alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: latinler

alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: latinler

Tümünü Göster [1]

41695 #1  #41695
giriş makalesi için,

(bkz: roma tarihi)

bir önceki makale için,

(bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: etrüskler)

belgeselimizin bir önceki makalesinde etrüsklerin kim olduğunu, roma'nın ne zaman ve nasıl kurulduğunu anlatmıştık. bu makalemizde ise latinlerin kim olduğunu ve roma'da sahip oldukları yerin niçin bu kadar önemli olduğunu anlatacağız.

italya'ya m.ö. 850 civârında deniz yoluyla güneyden geldiği varsayılan etrüsklerin aksine latinler kuzeyden, alp dağları eteklerinden ve tuna nehri tarafından m.ö. 750 civârında italya'ya inmişlerdir. bugün avusturya olarak bilinen ve "raetia et noricum"un doğusunda, norlar ile roma cumhuriyeti döneminde de ticari ve askeri ilişkilerini sürdüren latinler, m.ö. 1000. yılın 3. çeyreğinde italya'ya iskân hareketlerini başlatmıştırlar.

peki latinler roma târihinde niçin bu kadar önemli yer tutar? gururlu tarquin'i tahttan indirip roma cumhuriyetinin kurulmasında rol oynadıkları için mi? yoksa etrüsk krallarını roma'dan kovdukları için mi? açıkcası latinler her ne kadar etrüsk krallarını roma'dan kovmuşsa da etrüsk popülasyonu cumhuriyetin devamında da önem taşır. italya birliğinin önemli bir popülasyonu sayılan etrüskler de bir önceki makalede sayılan kavimler gibi, cumhuriyetin kurulmasında büyük rol oynayan ve lider konumdaki latinler tarafından idame, cumhuriyet içerisindeyse roma adına temsil ediliyordu. 7. roma kralı 2. gururlu tarquin'i m.ö. 510'da tahttan indirip 509'da cumhuriyeti kuran ve diğer italyot kavimleri tek bayrak altında toplayan latinler, gerek latium'da(orta italya, roma ve çevresi), gerek magna graecia(güney italya)'da siyasi yapılanmayı sağlamıştır. yalnız cumhuriyet kurulmadan evvel de varlıklarını sürdüren latin aristokrat aileler, roma'da cumhuriyet kurulup latinlerin siyasi egemenliği sağlandıktan sonra tek bayrak altında toplanamamışlar, her biri roma menfaatine olan siyasi mücadelelerini senatoda göstermişlerdir. bu aileler julia hanesi, junia hanesi ve cornelia hanesidir. özellikle 2. gururlu tarquin'in tahttan indirilmesine ve etrüsk kralları'nın roma'dan kovulmasına neden olan latin ayaklanmasında başı çeken lucius junius brutus'un, junia hanesi mensubu olduğunu belirmekte fayda vardır.

"önemi o çağlarda artıp güzel anıtlarla bezenen roma, kuruluşundaki gayeyi unutup şimdi etrüsklerin en güvenilir karargahı olmuştu. imparatorluk devrinde milli tarih geçmiş olayları anlatırken hep roma'yı bilinçli bir kurtarıcı olarak göstermek isterse de, söz konusu dönem için böyle bir şey demez. gerçekte de italya'da etrüsklere karşı direnme ne roma'dan ne de öteki latinlerden geldi. etrüsklerin yükselmeleri zengin yunan kolonilerini zarara sokuyordu. bu yüzden araları açılan iki kuvvetin çekişmesi genişleyince etrüskler yunanların büyük rakibi kartaca ile işbirliği yaparken, yunanlar da latinleri kendi taraflarına çektiler. latin ayaklanmasının roma'da başlamadığı kesin bilinir. tam tersine, ekonomik çıkarlar bir süre roma'yı, latinlerin düşmanı etrüskler'in yanında çarpışmaya zorladı. latinlerin karşı koyması şiddetlenince, o da, kendini sonunda akıma kaptırdı: etrüsk krallarını kovdu."

kaynak: süheylâ bayrav, dilbilim - roman dillerinin doğuşu ve gelişmesi, s. 24-25.

julia hanesinin en bilindik ismine gelecek olursak, 1. diktatör triumvirliğini crassus ve pompey ile paylaşan galya fatihi jül sezar. cornelia hanesinin en tanınanı ise ünlü kartaca komutanı hannibal'e karşı zama muharebesi'ni kazanmış olan publius cornelius scipio africanus major(afrikalı scipio)'dur.

sıradaki makale: (bkz: alba longa'dan roma'nın kuruluşuna: kartacalılar)

giriş makalesi için,

(bkz: roma tarihi)
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: