başlık açarken dikkat edilecek hususlar

başlık açarken dikkat edilecek hususlar

Tümünü Göster [1]

29524 #1  #29524
sözlük yapısında başlıkların belli bir standarda göre açılması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. bilgi paylaşımını en optimum hale getirip bilgiye en kısa yoldan ulaşmanın sırrı başlıkların doğru şekilde açılmasında yatmaktadır. bu yüzden sözlük dünyasında kabul edilmiş, olabildiğince kullanışlı olduğu varsayılmış başlık sistemleri genel olarak bizde de var olacaktır. sözlük kullanıcılarımızın sözlük kullanma konusunda kıdemli olmaları sebebiyle başlıkları bugüne kadar düzgün tutmakta pek zorlanmadık. ancak zaman içinde sözlük formatına yabancı arkadaşlarımız da aramıza katılacağından, başlık açarken dikkat edilecek hususları belirlemek bizler için farz oldu. işte o hususlar!

1-) bir başlık eğer alt bir konuyu spesifize etmiyorsa genel olarak bilindiği genel adıyla sözlükte yer bulmalıdır. yani örnek verecek olursak windows işletim sistemi gibi bir başlık açmak yerine windows şeklinde bir başlık açmak daha doğru bir eylemdir. ancak windows'un bir sürümünü belirtmek istersek (yukarıda bahsettiğim alt konu olayı budur) windows 8 şeklinde bir başlık açmak doğru olacaktır.

2-) web site isimleri bilindikleri adlarla açılmalıdır. yani http://facebook.com yerine facebook şeklinde başlık açmak işin doğru şeklidir. ancak bu durumun istisnai halleri de mevcuttur. bir web sitesinin adresi kafa karışıklığı yaratacak şekilde genelse o web sitesinin başlığını domain adresiyle açmak mantıklıdır. mesela üniversite web sitesi isimleri bunun en net örneklerindendir. http://www.selcuk.edu.tr gibi

3-) belli bir tarihi belirtmek istediğimizde kullanmamız gereken tarih formatı, gün(sayıyla) ay(yazıyla) yıl(sayıyla) şeklindedir. hem okunuşu kolay, hem de genel olarak kabul görülmüş bir formattır. yani dün olmuş bir olay için 1 temmuz 2014 belçika abd maçı şeklinde bir format kullanmak doğru olacaktır.

bu kuralla ilgili ek bir bilgi vermek gerekirse, saat farklılığından ötürü doğan tarih farklılıklarında olayın olduğu yerdeki tarih temel alınır. yani biz 2 temmuz'dayken abd'de gerçekleşmiş bir olay oranın tarihine göre 1 temmuz'da gerçekleşmişse 1 temmuz 2014 kalıbı kullanılmalıdır. özellikle nba maçlarında bu durum sıkça söz konusudur.

4-) anlatım bozukluğu ifade eden başlıklar anlatım bozukluğunu belirtmek için değil de direkt olarak kavramı tanıtmak için kullanılıyorsa bu hatalı bir başlık formatıdır. yıldız tilbe şarkıcısı, metal müziği gibi başlıklar başlıktaki özneyi ya da nesneyi tanımlamak için kullanılamaz. ama konunun geyiğinin yapılması amacıyla kullanılması apayrı bir durumdur.

5-) şahısların başlıkları açılırken yaygın olarak bilinen isimleri yerine tam isimleri kullanılmalıdır. tayyip erdoğan yerine recep tayyip erdoğan, atatürk yerine mustafa kemal atatürk, ajdar yerine ajdar anık ifadeleri tercih edilmelidir. bu tip başlıklardaki istisna yaygın bir biçimde kalıplaşmış isme sahip olan insanlardır. örnek vermek gerekirse, george r. r. martin, j. r. r. tolkien gibi isimler bilindikleri isim kalıbıyla başlık şeklinde açılabilirler.

6-) başlıklarda gramer hataları kabul edilemez. karakter sayısı yetmediği için yapılan gramer yanlışları da bu durumu hatalı başlık durumundan kurtarmaz. başlığı karakter sınırlaması çerçevesinde en optimize bir biçimde açmak yazarın yapması gereken bir iştir.

içerisinde gramer hatası bulunan bir kalıba sahip ifadeler ise bu kuralın dışındadır. (bkz: filiz sevişelimmi)

7-) başlıkların tekil halleri kavramsal olarak aynı anlamı ifade ettiği müddetçe çoğul olarak açılmaları hatalı bir durumdur. masalar, sandalyeler vb.

8-) film, kitap, beste vb. türdeki ürünlerin isimleri orjinal isimleriyle açılmalıdır.

yüzüklerin efendisi => the lord of the rings

hemen bu kuralın içerisinde özellikle belirtmek gerekirse "the" ekini unutmamak önemli bir ayrıntıdır.

9-) başlıkta bir durumu belirtirken şahıs ekleri kullanmak hatalı bir davranıştır. kocanızın sizi terketmesi yerine kocanın terketmesi başlığını kullanmak anlam kargaşası oluşturmanın önüne geçecektir.

10-) içeriğinde hakaret bulunan, hukuken sorun oluşturabilecek başlıklar sözlükte açılamaz.

11-) latin harfleri kullanmayan toplumlardaki yer isimleri türkçe okunduğu şekliyle yazılır. (bkz: hiroşima)

12-) yabancı kelimelere gelen ekler kesme işaretiyle ayrıldığı için başlık açarken de bu konuya dikkat edilmelidir.

bunlar genel olarak dikkat edilmesi gereken hususları teşkil etmektedir. daha özelleşmiş kullanımlara da sonraki güncellemede erişebileceksiniz. şunu da belirteyim, yukarıdaki kurallar oluşturulurken genel olarak ekşi sözlük başlık formatı referans alınmıştır. kendilerine teşekkür ediyoruz.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: