demokrasi

demokrasi

Tümünü Göster [11]

178 #1  #178
kapitalizmin kitleler üzerindeki hakimiyetini pekiştiren manipülasyon aracıdır.
egemenlerin gölgesinde saklandıkları dev aynası.

günümüzde sadece seçimlerde o kullanma hakkına kadar daralan bu söylem gerisinde kokuşmuş koca bir muhtevayı barındırmaktadır.
(0)
1113 #2  #1113
türkiye asla olmayacak olandır.
(0)
13597 #3  #13597
bir zamanlar tu kaka ilan edilen bir sistemdi. ikinci en kötüydü.
(0)
13613 #4  #13613
cahil ve yobaz kitlelerin elinde çok tehlikeli bir araca dönüşebileceğinden; türkiye'de ise iktidarın o cahil ve yobaz kitleleri arkasına alarak güç toplaması nedeniyle olması gerektiği gibi işletilemeyen, çoğunluğun istibdadı olarak kalmaya mahkum rejimdir.

bir rejim olarak demokrasi, aydınlanma çağı ve fransız devrimi sonrası dünyada esen eşitlikçi ve özgürlükçü rüzgarları arkasına alan bir kısım aydının "en iyi, insan onuruna en çok yakışan rejim" denilerek dayatılmışsa da naçizane fikrimce kendisine atfedilen bu iyilik sistemin kendisine içkin niteliklerden değil, sosyal devlet, güçler ayrılığı gibi kavramlardan gelmektedir. günlük yaşantısında en basit kararları alırken bile yanlış yapan, zaafları olan, aciz insanoğlunun, özellikle de eğitimsiz ve yobaz olanlarına doğrudan dayanan bir rejim ancak minimum düzeyde başarılı olabilecektir. (not: bunu lütfen "benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir mi olmalı?" sığlığına düşmeden okuyunuz).

burada toplumun refahını sağlayacak olan kilit nokta sosyal devlet, bireylerin anayasaya ve kanunlara, en önemlisi hukuka uygun şekilde yaşayıp haklarının saklı kalmasını sağlayacak olan hukuk devleti, muktedirlerin kanunları istedikleri gibi eğip bükerek bütün işlevleri kendisinde toplaması ve bunları kötüye kullanmasını engelleyecek olan güçler ayrılığıdır. sandıkta ortaya konulan sözde millet iradesinin bizim refahımıza, mutluluğumuza, iyiliğimize yetmemesi işte bunun gibi etkenlerin işlerliğini yitirmesindendir. demokrasi ise fikir olarak en iyi ihtimale iyi niyetli, ancak uygulamada çoğunlukla başarısız bir yönetim biçimidir. *
(0)
13702 #5  #13702
layıkıyla uygulandığı bir ülke yoktur. bir insan idealidir. ne yazık ki mevcut sistemlerde içi boşaltılmış kavramlardan biridir, laftan öte değildir maalesef. katliamların, savaşların, emperyalistlerin, teröristlerin çirkin emellerinin bahanesidir.
(0)
20163 #6  #20163
türk insanının mayasını bozan sistem. aslanlar gibi monarşiciyiz biz keke. "fuck the goverment, long live sultan!"
(0)
45834 #7  #45834
diktatörlerin bahanesidir.

(bkz: platon)
(0)
49500 #8  #49500
saçma bir yönetim sistemidir. inanılmaz derecede klişe bir biçimde demokrasiyi övmek bir fenomene dönüştürülmüştür. ancak nedir bu demokrasi? gerçekten de amaca hizmet etmekte midir? yoksa tamamen göz boyamaya dayalı bir sistem midir?

halkın algısında oluşan kavramların %99'u aptal kutusu olarak lanse edilen televizyon aracılığıyla elde edilmektedir. bu tv kanallarının ise sahibi vardır. yani işin ucu kapitalist sistemin büyük baronlarını işaret etmektedir. tv kanallarının tarafı oldukları siyasi akımlar vardır. bu taraflılıkla birlikte kendi izleyici kitlelerinin algılarını kodlamaktadır. insanlar tamamen bu kodlamalar doğrultusunda oy vermekte, kendi düşünce ve fikirleri yok denilecek durumdadır.

demokrasi denen şey sadece göz boyamadan ibarettir. iktidarları sermaye belirler. sermayenin çıkarına hangi parti veya siyasi akım daha uygunsa başa o getirilir. bu da tv ve gazeteler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. devlet denilen şey kapitalist sermayenin oyuncağından başka bir şey değildir. demokrasi denilen şey de aldatmacadan başka bir şey değildir. insanlar sürekli olarak kandırılmakta ve algıları yönlendirilmektedir. özellikle cahil çoğunluk çok kolay bir biçimde maniple olarak istenilen algı formuna getirilmektelerdir.

bu bağlamda demokrasi denen şeyi inceleyecek olursak saçmalıktan ibarettir. krallık sistemi bile çok daha adil görünmektedir. en azından krallık sisteminde devlet bu derece sermayenin oyuncağı olmaz.
(0)
62907 #10  #62907
türkiye'de hemen hemen herkesin totosundan anladığı kavram... chp seçmeninin bile.

maalesef bu kavramın bizdeki karşılığı çoğunluğun istediğinin tezahür etmesi şeklinde.

örneğin yarın bir gün rte çıksa dese ki, şeriatı getirelim mi getirmeyelim mi diye referandum yapacağız, benim aydın(!) chp seçmenim gidip koşa koşa hayır oyu basacak, sonra sandıktan evet çıkınca da n'apalım, halk böyle istedi deyip şeriat rejimine razı olacak.
(0)
62908 #11  #62908
ülkemizde 4 veya 5 yılda bir sınıf başkanı seçmek olarak algılanmaktadır. partiler dışında örgütlerin hiçbir etkisi bulunmamaktadır.
(0)

Tümünü Göster [11]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: