına yatırmak. ikinci nokta rubio'nun parlayabilecegi bir eyalet yok. ilk eyaletlerde genelde evanjelistlerin çok olduğu eyaletler. rubio'nun yöneldiği segmentte jeb bush, chris christie, john kasich falan da var. onlar çökecek ki rubio %30'u görebilsin.

demokrat parti cephesindeyse cuma günü oldukça taşak bir skandal yaşandı. normalde demokrat parti'nin ortak bir database'i var. bu database'de seçmenlerle ilgili tonla bilgi var ve her aday kendince database'e ek bilgi yukleyebiliyor. ancak bu ek bilgiler kampanyalara özel. bu database'i yöneten firma demokrat parti'nin mevcut başkanı debbie wasserman schultz'un yeğenine ait. debbie ise 2008'de hillary clinton'in kampanya müdürüydü. çarşamba günü yazılımı yapan firmanın malligi sebebiyle taraflar birbirinin ek bilgilerine ulaşır hale gelmiş. bernie sanders'in kampanyasındaki birkaç elemanda 40 dk boyunca clinton'in bilgilerine bakmış. bu olay başına sızdı, üzerine demokrat parti sanders'in database'e iletişimini tümden kapattı. sanders bu elemanları kovup demokrat parti'yi mahkemeye verdi. "ulan tamam bizim elemanlar bir eşeklik etmiş de bize sormadan ne diye database'e erişimi kapatıyorsunuz bir, ikincisi su anda kendi datamiza da ulaşamıyoruz amk" diye sövdü. her kapalı iletişim günü için 1 milyon dolar tazminat istenince, demokrat parti geri adım attı ve mesele tatlıya bağlandı.
The feud between Bernie Sanders and the DNC, explained

dün akşam da üçüncü münazara vardı. sanders clinton'dan özür diledi sonra debbie'ye sövdü, clinton da meseleyi uzatmadı konu kapandı. ancak dış politika ve ekonomi alanında ciddi tartışmalar oldu. aslında dış politika konusu oldukça enteresan...cumhuriyetçi ve demokrat parti'nin establishment adayları hemen hemen hem fikir. libya'ya müdahale doğruydu, suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edelim, esad'i devirelim, daha çok asker gönderelim kafasindalar. her iki partinin anti-establishment adayları da hem fikir...onlar da libya müdahalesi yanlıştı, suriye'de uçuşa yasak bölge ilan etmeyelim, esad kalabilir, asker göndermeyelim kafasindalar. ortada mal bir durum var.
Strange Bedfellows: Clinton, Rubio Align Against Sanders, Cruz on Foreign Policy

anketlerde durum hemen hemen aynı ama sanders cephesi hafif hafif ilerlemeye devam ediyor. geçtiğimiz günlerde 2 milyon bağış toplayarak obama'nin rekorunu kırdı. amcam internet üzerinden günde ortalama 1 milyon dolar para topluyor.
Amid DNC dust-up, Sanders raises $1 million in a single day, campaign associate says
Where Did Bernie Sanders' Two Million Donations Come From?
Bernie Sanders has now received 2 million campaign contributions, aides say

iowa'da hillary clinton 5 puan, new hampshire'da bernie sanders 14 puan onde. south carolina'da hillary clinton 36 puan onde ama daha once 50 puan ondeydi. nevada'da kimse anket yapmiyor ne hikmets. ulusal anketlerdeyse fark 19-20 puan civarinda.
Poll: Clinton leads in Iowa; Sanders leads in NH; Democrats like both
NBC Poll: Clinton Would Trounce Trump But Lose to Rubio, Carson
ABD Başkanlık Seçimine Doğru Aday Adaylarının Yarışı Sürüyor
Demokrat Adayların Önceliği: Ekonomi ve IŞİD

normalde hillary cephesi için ulusal anketlerde 19-20 puan önde olmak iyi birşey...ancak ufak bir sorun var. 2007'de obama da üç aşağı beş yukarı bu civardaydi. ancak iowa'yi aldıktan sonra (ki anketlerde 6 puan gerideydi) momentum yakaladı ve parladı gitti. saturday night live'de parodi hillary clinton bu duruma arada bir gönderme yapıyor.
A Hillary Christmas - SNL
(0)
67002 #7  #67002
önce republican party cephesi.

donald trump ulusal anketlerde %36 oyla önde. en yakın rakibi ted cruz’un %20’inin biraz altında olduğunu düşünürsek daha uzun süre birinci kalacak diyebiliriz. yalnız ilk onsecimin yapılacağı iowa’da ted cruz trump’un 4-5 puan önünde. trump’un avantajı adam her daim abuk sabuk birşey söylediği için sürekli televizyonda. dezavantajiysa saha organizasyonu çok zayıf ve perakende siyasete hiç girmiyor. yani adamda sahada seçmenle birlikte olayım, üç beş el sikayim, gençlerle selfie çekeyim olayı hiç yok.

son dönemlerde trump iki olayla gündeme oturdu.
birincisi hillary clinton ve bill clinton’la kapıştı. olayda su...demokrat parti’nin üçüncü munazarasinda bir reklam arası verildikten sonar hillary clinton sahneye 30 saniye geç geldi (tuvalette biraz oyalanmış). trump “nereye gittiğini biliyorum, utanç verici” dedi, sonra “obama 2008’de hillary’e nasıl koydu ama” diye konuştu. bunun üzerine hillary clinton “trump ne kadar seksist olduğunu biraz daha gosterdi” diyince, trump clintonlara sövmeye başladı.

bilmeyenler için bill clinton’in tek ziktigi karı monica lewinsky değil. 10’a yakın kadın geçmişte bill clinton’la birlikte olduğunu iddia etti. bunların bir kısmı gönüllü (ki birkaçını bill clinton kabul etti), bir kısmı muallak (monica lewinsky gibi…her ne kadar iki tarafın rızası olsa da herhangi bir şirketin müdürü stajyerine sakso çektirip amina puro soksa olay olur amk) bir kismiysa tecavüz etti dedi. ve zamanında bu kadınlar “bill benim üzerime atladi” diye konuşurken hillary clinton cephesi bu kadınları karalamaya çalıştı. 2016’da hillary clinton “bir kadın cinsel saldırıya uğradım diyorsa ona inanmaliyiz” diyen birisi.

trump şimdi meydanlarda “kadin hakları savunucusuyum diyorsun ancak dünyanın en büyük sapigiyla evlisin” diye hillary’e sövüyor. bir de bu aralar bill clinton sahalara geri döndü. su ana kadar daha çok hanımı için para topluyordu, şimdiyse meydanlarda hillary için oy istiyor. ancak trump “eski gunlerden” bahsetmeye başlayınca koskoca bill clinton resmen pisti amk.

ikinci olaysa çok büyük bir trolleme vakası. normalde amerikan başkanı olmak için doğuştan amerikan vatandaşı olmak gerekiyor. bunun şartı da ya amerika’da dogacaksin ya da amerikan vatandaşı annen yahut baban olacak. ted cruz’un babası küba göçmeni, annesi amerikan vatandaşı ve ted cruz kanada doğumlu. normalde cumhuriyetçilerin %30’u obama’nin kenyalı bir müslüman olduğuna inanıyor. trump “cruz başkan olabilir mi emin değilim, kanada dogumlu” diye konuşmaya başladı. cruz ilk başta siklemiyordu ancak bir anda bütün basın bu konuya yoğunlaşınca herif afalladı.

trump çok enteresan bir fenomen. adamın siyaset konuştuğu yok. mesela sağlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz diye soruyorlar, trump “obamacare’i kaldırıp muhteşem birşeyle degistirecegim” diyor. muhteşem birşey ne belli değil. adam tamamen rakiplerine yönelik kişisel saldırılar ve “ben ne kadar bombastik bir kişiliğe sahibim” temalı konuşuyor. mesela mitinglerinde de birşey anlatmıyor. mitinglerinde de “anketlerde şöyle koyduk, böyle koyduk” diye zaman geçiriyor.

gelelim ted cruz cephesine. ted cruz donald trump’la su ana kadar iyi geçinmeye çalıştı. mantığı da trump eninde sonunda çökecek, trump’in destekçileri bana gelecek. bu sırada özellikle güney eyaletlerde güçlü bir organizasyon kurdu. hem normal kampanya parası hem de süper pac parası var. özellikle petrol firmalarından yüklü bağışlar alıyor. ıowa anketlerinde önde ve güneydeki dindar kesim arasında güçlü desteği var.

diğer ana akım cumhuriyetçiler ise sürünmeye devam ediyor. işin taşak tarafı su…jeb bush, marco rubio, chris christie, john kasich hatta buna carly fiorina’yi da ekleyebiliriz benzer şeyleri savunan insanlar. aslında hepsi birleşse trump’i zikerler ancak hiçbiri yarıştan cekilmemeye kararlı aksine trump’i bırakıp birbirlerine sövüyorlar.

democratic party cephesindeyse tarih (yeniden) yaziliyor.

son çeyrekte açıklanan finansal verilere göre hillary clinton 37 milyon dolar, bernie sanders ise 33 milyon dolar para topladı.
Bernie Sanders raises $33 million in 3 months to keep pace with Hillary Clinton's contributions

bernie sanders 2.5 milyon bireysel bağış ile amerikan tarihinin bireysel bağış rekorunu kırdı. bernie sanders reyiz en son açıklanan iowa anketinde hillary clinton'in 5 puan, new hampshire anketindeyse 14 puan önüne geçti. en son ulusal anketlerdeyse farkı 7 puana indirdi. karşılaştırma yapmak gerekirse iowa on seçimlerinin yapıldığı 3 ocak 2008'de clinton obama'nin 21 puan önündeydi, obama oradan koptu gitti. şimdi seçimler şubat başında.

Hillary Clinton’s Lead Over Bernie Sanders Slipping in New Poll
Bernie Sanders Has Edge in Iowa and Widens New Hampshire Lead, Polls Find
(bkz: hafiften hafiften yüklen yüklen hafiften)

geçtiğimiz günlerde amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı joe biden, bernie sanders'i övdü...öncesinde obama'nin bernie sanders'i beyaz saray'a çağırıp özel olarak görüştüğü haberleri çıktı. clinton cephesi tam bir "ne oluyor amk" havasında.
Bernie Sanders' Popularity Making Hillary Clinton Campaign 'Nervous'
Biden praises Sanders on income inequality, calls Clinton 'relatively new' to the fight
Joe Biden sounds a positive note on Bernie Sanders
Obama chief: President has met privately with Sanders
(0)
67448 #8  #67448
8-kasim-2016-abd-baskanlik-secimleri 56b02b7a76db9.jpg:large
cumhuriyetçi tarafta oyların yüzde %28'ini alan ted cruz'un galibiyeti kesinleşti. trump %24, rubio %23. demokrat tarafta ise sanders ve clinton arasında inanılmaz bir çekişme var. %0.5 ile clinton şu an için yarışı önde götürüyor. kalan sandık oranı %12.
(0)
67465 #9  #67465
dün akşam iowa'da ilk önseçimlerin gerçekleştiği seçimlerdir.

republican party cephesinde anketler resmen zicti. herkes donald trump çocuğu koyacak diye beklerken ted cruz güçlü organizasyonu sayesinde birinci oldu (28%). ted cruz daha çok desteğini evanjelistlerden alan bir insan. donald trump ise aslında fena performans çıkarmadı (24%). iowa önseçimleri tarihinde en çok oy alan ikinci aday oldu. ancak anketlerde herkes onu cruz'un 6-7 puan önünde gösterdiği için hafiften şok durumu var. asıl süprizi ise anketlerde ben carson ile 10%'larda takılan marco rubio 23% oyla üçüncü oldu.

bu seçimin en büyük kazananı bence marco rubio. normalde cumhuriyetçi parti cephesinde bir düzine aday var. jeb bush, chris christie, john kasich hatta buna carly fiorina'yi da ekleyebiliriz üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri savunan tipler. ancak birbirlerinin oylarını bölüyorlar. dolayısıyla haftaya gerçekleşecek new hampshire anketlerinde marco rubio kendisini parti müesses nizaminin adayı olarak sabitleyebilir ve trump'i sikebilir.

ikinci büyük kazananı ise ted cruz. normalde tarihsel olarak cumhuriyetçi parti cephesinde ıowa'yi alan adam genelde adaylığı kazanmıyor. ıowa'da cumhuriyetçilerin 40%'i evanjelist ve güney eyaletler dışında halk o kadar da dindar değil. ancak cruz'un organizasyonu barack obama'nin efsane 2008 kampanyası temelli. parası da var. mike huckabee yarıştan çekildi, bugün yarın rick santorum da çekilir. büyük ihtimalle ben carson da çok fazla dayanamaz. dolayısıyla ted cruz'a da gidecek potansiyel 10-14 puan oy var.

democratic party cephesindeyse resmen beraberlik var. anketler her taraftaydı. kimi anketlerde clinton'i 29 puan önde gösterirken kimisi bernie sanders'i 8 puan önde gösteriyordu. demokrat parti önseçim sistemi karışık, doğrudan oylar yerine sandık dengi delege sayısı su anda biliniyor. biraz daha açmak gerekirse diyelim ki bir sandık bölgesinin 2 delegesi var. bir taraf %60, bir taraf %40 alırsa iki tarafta bir delege alıyor. ama mesela 3 delege olsaydı 2'ye 1 olacaktı. ıowa özelinde 1683 sandık dengi delege sayısında fark 3'mu ne. ki hala açıklanmayan 2-3 sandık var ve pek çok sandıkta iki tarafında itirazları var.

hillary clinton açısından bakarsak 2008'de olduğu gibi gote gelmedi. en iyi ihtimalle beraberlik var. 44 ulusal delegenin 22'sini aldı.
bernie sanders açısından bakarasak başarılı oldu diyebiliriz. sanders'in en büyük korkusu sadece üniversite kasabalarında kazanıp diğer yerlerde kaybetmekti. dolayısıyla 22 ulusal delegenin 22'sini almak gayet iyi.

haftaya gerçekleşecek new hampshire onsecimlerinde anketlerde sanders hayvan gibi önde. ancak hillary clinton cephesi savaşmadan çekilmeyecek gibi gözüküyor. su anda bernie'nin umduğu hillary'nin korktuğu senaryo bernie new hampshire'da büyük kazanarak kendisini ciddi bir aday olarak gösterebilir ve nevada'yi kazanabilir. nevada'yi kazanırsa south carolina sallanmaya başlayacak. eyaletler onsecimlerini aynı günde gerçekleştirmediği için erken eyaletleri kazanmak momentum yaratıyor.

bakalim neler olacak
(0)
67576 #10  #67576
9 şubat akşamı gerçekleşen new hampshire seçimleriyle devam eden. eyalet sonuçları için New Hampshire Primary Results

demokrat parti cephesinde beklenildiği gibi yarısı bernie sanders kazandı. yalnız anket ortalamaları sanders'in 13-14 puanla kazanacağını gösterirken su anda fark 22 puan ki hala açıklanmayan sandıklar var. sanders zafer konuşmasında klasik mesajlarının ötesinde taraftarlarından bağış istedi ve su anda actblue sitesi neredeyse çökmüş durumda. amcam su ana kadar 3.7 milyon bireysel bağış topladı ve ortalama bağış miktarı 27 dolar. büyük ihtimalle bugün yarın 4 milyonu geçer.

detaylara baktığımızda sanders 65 yaş üstü seçmenler ve yılda 250 bin doların üzerinde kazananlar dışında her segmentte hillary clinton'i geçmiş durumda. asıl çarpıcı durumsa kadınlarda özellikle genç kadınlarda hillary'yi ezmiş olması. sonuçta hillary seçilirse ilk kadın başkan olacak. ancak son birkaç günde hillary cephesi iki tane büyük salaklığa imza etti. birincisi feminist ikonlardan hillary destekçisi gloria steinem, bill maher'in şovunda "genç kızlarla oğlanlarla tanışmak için bernie'ye oy veriyor" dedi. üzerine hillary mitinginde eski dışişleri bakanı madeleine albright "kadınlara yardım etmeyen kadınlar için cehennemde özel bir yer var" diye konuştu (ki bunu hillary'nin yanında söyledi). tabi millet ana avrat sövdü.
Hillary Clinton Backer Urges Pulling Gloria Steinem and Madeleine Albright From Campaigning

cumhuriyetçi parti cephesindeyse anketlerde tahmin edildiği gibi donald trump birinci oldu. new hampshire'de esas yarış kim ikinci olacak yarisiydi. normalde ıowa onsecimlerinden sonra marco rubio'nun parti müesses nizaminin adayı olacağı konuşuluyordu. ancak rubio'nun cumartesi akşamı munazarada zicmasi oyları ohio valisi john kasich'e çevirdi ve kasich ikinci oldu. aslında cumhuriyetçi parti istese trump'i sikebilir. ancak aynı seçmen kitlesine hitap eden 5 aday olunca trump %30-35 oyla birinci olmaya devam edecek. tahminim carly fiorina ve chris christie'nin yarıştan çekileceği.
(0)
67793 #11  #67793
democratic party'nin nevada caucus'u, republican party'nin south carolina primary'si ile devam edendir.

önce demokratlardan başlayalım...nevada eyaletindeki on seçimleri hillary clinton bernie sanders'i 5 puan farkla yenerek (52-47) kazandı. eyaletin 35 delegesi var. 19'ünü hillary 15'ini bernie aldı. 1 delege daha açıklanmadı ama iki tarafa da gidebilir. o 1 delegeyi siktir edersek delege bazinda durum 51-51

nevada enteresan bir eyalet. ilk iki eyalet olan ıowa ve new hampshire'in aksine neredeyse kimse anket yapmıyordu. en son bir 5 hafta önce hillary clinton kampı gazetecilere 25 puan öndeyiz diye konuşuyordu. ancak yarış son zamanlarda daha çekişmeli hale geldi. hatta öyleki hrc kampı "nevada zaten %80 beyazlardan oluşuyor" dedi ki bu senato demokratlarının lideri ve nevada eyaleti senatörü harry reid'i kızdırdı "ne yapıyorsunuz amk" cinsinden. erken eyaletler reklamdır, kampanyadir derken on seçimlerden güzel para kırıyorlar. bir de nevada mini amerika gibi..hispanikler önemli bir azınlık, zenciler 10% civarında.

daha detaylı sonuçlara baktığımızda yarış kısmen 2008'i andırdı. kuzey nevada'yi bernie sanders, las vegas bölgesinde hillary clinton öndeydi. sandık öncesi giriş ve çıkış anketlerine göre iki aday beyazlarda ve hispaniklerde kafa kafaya çıktı. ancak seçmen kitlesinin %10'unundan biraz daha fazlasını oluşturan zencilerin %75'inin hillary'e destek vermesi hillary'e zafer getirdi.

ulusal anketlerdeyse fark kapanıyor gibi. ulusal anket ortalamasına bakarsak hillary clinton %49, bernie sanders %42 seviyesinde. %10 civarında kararsız var. ancak nevada'da olduğu gibi detaylı analiz yaptığımızda hillary'nin zencilerde bernie sanders'i 3'e 1 oranda ezmesi hillary'yi ayakta tutuyor. bir sonraki önseçim zencilerin seçmen kitlesinin %50'sini oluşturduğu south carolina'da. orada hillary clinton büyük ihtimalle 15-20 puanla kazanır.

son dönemlerde kampanyanın seyrine bakarsak birkaç konu öne çıkıyor. birincisi hillary clinton inanılmaz derecede kendisini obama'ya bağlamış durumda. bernie sanders'in özellikle 2011'de obama'yi soldan yaptığı eleştirileri gündeme getirip zencilere yaranmaya çalışıyor ki bu taktik ise yarıyor gibi.

onun dışında bir başka sıcak konu hillary teyze'nin başkan adaylığını açıklamadan önce yaptığı konuşmalar. ablam ne kadar wall street bankası, ilaç şirketi, kalantor klübü varsa saati 250 bin dolardan konuşma yaptı. millet de şimdi "konuşmanın metnini yayınla" diye baskı yapıyor. e-mail soruşturmasında yeni gelişmeler var ama demokratlar genelde bu konuyu sallamiyor gibi. bilmeyenler için hillary clinton'in dışişleri bakanlığı döneminde hükümet e-mail adresi yerine server'i kendi evinin bodrumunda olan kişisel bir e-mail adresi kullandığı ortaya çıktı. bu da haliyle skandal sonuçta zilyon tane top secret belge gelip geçiyor.

hillary'nin bir başka sikintisiysa para. absürd biçimde bernie sanders hillary'den daha çok bağış topluyor. hillary destekçileri de "ulan nasılsa hillary büyük şirketlerden para alıyor" diye bağışta bulunmuyor. hal böyle olunca hillary clinton normalde genel seçimler için sakladığı süper pac' parasını on seçimlere harcamaya başladı. haftaya gerçekleşecek south carolina önseçimleri için süper pac'i 5 milyon dolar para harcayacağını açıkladı.

ancak hillary'nin avantajı takvim. zencilerin ağırlıklı olduğu güney eyaletleri 27 şubat - 15 mart arası. burada yarısı ciddi bir şekilde koparirsa yarış de facto bitmiş olacak. bernie sanders'in tek şansı az zencili eyaletlerde başarılı olmak, teorik olarak yapabilir ama momentum hillary'den yana.

gelelim cumhuriyetçi parti cephesine

south carolina onsecimlerini donald trump 32.5% oyla aldı. demokratların aksine bu önseçim "winner take it all" olduğu için eyaletin 44 delegesi de donald trump'a gitti. ikinci marco rubio ve üçüncü ted cruz hemen hemen aynı oyu aldılar (%22.5 vs %22.3 arada 1000 oy mu ne fark var). seçimlerden hemen sonra yaklaşık %8 oy alan jeb bush yarıştan çekildiğini açıkladı.

daha önce bahsettiğim gibi gop cephesinde yarış de facto üç kişiye indi. john kasich ve ben carson yarışta daha ne kadar kalır belli değil. ama iki adayın da parası yok. ted cruz ağırlıklı olarak evanjelistlerden destek alan (en azından almayı umut eden bir aday). ancak south carolina'da az farkla bile olsa üçüncü olması adaylığı için soru işareti. bu adam güney'de üçüncü olacaksa nerede kazanacak sorunsalı var. belki ben carson'in yarıştan çekilmesiyle %28-30 bandına çıkabilir. marco rubio'nun ikinci olması parti müesses nizaminin adayı olma konumunu güçlendirdi. su ana kadar yarıştan uzak duran ne kadar kalantor varsa rubio'ya para yağdıracak, keza partinin ileri gelenleri rubio'ya destek olacak.

trump'sa trump...adamın seçmen kitlesi lise mezunu, mavi yakalı, obama'nin kenya doğumlu bir müslüman olduğuna inanan garip bir kitle. ulusal anket ortalamalarinda trump yaklaşık %38 oyla birinci. ıkinci sırada %18 ile ted cruz, ucuncu sirada 15% ile marco rubio var. bahsettigim konsolidasyon gerceklesse bile cruz 26-27, rubio 30'a cikar. buyuk ihtimalle kurultaya kimsenin cogunlugu saglayamadigi bir sekilde girilecek.

mevcut delege durumu trump 61, cruz 11, rubio 10, kasich 5, carson 3
(1)
67807 #12  #67807
bernie sanders'in clinton'a üstünlük sağlayıp büyük seçimde de galip geleceğini düşünüyorum. sanders soyadı bana 1. dünya savaşı'ndan tanıdık geliyor. osmanlı ordusu eski mareşali otto liman von sanders ile bernie sanders'in bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum. ortalıkta spesifik bir belirti yok ve bernie sanders'in ailevi geçmişine dair -musevi oluşları dışında- tatmin edebilecek bir bilgiye de ulaşamadığımı söyleyebilirim. yine de musevi bir ailenin ferdi olması, bernie sanders'in liman von sanders ile aynı aileden geliyor olabileceği fikrimi destekliyor. kendi adıma; seçimlerin geçerliliğine, tutarlılığına ve gerçekliğine asla güvenmedim. dünyaya bugün bile hanedanların egemen olduğunu düşünmekteyim. bernie sanders'in diğer adaylara nispeten pek fazla ses yapmayışının, iki sansasyonel aday arasından rahatlıkla sıyrılabileceğini işaret ettiğini hissediyorum. kurdun yerinde uluyanı makbuldür. alman kurdu.

başkan olması durumunda da ayan beyan felaket getireceğini hissediyorum. umarım bu aykırı görüşüm kendisini ofsayta çıkartır.
(1)
67818 #13  #67818
türkiye'nin de katılması gereken seçim. hani bizi kim yönetecek bilelim değil mi?
(0)
67900 #14  #67900
republican party cephesinde nevada caucus'u, democratic party cephesinde south carolina primary'si ile devam edendir.

nevada'da donald trump neredeyse %46 oy olarak birinci oldu. bu rakam ikinci olan marco rubio ve üçüncü gelen ted cruz'un aldığı toplam oydan daha fazla. nevada'ya kadar daha çok birbirine geçirmekle uğraşan rubio-cruz ikilisi nevada'dan sonra beraber trump'a dalmaya başladılar. bu sadece basit bir tesadüf değil. süper salı eyaletlerinin neredeyse hepsinde trump önde (texas hariç) ve 15 mart'tan sonra "winner take all" eyaletler başlıyor. dolayısıyla trump durdurulacaksa şimdi durdurulacak durumu söz konusu.

demokrat parti cephesindeyse hillary clinton zencilerin (özellikle yaşlı zencilerin) desteği ile bernie sanders'i 73-26 gibi bir farkla yendi. hillary'nin yenmesi bekleniyordu da bu fark beklenmiyordu. seçime katılım oranı 2008'e oranla ciddi anlamda düşüktü ancak bu düşüş daha çok beyaz seçmende gerçekleşti. anketlerde hillary clinton zencilerde 75-25 önde çıkıyordu ancak sandık çıkışı anketlerine göre bu rakam 86-14 civarında çıktı ki bu oha bir durum., hee yasli zencilerde 97-3 mu ne hillary aldi.

çok sistematik bir olay olmazsa yarış hillary clinton vs donald trump olacak gibi.

peki 1 mart'ta gerçekleşecek süper salı'da ne olur...

demokrat parti cephesinde eyaletler demografik olarak 4'e ayrılıyor

silme beyazların olduğu yerler..vermont, minnesota, massaschutes ve oklohoma bu kategoride. buraları bernie sanders alır
zenci-latino karışık yerler. colorado ve texas bu kategoride. colorado'yu bernie, texas'i hillary alır gibi geliyor.
iyi zencili yerler..virginia, tennessee, arkansas..buraları hillary alır ama fark çok olmaz.
zencisi bol yerler...georgia, alabama. buralarda hillary tecavüz edecek.

cumhuriyetçi parti cephesinde bu eyaletlerin yanısıra birkaç eyalet daha var. teksas hariç hepsi trump'a gidecek gibi.

https://upload.wikimedia.or...
(1)
68009 #15  #68009
1 mart'ta gerçekleşmiş süper salı'yla devam edendir.
http://www.nytimes.com/elec...

önce republican party cephesi..

donald trump gümbür gümbür gelmeye devam ediyor. süper salı'daki 11 eyaletten 7'sini alarak toplam delege sayısını 319'a çıkardı. aday olmak için 1237 delegeye sahip olmak gerekiyor. su anda neredeyse ikinci olan ted cruz ve üçüncü olan marco rubio'nun toplam delegesi var. ha aslında bakarsan aldığı oy oranı ortalama %35-36 falan ama yarışta 5 aday olunca birinci olması daha kolaylaşıyor. yalnız seçimin hemen öncesinde ku klux klan'in donald trump'i yuceltmesi hafiften sıkıntılı bir durum.

ted cruz kendi eyaleti olan texas'in yanısıra oklahoma ve alaska'yi alarak günün ikinci kazananı oldu ve toplam delege sayısını 226'ya çıkardı. ancak uzun vadeli bakarsak ne kazandı çok da meçhul. ted cruz tüm adaylar arasında evanjelistlere en çok oynayan ve en iyi saha örgütü olan adaydı. buna rağmen dindarlıkla uzaktan yakından alakası olmayan ve saha örgütü neredeyse sıfır olan donald trump karşısında baskın çıkmadığını düşünürsek uzun vadede kendisi için soru işareti var. büyük ihitmalle "kazanan hepsini alır" eyaletlerinin başlayacağı 15 mart'a doğru cruz'a yönelik baskı oluşacaktır

parti müesses nizaminin gözdesi marco rubio ise ilk eyalet galibiyetini aldı ve toplam delege sayısını 110'a çıkardı. rubio daha çok iyi eğitimli ve hali vakti yerinde cumhuriyetçilerden alıyor.

ancak cruz özelinde ben carson, rubio özelinde john kasich'in yarıştan ısrarla çekilmemeleri kendileri açısından sıkıntı. carson, cruz'a gıcık kaptığı için çekilmiyor. kasich "ohio ve michigan'i alabilirim" diye çekilmiyor. öyle ortada mal bir durum var. olay hafiften trump'i yenmekten trump'in yenmesini engellemeye döndü. parti liderlerinin mantığı trump kurultaya 1237'den az delegeyle çıkarsa rubio ile cruz'un anlastirir, trump'i siktir ederiz.

democratic party cephesine gelirsek..

günün kazananı hillary clinton oldu. nasıl cumhuriyetçilerde güney eyaletler ekseriyetle evanjelistlerin olduğu eyaletlerse, demokrat parti'de de eyaletler ekseriyetle zencilerin olduğu eyaletler. zencilerin %85'inin desteğini alan hillary clinton 7 eyaleti kazanarak toplam delege sayısını 595'e çıkardı (kritik rakam 2025) az zencili ve hafif latinolu eyaletler olan minnesota, colorado, vermont ve oklahoma'yi kazanan bernie sanders ise toplam delege sayısını 405'e yükseltti. gecenin süprizi ise hillary clinton'in az farkla da olsa massachusetts'i kazanması oldu. her ne kadar şubat ayında hillary'den 12 milyon dolar daha fazla bağış toplasa da (42-30), bernie sanders'in işi zor. kuzeydeki zenciler ne yapar bilinmez de güneyde bu kadar ağır kaybetmesi kuzeydeki zaferlerini anlamsizlastiriyor.
(0)
68129 #16  #68129
özellikle republican party cephesindeki kaosun dikkat çektiği seçimler.

1 mart'tan sonra çok ilginç bir şekilde 2012'de cumhuriyetçilerin başkan adayı olan mitt romney duruma el attı. ku klux klan'in seçimlerde donald trump'i desteklemesi ve trump'in bu desteği reddetmemesi cumhuriyetçilerde "yeter artık amk" modu yaratmış durumda. utah'ta yaptığı konuşmada romney donald trump'i yerden yere vurdu. her ne kadar alenen söylemese de anlaşmalı kurultayı işaret etti, bir çeşit tatava yapma bas geç çağrısında bulundu. herhangi bir eyalette kim trump karşısında daha güçlüyse herkes ona oy versin derdi. ohio'da john kasich, florida'da marco rubio. amaç trump'i yenmekten ziyade trump'i 1237'nin altında bırakmak.
Transcript of Mitt Romney’s Speech on Donald Trump

2 gün önce düzenlenen cnn munazarasiysa tam bir karmasaydi. genel olarak marco rubio ve ted cruz, mitt romney'in konuşmasında işaret ettiği yerlerden trump'i yerden yere vurdu. mesela konulardan bir tanesi trump universitesiydi. trump "lan gelin size zengin olma sırlarını anlatacağım, derslere bizzat ben katılacağım" diyerek adam başına 50 bin dolar para toplamış. şimdi mahkemede dolandirilciliktan yargılanıyor. keza emlak işi hariç girdiği her iş ya iflas etmiş ya da yine dolandırıcılık/sahtekarlık söz konusu. bir başka diğer nokta yakın zamana kadar trump demokratları destekliyordu. mesela 2008'de hillary clinton'in kampanyasına 4 defa yüklü bağışlarda bulunmuş. bir de herifin genel olarak bir pozisyonu yok. mesela sağlık sistemini ne yapacaksınız diyorlar, obamacare'i kaldırıp yerine muhteşem birşey getireceğim falan diyen bir tıp.

bugün kansas, kentucky, maine ve louisiana'da seçimler var(di). kansas ve maine'de ted cruz oyların neredeyse %50'sini alarak kazandı. kentucky ve louisiana'daysa az farkla da olsa donald trump kazandı. her ne kadar parti müesses nizami ted cruz'dan hazzetmese de trump'i iyi kötü durdurabilen tek kişi ted cruz. su anda trump 382, cruz 300, rubio ise 128 delegeye sahip.

democratic pary cephesindeyse bugün nebraska, kansas ve louisiana seçimleri var(di). yarinsa maine seçimleri var.bernie sanders hillary clinton'i nebraska'da 57-44, kansas'taysa 68-32 yendi ancak zencilerin ağır desteklediği hillary clinton louisiana'yi 71-23 kazandı.
(2)
68398 #17  #68398
8 mart'taki mini süper salı'yla devam edendir. önce democratic party cephesi.

bugün michigan ve mississippi'de ön seçimler gerçekleşti. amerika'nin en zencili eyaleti olan mississippi'de (nüfusun %37'den fazlası zenci, genel seçimlerde de demokratlar %44 oy alıyor) hillary clinton bernie sanders'i 83-17 gibi bir skorla yendi.

ancak gecenin asıl süprizi mississippi'den çok daha büyük bir eyalet olan michigan'da gerçekleşti. son 2 günde anketler hillary clinton'i %37 önde gösterirken, bernie sanders herkesi göt ederken michigan'i kazandı. amerika'nin taha erdem'i denilebilecek nate silver bile hillary %22 farkla kazanacak diyordu, o derece büyük bir göt oluş söz konusu.

bu durumun birkaç sebebi var. birincisi güneydeki zencilerin aksine kuzeydeki zenciler bernie sanders'i daha çok destekliyor. ikinci asıl faktorse michigan, bilhassa detroit serbest ticaret antlasmalarindan en fazla etkilenen şehirlerden bir tanesi. bir zamanların amerika'nin otomotiv merkezi olması sebebiyle ülkenin en zengin kentlerinden biri olan detroit'te bugün neredeyse it bağlasan durmuyor. çünkü otomotiv fabrikaları hep meksika'ya taşındı. bernie sanders'in serbest ticaret antlaşmalarına karşı duruşu buna karşın hillary clinton'in bu anlaşmaları desteklemesi sanders'a büyük avantaj yarattı. ikinci bir taşak durumsa michigan amerika'da müslümanların en çok yaşadığı yerlerden birisi. dearborn'da (nufusun %40'i arap muslumanlar) yahudi bernie sanders'a 35 puanla mi ne yendi.

michigan'in bir başka onemiyse demografik açıdan 15 mart'ta ön seçimlerin gerçekleşeceği ohio, ıllinois gibi eyaletler için ön izlenim yaratması. su ana kadar seçimler ekseriyetle zencilerin bol olduğu güneydoğu eyaletlerindeydi. artık güneydoğu eyaletleri takvimden çıktı (north carolina hariç). bundan sonraki eyaletler kuzeyde ve batı'da. buralarda bernie sanders ciddi avantajlı.

republican party cephesindeyse donald trump durdurulamıyor. michigan, mississippi ve hawaii'yi trump kazandı. bernie sanders gibi donald trump'da serbest ticaret anlaşmalarına karşı. ki bu durum mavi yakalı beyaz seçmenleri trump ve sanders'a yönlendiriyor. abuk bir karşılaştırma olacak da bir grup seçmenin "birinci tercihim hdp, ikinci tercihim mhp" (ya da tam tersi) dediğini düşünün. idaho'daki secimleriyse ted cruz kazandı.

cumhuriyetçi parti cephesinin en büyük kaybedeni ise parti müesses nizami oldu. marco rubio michigan'da 9%, mississippi'de %5 mi ne oy aldı. bir tek idaho'da üçüncü olabildi. john kasich ise bir tek michigan'da görece başarılı oldu. ancak kasich özelinde bu amca bütün kampanyasını michigan-ohio-ıllinois-wisconsin 4'lusune kurmuş durumda. rubio ve kasich'in mantığı trump delegelerde çoğunluk sağlayamazsa parti müesses nizami bizi aday yapar. ancak trump'i iyi kötü durdurabilen tek kişi nizamın hiç de hazzetmediği ted cruz
(0)
68747 #18  #68747
15 mart'ta gerçekleşecek ikinci süper salı öncesinde sinirlerin iyice gerildiği seçimlerdir.

republican party cephesinde 8 mart'tan bu yana wyoming ve washington dc'de onsecimler yapıldı. wyoming'i ted cruz ezici bir oyla (%66) alırken, washington dc'yi az farkla da olsa marco rubio kazandı, john kasich ikinci oldu.

donald trump'in chicago mitingini göstericiler bastı ve miting iptal oldu. black lives matter ve bernie sanders taraftarları mitingin yapıldığı alanı önceden doldurunca olaylar çıktı. aslında bu durum çok da şaşırtıcı değil. trump'in mitinglerinde illa bir gösterici ortaya çıkıyor ve genelde trump taraftarları tarafından dayak yiyor. hatta bir keresinde trump "adama vurun, mahkeme parasını ben öderim" mi ne dedi. herifin kullandığı dil zaten saldırgan...meksikalılar tecavüzcü, müslümanlar terörist. ancak son 1 haftadır falan gösteriler bir iki kişinin slogan atmasından ziyade çok daha organize gidiyor.

trump'i durdurma hareketi ise 15 mart'i kırılma noktası olarak görüyor. marco rubio alenen "destekcilerim ohio'da john kasich'e oy versin" dedi. trump'in gayriciddiligi ve alenen nefret söylemlerini benimsemesi (ku klux klan secimerde donald trump'i destekliyoruz dedi düşünün) parti liderlerini rahatsız ediyor. bundan sonraki eyaletlerin önemli bir kısmı kazanan hepsini alır eyaletleri. su ana kadar trump'in %35 oyla eyalet kazanması o kadar da ciddi bir etki yaratmiyordu ancak bu saatten sonra kritik öneme sahip.

democratic party cephesinde de 15 mart öncesi sinirler gerilmiş durumda. north carolina ve florida'da bir süpriz yaşanmazsa hillary clinton kazanacak gibi. ancak michigan'daki suprizden sonra (anketlerde hillary 37 puan önde görünüyordu, 2 puan farkla bernie kazandı) anketlere güven sarsıldı gibi. florida genelde amerikalıların emeklilik için yerleştiği bir eyalet. bernie'nin potansiyel bir avantajı ise 650 bin yahudi yaşıyor. zencilerin zenci diye barack obama'ya oy vermesi durumunun benzeri olursa bernie yarısı tahmin edilenden daha yakın bir rakamda bitirebilir.

ohio, missouri ve ıllinois ise savaş alanı. bu eyaletler demografik olarak az çok michigan'a benzeyen eyaletler. ohio'da alenen söylenmese de bir grup hillary taraftarı trump'i durdurmak adına john kasich'e oy verme olayı olabilir. missouri görece zencisi az olan bir eyalet. ıllinois'teyse chicago savaşları var. chicago'nun mevcut belediye başkanı hafif orospu çocuğu ve çok büyük bir hillary clinton destekçisi. bundan bir süre önce zenci bir genç polis tarafından vuruldu ve yönetimin olayın video kayıtlarını sakladığı ortaya çıktı. bernie'de oradan yürümeye çalışıyor.
(6)
69010 #19  #69010
15 mart'ta gerçekleşen ikinci süper salı ile birlikte donald trump ve hillary clinton arasında geçeceği neredeyse kesinleşmiş seçimlerdir.

önce republican party cephesi. donald trump kazanan hepsini alır eyaleti olan florida'da en yakın rakibi ve aynı zamanda florida senatörü olan marco rubio'yu 20 puan farkla yendi. florida seçimlerinin ardından marco rubio seçimlerden çekildiğini açıkladı. bir zamanlar genç ve hispanik olması sebebiyle cumhuriyetçi parti'nin geleceği olarak parlatilan rubio'nun çekilmesi aslında bir açıdan bushculuk'un (şefkatli muhafazakârlık, müdahaleci dış politika vs) sonu demek. bir başka büyük eyalet olan ıllinois'i ted cruz'un 9 puan önünde bitiren trump, north carolina ve missouri'ye de az farkla da olsa kazandı. gecenin ikinci kazanan hepsini alır eyaleti olan ohio'yu ise mevcut ohio valisi john kasich, trump'i 11 puan yenerek aldı.

mevcut durumda istikamet trump'un birinci olduğu ama çoğunluk olan 1237 delegeye ulaşamayacağı bir duruma doğru gidiyor. trump'un yaklaşık 700 delegesi var, ikinci ted cruz 400'un üzerinde. john kasich ise 150'lerde. rubio'nun delegelerini kasich'e eklesen bile rakam 330-340 falan. ne trump'tan ne cruz'dan hazzeden cumhuriyetçi parti liderleri bu durumda hem cruz'u hem trump'i nasıl şıktır edecekler meçhul. kasich'in midwest dışında çok da bir organizasyonu yok. trump'i iyi kötü durdurabilecek tek aday da ted cruz.

peki neden parti liderleri cruz ve trump'i sevmiyorlar? ortak özellik olarak iki adayda genel seçimleri kazanması zor tipler. zaten seçmenin %13'ünü oluşturan zencilerin neredeyse %95'i demokratlara oy veriyor. hispanikler %10'larda, onlarında %75'i demokratlara oy veriyor. eh trump desen meksikalılara tecavüzcü dedi. cruz desen aslen kanada doğumlu ve babası kübalı ama adam kendisini göçmenlerde nefret eden güneyli olarak kendini yarattı. mesela bush 2004'te seçimleri kazandığında hispaniklerin %45'inin ve zencilerin de neredeyse beste birinin oyunu almıştı. her ne kadar hispanikler ve zencilere demokratlara oy verse de sosyal konularda oldukça dindar ve muhafazakar tipler. o yüzden 2012'den sonra parti liderliği "biraz zencilere ve hispaniklere insan gibi davransak seçimleri alırız" temalı raporlar yayınlamıştı. ancak trump ortalığın amina koydu.

trump özelinde durumsa trump kontrol edilebilecek bir tipi değil. herifin zaten 3.5 milyar dolar net serveti var. bağışçılar çok da zikinde değil. ikinci nokta herif ideolojik olarak her yerde. mesela munazaralarda "ırak'a trilyonlarca dolar para gomecegimize ülkemizin alt yapısını modernlestirebilirdik" diyebiliyor. ya da amerikan aile planlamasına muhafazakarlar söverken (kürtaj sebebiyle), trump övebiliyor. ancak ertesi gün tam tersini iddia edebiliyor. üçüncüsü de cumhuriyetçi parti üstü kapalı ırkçılık yaparken trump alenen sövüyor. türkiye'den örnek vermek gerekirse mesela tayyip alenen alevilere sovmez hatta arada bir meşhur alevilik hz. ali'yi sevmekse ben de aleviyim falan der. normalde cumhuriyetçi parti'de tayyip gibi. ama trump bodozlama dalıp "bunlar zaten mumsöndü oynuyorlar" falan kafasında.

cruz'un olayı başka. trump'in aksine cruz ilkeli muhafazakârı oynuyor. ancak cruz'un ilkeli muhafazakarlığı hafiften çakma. mesela cruz bir keresinde msnbc'de "demokratlar arasında en sevdiğim siyasetçi bernie sanders çünkü ikimizde washington'daki yolsuzluğa karşıyız" falan demişti. iyi de güzel kardeşim sen de diğer adaylar gibi süper pac'ler aracılığıyla zenginlerden hayvan gibi bağış topluyorsun. cruz parti liderliğine sövüyor da kendisinin çok da farkı yok. bir de herif uzlaşmacı değil. mesela obamacare yüzünden hükümeti kapattırdı adam.

peki trump çoğunluğu alamazsa ne olur? bu durumda cleveland'daki kurultayda delegeler önce yeminli oldukları adaya oy verecekler. kimse 1237'yi sağlayamadığı için aday seçilemeyecek. ondan sonra pazarlıklar başlayacak. ancak trump bugün alenen "parti bana adaylığı vermezse kurultayda ve sokaklarda kan çıkar" dedi ki kurultayın gerçekleşeceği cleveland emniyeti şimdiden biber gazi stoklamaya başladı (dalga gecmiyorum). sonuçta trump'in destekçileri amerika'nin en öküz kesimi ve ülkede her 1000 kişiye 888 silah düşüyor. manyakligin sınırı yok.

democratic party cephsine gelirsek, gecenin tartışmasız galibi hillary clinton oldu. 5 eyaletin 5'ini de kazanarak efektif olarak bernie sanders'a kapıyı kapattı. bernie sanders için ideal senaryo ıllinois, ohio ve missouri'de az farkla kazanıp florida ve north carolina'da ağır fark yememekti. ancak florida'yi hillary 64-33 kazandı. ıllinois 50.5-48.7 missouri 49.6-49.4 bitti. ohio'da ise fark daha çıktı 56.5-42.7. north carolina ise 54.6-40.8 ile sonuçlandı. her ne kadar 15 mart'tan sonra takvim bernie'den yana olsa da 325 delegelik farkı kapatması neredeyse mümkün değil. ohio ve missouri'yi alsa fark 290'a falan inecekti en azından momentumu olurdu. ancak 5'te 0 çekmesi kötü oldu.
(0)
69469 #20  #69469
22 mart'ta gerçekleşen seçimlerle devam edendir.

republican party cephesinde arizona ve utah seçimleri vardı. kazanan hepsini alır eyaleti olan 58 delegeli arizona'yi donald trump en yakın rakibi ted cruz'a 22 puan fark atarak %47 oyla kazandı. arizona seçimlerinin taşak durumuysa seçimden çekilmiş olan marco rubio, halen yarışta olan ohio valisi john kasich'i geçerek üçüncü oldu. gecenin ikinci eyaleti olan utah'ta ise ted cruz herkese ağır koyarak %69 oyla kazandı. normalde utah kazanan hepsini alır eyaleti değil ancak cruz %50'den fazla oy aldığı için eyaletin 40 delegesinin hepsini kazanmış oldu.

seçimlerin ötesindeyse gerginlik giderek artıyor. ted cruz'u destekeleyen bir süper pac, donald trump'in hanımı melania trump zamanında gq dergisine verdiği pozları reklam yaparak "böyle bir first lady ister misiniz" diye reklam yaptı. trump küplere bindi.."ted akıllı ol, ben de senin hanımının ipliğini pazara çıkaracağım" diye tweet attı.
The Future First Lady? See Melania Trump's nude photo shoot

bir son dakika gelişmesi olarak da jeb bush yarışta ted cruz'u desteklediğini açıkladı. her ne kadar parti ileri gelenleri cruz'dan hazzetmese de trump'i durdurabilecek tek güç olarak cruz'u görüyorlar.

democratic party cephesindeyse hillary clinton bernie sanders'i gecenin en büyük eyaleti olan arizona'da 58-40 yenerek kazandı. demokratlarda kazanan hepsini alır durumu yok...büyük ihtimalle eyaletin 75 delegesinden 45'i hillary'e 30'u bernie'ye gidecek. gecenin diğer iki eyaleti olan 23 delegeli idaho ve 33 delegeli utah'ta ise bernie sanders hillary clinton'i yaklaşık 80-20'yle yendi. 15 mart'tan sonraki seçimlerde bernie sanders'in kalan delegelerin yaklaşık olarak %58'ini kazanması lazım. bu anlamda 22 mart gecesinde hedefine ulaştı diyebiliriz.
(0)

Tümünü Göster [35]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: