donald trump'ın rusya bağlantıları

donald trump'ın rusya bağlantıları

Tümünü Göster [5]

77183 #1  #77183
donald-trump-in-rusya-baglantilari 59207ddbb095a.jpg
her geçen gün biraz daha ortaya dökülen baglantilardir

amerika’nin çiçeği burnu başkanı donald trump rusya bağlantıları iddiaları sebebiyle başı ciddi olarak dertte. aslında ilk başta donald trump’ın rusya ile bağlantıları konusunda somut birşey yoktu. tek dikkati çeken şey azınlıklardan ticaret ortaklarına kadar herkese karşı rakiplerini fazla yumuşak olmakla suçlayıp sert olmayı vaat eden donald trump’ın enteresan bir biçimde rusya ve lideri vladimir putin’e karşı oldukça yumuşak olmasıydı. ıkinci dikkat çeken nokta ise donald trump’ın nato’nun mevcut modelini beğenmeyip nato’yu bir haraç sistemine döndürmek istediğini söylemeseydi.

ancak bu dikkat çekici tesadüf mart 2016’da paul manafort’un donald trump’ın kampanya müdürü ilan etmesiyle biraz daha dikkat çekmeye başladı. her ne kadar paul manafort cumhuriyetçi parti liderlerinin sevebilecegi bir isim olsa da ukrayna’nın rusya yanlısı eski başkanı viktor yanukovych için çalışmış bir isimdi. bu ise alımdan sonra donald trump’ın rusya hayranlığına farklı bir gözle bakılmaya başlandı. donald trump’ın kendisinin olmasa bile etrafındaki danışmanların rusya ile bağlantıları vardı. buna donald trump’ın ailesinin, bakanlarının ve danışmanlarının rusya’nin washington büyükelçisi sergey kislyak ile yoğun trafikleri, rusya’daki oligarklarla içli dışlı olmaları haberleri eklenince bu şüpheler daha da büyüdü.

bu hafta washington post’un yayınladığı tapelere göre 15 haziran 2016’da ukrayna basbasani volodymyr groysman ile cumhuriyetçi parti’nin liderleriyle bir araya geldikten sonra cumhuriyetçilerin kendileri arasında enteresan bir diyalog geçmiş. başbakan groysman abd’li yetkilileri rusların ukrayna’da ve avrupa’da siyasete nasıl müdahale ettikleri konusunda kapsamlıbir bilgilendirme yapmış. cumhuriyetçiler bu konuyu kendi aralarında tartışırken dönemin cumhuriyetçi parti temsilciler meclisi grup başkanı kevin mccarthy “putin’in satın aldığı iki kişi var. rohrabacher ve trump” diyor ve rusların demokratların donald trump’a karşı saldırının planının sızdırılmasını konuşuyorlar. bu diyalogda grup içerisinde gülüşmelere sebep oluyor. üstelik bu görüşmeden tam bir gün önce washington post demokrat parti’nin bilgisayarlarının ruslar tarafından hacklendiğini haber yapmıştı.

donald trump karşıtlarına göre ortada watergate’in de ötesine giden bir skandal var. donald trump hasım bir dış güçle işbirliği yapmış ve seçimlere şaibe karıştırmıştır. üstelik bu yetmezmiş gibi donald trump-rusya ilişkisini sorgulayan kamu görevlilerini de görevden almıştır. ve tüm bu yargıyı engelleme çabalarına cumhuriyetçi parti ileri gelenleri zenginlere yönelik vergi indirimi ve çeşitli deregulasyonlar uğruna göz yummaktadır. bu sebepten ötürü derhal özel görevli bir savcı atanmali, donald trump-rusya bağlantıları tamamen ortaya çıkarılmalı ve trump gerekirse görevden azledilmelidir.

donald trump cephesine göre tüm bu rusya muhabbetinin seçimleri kaybetmenin şokunu anlatamamış demokratların tarihi yenilgilerine uydurduğu mazaretten başka birşey değil. wikileaks’te yayınlanan maillere göre biliyoruz ki hillary clinton kampı kolay lokma diye cumhuriyetçi parti’nin adayının donald trump olmasını istiyordu ve buna rağmen kaybettiler. basına yansıyan sızıntılara göre rusya tartışmasında donald trump’in canını sıkan asil şey sızıntıları yayın yapan gazeteciler. başına yansıyan iddialara göre donald trump fbı direktörü comey’den michael flynn soruşturmasını bitirmesini rica ederken aynı zamanda bu sızıntıları yapan gazetecileri hapse attırmanın da bir yolu olup olmadığını sormuş.

donald trump taraftarları ise bir adım daha öteye gidiyor. trump taraftarlarına göre “amerikan derin devleti” ve “küreselciler” donald trump’a karşı “yumusak bir darbe” yapmayı amaçlıyor. donald trump’in baş stratejisti steve bannon’in uzun süre yönettiği breibart gazetesi geçtiğimiz günlerde “trump kuşatma altında” başlıklı bir haber yaptı. savunma ve güvenlik bürokrasisinin önemli bir kısmının obama döneminde atandığı belirtilen yazıda beyaz saray’daki her görüşmenin ya da tartışmanın kısa bir süre sonra başına özellikle new york times ve washington post’a sızdırılmasının arkasında trump’a ihanet eden istihbaratçılar olduğu iddia edildi.

ancak gerçek ne olursa olsun donald trump’ın kendi işini kolaylaştırdığı söylenemez. buna en güzel iki örnek fbı direktörü james comey’nin kovulması ve beyaz saray’da rusya dışişleri bakanı sergei lavrov’a gizli bilgilerin verilmesiydi. comey’in kovulması vakasında donald trump’ın danışmanları bu olayın fbı’in rusya soruşturması hakkında olmadığını, james comey’nin 2016 seçimleri öncesi hillary clinton’ın kişisel e-mail server’i soruşturması sırasında kamuoyu önündeki güvenirliliğini kaybettgini ve bu sebepten dolayı kovduklarini söylediler. hatta bu kararı donald trump’ın kişisel olarak almadığı adalet bakanı yardımcısı rod rosenstein’in tavsiyesiyle aldığı söylendi. ancak donald trump kısa bir süre sonra televizyonda james comey’i kovma kararını kişisel olarak kısa bir süre önce aldığını söyledi. lavrov’a verilen gizli bilgiler sürecinde de benzer durum yaşandı. ılk başta bu durum inkar edildi ancak 24 saat geçmeden donald trump twitter’da “verdiysem ben verdim” temalı bir açıklama yaptı.

donald trump’ ın kamuoyu önündeki çok da yüksek olmayan kredibilitesini yükseltmeye cabalamadigi ortada. teamüllere uymarak vergi iadesini kamuoyuna açıklamayan donald trump, oğlu eric trump’ ın “amerikan bankalarına ihtiyacımız yok. rusların varlıklarımıza inanılmaz ilgisi var, ihtiyacımız bütün parayı ruslardan aliyoruz” dediği iddiaları ortaya çıkınca çalıştığı morgan lewis avukatlık firmasi’ndan rusyla ile ilgili hiç bir finansal işlemi olmadığına dair bir yeminli mektup yayınlattı. işin ironic kısmı ise morgan lewis’in 2016’da “yilin rus firmasi” ödülünü almasıydı .

peki bundan sonra ne olacak? sorusturmanin dugumunu cozecek uc isim var.
birincisi tahmin edildigi gibi sabik fbı direktoru james comey. su ana kadar basinin dillendirdigi pek cok iddia comey’in yakinlarina dayandirilarak dillendirildi. basta donald trump james comey’den kisisel sadakat yemini istedigi ve rusya sorusturmasini durdurmasi istedigi iddialari olmak uzere pek cok iddia comey’nin cevresine dayandirildi. yakin zamanda senato’nun karsisinda yeminli ifade verecek olan comey pek cok kilidin anahtari gibi.

ıkinci isim donald trump’in damadı ve başdanışmanı jared kushner. jared kushner’e amerikan başını “trump’i torpuleyebilecek süper damat” gözüyle baktı. donald trump’in kushner’i ısrail-filistin meselesini çözmekten amerikan hükümeti’ni yeniden organize etmeye kadar pek çok sorumluluk verdiğini düşünürsek damadına güvendiği açık. ancak james comey’i kovmak gibi oldukça çılgın bir kararı verirken jared kushner neredeydi sorusu soruluyor. ıddialara göre fbı’in soruşturma altına aldığı “ust düzey beyaz saray yetkilisi” jared kushner’den başkası değil. dolayısıyla kendisini kurtarmak için kayınpederine en azından itiraz etmediğini söyleyenler var

üçüncü isim ise turkiye’yi de soruşturmaların merkezine çeken eski ulusal güvenlik danışmanı michael flynn. donald trump’in fbı soruşturması altında olduğunu bile bile michael flynn’i ataması, daha sonra james comey’den flynn’i rahat bırakmasını istemesi üstelik michael flynn’in dokunulmazlık karşılığında bildiklerini anlatmaya hazır olduğunu söylemesi flynn’i bu soruşturmanın kara kutusu haline getiriyor. michael flynn rusya’nin washington büyükelçisi sergey kislyak ile abd’nin rusya’ya yönelik yaptırımları hakkında tam olarak ne konuştu meselesi başta olmak üzere rusya’nin trump üzerindeki etkisini anlamak için flynn kilit bir isim.
(0)80579 #5  #80579
"nunes belgesi"nin cikmasiyla ortaligin yine senlendigidir
The Nunes memo, explained with diagrams
The 9 biggest questions about the Nunes memo, answered

bu nunes raporu adını amerika birleşik devletleri temsilciler meclisi'nde california temsilcisi cumhuriyetçi devin nunes'ten alıyor. nunes, temsilciler meclisi istihbarat komitesi'nin tuhaf başkanı. bu kendi çalışanlarına bir rapor hazırlatmış. kaç gündür cumhuriyetçi hesaplar (ve rus botlar) #releasethememo diye kasiyorlardu. güya rusya soruşturmasını bitirecek acayip bilgiler var falan diye

neyse bu rapor yayınlandı
Trump FBI'ı suçlayan raporun gizliliğini kaldırdı

aslında raporda yeni bir iddia yok. trump ve müttefiklerini şunu demeye getiriyor. amerika birleşik devletleri adalet bakanlığı ve federal bureau of ınvestigation liderliğinde gizli bir klik var. bunlar sahte delillerle yasadışı dinlemelerle trump hakkında delil toplamaya çalışıyor. hatta öyle ki trump taraftarları bunu bir darbe girişimi olarak yorumluyor. demokratlar bizi sandıkta yenemeyince bu vesayet odaklarıyla işbirliği yaptı.
Carr: Memo makes clear: An attempted coup

ee iyi de adalet bakanı’nı atayan trump
adalet bakanı yardımcısını atayan trump
fbı başkanını atayan trump
fbı başkan yardımcısını atayan trump
rusya soruşturmasını yürüten mueller cumhuriyetçi parti’ye üye
Trump built his own “deep state.” Now he needs the GOP to save him from it
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: