doom

doom

Tümünü Göster [1]

51664 #1  #51664
id software tarafından geliştirilmiş fps oyun serisi. serideki ilk oyun olan doom, 1993 yılında piyasaya sürülmüştür ve first person shooter oyunların önünü açan en büyük oyunlardan birisi olmuştur (her ne kadar ilk fps oyunu olmasa da). 1995 yılında piyasaya sürülen doom ii: hell on earth ile çıtayı daha da yükseltmişlerdir. sonrasındaysa id software, doom ve doom ii oyunlarının kaynak kodlarını piyasaya sürmüş ve devasa bir hayran kitlesi ve mod desteği oluşmasına olanak sağlamıştır. orijinal engine'de bulunan kısıtlamalar ve hatalar, hayran kitlesi tarafından giderilmiş ve tonla yeni özelliklerle, bu iki klasik oyunun sadece ms-dos platformunda değil, neredeyse her platformda çalışması sağlanmıştır (hesap makinesinde bile oynanabiliyor siz düşünün artık gerisini). ayrıca serinin fanatiklerinin hazırladığı custom mapleri de unutmamak gerek.

2004 yılında da doom 3 yayımlandı ve bu oyun, önceki klasik doom anlayışından uzaklaşarak hayran kitlesini ikiye bölmüştür. aslında doom, hiçbir zaman horror oyunu olmamıştı. doom 3'te bunu yaptılar. başarılıydı. doom oyunu olarak bakmadığınız sürece başarılıydı. yine de seveni de sevmeyeni de çoktu oyunun böyle yapılmasının. bir de önceki doomlardaki gibi fast-paced gameplay tarih olmuştu artık. etkiledikleri onlarca fps oyun, bu kez id software'i etkisi altında bırakmıştı. en çok eleştirilen noktalarından biri de buydu. her ne kadar teknik ve karakteristik kusurları olsa da yılına göre çok üstün bir oyundu; ancak aynı yıl yayımlanan half-life 2'nin gölgesinde kaldı. 2012 yılında, doom 3: bfg edition olarak tekrar piyasaya sürüldü (önceki doom oyunlarıyla birlikte) ve teknik olarak modern sistemlere uyarlandı ancak yine de sorunları vardı. horror öğeleri azaltılmıştı, bu kez de doom 3'ü horror oyunu olarak benimseyen kitleden tepki aldılar. mod desteği de uçunca oradan da eksi notu aldılar.

geçtiğimiz haziran ayında e3 2015'te yeni doom'u tanıttılar. john carmack'ın yokluğunda nasıl bir oyun göreceğiz merak konusu ancak izlediğim gameplay videolarına bakılırsa başarılı bir doom reboot'u bizi bekliyor. oyundan çok fazla beklentim yok, zira bu oyun "aç, tonlarca demon öldür, stres at" oyunundan başka bir şey değil. fazlasını beklemek hata olur. geçmişteki doom oyunlarına sadık kalınarak yapılmış bir oyun olursa (videolardan öyle görünüyor) adını efsaneler arasına yazdırmasını bekleyebiliriz.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: