euro

euro

Tümünü Göster [5]

52838 #1  #52838
avrupa birliği'ne üye olan ülkelerin kendi aralarındaki ticareti artırmak ve güçlü bir para birimi oluşturmak için oluşturmuş olduğu, amerikan dolarından sonra dünyanın en popüler ikinci para birimi.

en büyük artısı avrupa ülkelerine kendi para birimleriyle ticaret yapma fırsatını sağlamasıdır. dolayısıyla kurlardan kaynaklanan maliyetler ve riskler azalmıştır.

ikinci avantajı ise ekonomisi zayıf ülkeler güçlü ülkelerin faiz oranlarına yakın oranlarla borçlanabilirken, ekonomisi güçlü ülkelerde daha düşük kurlar sebebiyle ihracatta avantaj kazanmıştır.

en büyük sakıncasıysa pratikte bir çeşit altın sistemi yaratmasıdır. üye ülkeler maliye politikaları (vergiler, harcama vs) bağımsız para politikalarındaysa (faiz vs) bağımlıdır. yani almanya ile yunanistan aynı para politikası uygulayacaktır.

ikinci büyük sakıncası ise sistemin mükemmel yürüyeceğinin varsayılmasıdır. mesela üye ülkeler bütçe açığı ve kamu borcu konusunda sözler vermiştir. ama yunanistan siklemediği gibi avrupa birliği'ne yalan söylemiştir. peki cezası ne..yok.
(0)52852 #2  #52852
ingilizlerin yuro, almanların öyro, fransızların öro diye telaffuz ettikleri para birimini, bizim akıllı türklerin, bizim de kendimize ait bir söyleyiş tarzımız olsun diye uydurdukları telafuz... oldukça da hatalı bir uydurmasyon olmuş. madem türkçeye uyarlayacaksın, o zaman avru diyeceksin.
(0)81341 #4  #81341
türkiye'de ne hikmetse dolar kadar siklenmeyen para birimi. mesela su anda euro 4.81+ seviyesinde, bu gidişle 5 olacak ama ne hikmetse insanlar daha az konuşuyor.
(0)81344 #5  #81344
daha az konuşulması benim gibi avrupailer için daha iyi olan para birimi. yükseldikçe yüzümde gülücükler atıyor.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: