exodus: gods and kings

exodus: gods and kings

Tümünü Göster [2]

46240 #1  #46240
150dk süren hz. musa ve ramses'in hikayesini anlatan 2014 sonu vizyona girmiş sinema filmi.
(0)46259 #2  #46259
christian bale'in hatrına izlediğimiz vasat bir hollywood makyajıyla güzellenip yeniden sunulmuş 2014 yapımı klişe film. imdb puanı zaten beklentilerinizi belirlemenize yardımcı olur, şu anda 6.4, gerisini siz düşünün. çok birşey beklemeden izleyin. film içinde dikkatimi çeken birkaç noktayı yazmak maksadıyla giriyorum bu entry'i yoksa pek yazılacak birşey yok.

--! spoiler !--
şimdi hikaye hepimizin bildiği musa hikayesi. firavunun kız kardeşi tarafından ölümden kurtarılmış ve kendi oğlu gibi büyütülmüş musa, tahtın varisi ramses ile sözde kuzen olmalarına rağmen kardeş gibi büyütülür. bu çocuk tüm hayatı boyunca veliaht prens ile beraber eğitim almış, kardeş gibi beraber yaşamış olmasına karşın her zaman bilmektedir ki tahta asla geçemeyecek. hatta savaşçılıkta, sağduyu ve planlamada daha iyi olduğuna inansa bile. tabii bunlar biraz ridley scott dramatizasyonu ama olsun, anladınız siz durumu. general olmuş, firavun meclisine girmiş, ama ramses yaldır yaldır altın zırh takarken bunun zırhı kapkara. üstüne üstlük bir de bu adam firavun tarafından "keşke sen benim oğlum olsaydın bu ramses'i walla hiç sevmiyorum, oğlum olmasa döverdim" şeklinde boş yere gaza getirildikten sonra ramses'in tahta geçmesi ile birlikte o dönemde mısır'da vatandaş bile sayılmayan köle bir ırk olan yahudi olduğunu öğreniyor. şimdi olaya bakın, bir ömür boyunca (hadi diyelim ki 17 yaşına kadar) kraliyet ailesi mensubu ancak tahtın varisi olamamanın verdiği eziklikle yetişmiş bir insan evladına (ki bu insan evladı muhtemelen tahtın varisinden daha iyi olduğunu ve tahtı kendisinin hakettiğini düşünüyor) aslında daha da aşağı hatta bir hiç olduğu söyleniyor. adam yıkılır. çöle kaçması filan hep bundan, psikolojik bir travma geçiriyor. egosunu yeniden ayağa kaldırmaya çalışan bir birey. taht hayali (hayalden öteye gidemeyeceğini kendisi bilse de) kurarken en aşağı sınıfa düşürülen bir adam huzurlu olamaz. tespit 1.

sonra adam dağda düşüyor ve kafasını taşa vuruyor. bu esnada ilk vahiy geliyor kendisine. yıllarca süren ve acı bir şekilde tavan yapan psikolojik travmasına bir de fiziksel travma eklenince vahiy geliyor! tespit 2.

bu tespitler yönetmen tarafından bilerek gri bırakılmış noktalar. özellikle işlemiş bunları. ama net olmamasına da dikkat etmiş.

madem kan yoluyla olmuyor güç elde etmek, o zaman en kolay yol olan diğer yöntem denenebilir sanki. kitleleri arkasına toplayan bir özgürlük savaşçısı. adamın kişisel -olası- motivasyonu davanın samimiyetine gölge düşürecek kadar güce karşı ihtiras ve gücü elinde tutanlara karşı intikam doluyken kitleler peşine takılıyor! bunlar acele etmeden hazırlanıyorlar. firavun üçer beşer köle asıyor, bunlar okçuluk talimi yapıyor. oldu canım!

sonra tanrı da çok zalim portre edilmiş. sen 400 sene ibranileri köle eden mısırlıya birşey deme, sonra ver allah ver. nil nehri kan aksın, gökten kurbağa yağsın, millet tatarcık hastalığından ölsün. durmuş durmuş şimdi yağdırıyor.

--! spoiler !--

gece seansına gittim filmi izlemeye, ilk tercihim de değildi, yer olmadığı için girdim. sabah beşte kalkmışım zaten, uyku akıyor gözümden, bir kılıç atıldı sanki denize orda kopmuş bende film. bildiğin sinemada uyudum.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: