aeneas destanı

aeneas destanı

Tümünü Göster [1]

41231 #1  #41231
giriş makalesi için,

(bkz: roma tarihi)

aeneas destanı, romalı şair publius vergilius maro tarafından m.ö. 29-19 yılları arasında yazılmış epik bir eserdir.

yıl m.ö. 1100.

agamemnon: yunan ticari kolonist.
aphrodite: oğlu ve eşi oranos'un fazla "free" takılmasından mütevellit artık dünyanın yükünü taşımakta zorlanan doğa ana gaia'nın, torunu titan kronos'tan eşi oranos'un penisini orağıyla kesmesini istemesiyle, oranos'un kesilen penisinin kıbrıs yakınlarında denize düşmesinin ardından kopuk penis ve deniz köpüklerinden doğan güzellik ve harmoni tanrıçası.
ankhises: truva kral soyundan asrakos'un oğlu. afrodit ile sevişmiş ve aeneas'ın babası oluvermiştir. alkoliktir.
dido: kartaca kraliçesi. aeneas'la 7 yıl sevgili ilişkisi yaşamıştır.
aeneas: ankhises ve afrodit'in oğlu. bütün bu destana konu olan kişi.

gördüğü kabusun ardından endişeyle uyanan tanrıça afrodit, oğlu aeneas'ı yanına çağırır.

afrodit: vah oğlum, hiç hayırlara vesile olmayan bir rüya gördüm!
aeneas: hayırdır anne?
afrodit: truva yanacak, yağmalanacak!
aeneas: ne? emin misin?
afrodit: evet, eminim. yunan kolonist agamemnon; teselya'da, mora'da ve yunan adalarındaki kent devletlerini tek bayrak altında toplayıp truva'ya saldıracak, kurnaz bir şekilde! bir çok yer yağmalanacak, insanlar acı çekecek, off, düşünmesi bile canımı sıkıyor.
aeneas: ee, ne yapmalı?
afrodit: alkolik babana söyledim de takmadı bile. sen şimdi ne yap biliyor musun? iki düzine adam toplayıp denize açıl, kaç buradan, bergama ve efes'ten de adam topla, ege'den uzaklaş!
aeneas: tamam anne, gaia'ya emanet ol!

annesi tanrıça afrodit'in dediği gibi yapan aeneas, topladığı adamlarla batıya yelken açar, bugünkü tunus kıyıları sayılan kartaca'ya varır. kartaca kraliçesi dido'nun adamları, aeneas ve adamlarını saraya getirip kraliçe dido'nun huzuruna çıkarırlar. hikayesini anlattıktan sonra aeneas, adamlarıyla sarayda tam 7 yıl geçirir, ve kraliçe dido'un sevgilisi olur.

7 yıl sonra.

çıktığı yolculuğa devam etmesi gerektiğini düşünen aeneas, ayrılma kararını kraliçe dido'ya bildirir. üzülen, biraz da tepesi atan kraliçe dido, aeneas ayrıldığı takdirde antik kartaca şehrini ateşe vereceğini ilan eder. bu sözlere kulak asmayan aeneas, adamlarıyla birlikte bir gece kartaca'yı terkeder. geminin gözcüsünün uyarması üzerine geminin kıç tarafına giden aeneas, sabaha karşı gerçekten de kartaca'nın yandığını görür. aradan geçen 1 haftadan sonra bugünkü italya kıyılarını gören gözcü, aeneas'a müjdeli haberi verir, bugünkü tiber nehrinin tirene denizine döküldüğü kıyılara çapa bırakan aeneas ve tayfası, italya'ya ayak basan ilk batılı medeniler, etrüskler olma vasfını da beraberinde getirmişlerdir.

ayak bastıkları italya kıyılarında hummalı bir çalışmayla ilk modern şehir olan "alba longa"yı kuran etrüsk kadrosu, ilk topraklarını sürmüş, ilk devlet kurumlarını oluşturmuş ve ilk komşu yerleşim birimlerini vergiye bağlayıp başkenti "alba longa" olan etrüsk krallığını kurmuşlardır. alba longa'nın anlamı, beyaz sahil demektir. nedeni ise, aeneas ve adamlarının çapa attığı tiber nehri çevresindeki tirene denizi sahilinin, zamanında kireçten ötürü bembeyaz olmasıdır.

sıradaki makale: (bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: etrüskler)

giriş makalesi için,

(bkz: roma tarihi)
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: