faceless men

faceless men

Tümünü Göster [5]

6120 #1  #6120
asoiaf ve game of thrones'da, jaqen h'gar'ın üyesi olduğu assassin örgütü. çok yüzlü tanrıya tapınırlar, işlerini inanılmaz bir profeyonellikle yaparlar. fiyatları öldürülecek olan kişinin konumuna göre değişir.

--! spoiler !--
arya stark da bunların arasına katılıyor.

--! spoiler !--
(0)
17074 #2  #17074
en pahalı suikastçi örgütüdür. braavos'ta ikamet ederler. kitapta geçen bir diyalogda, kral robert'in adamları daenerys targaryen'i öldürtmek için bunları kiralamaktan sözederken -sanırım littlefinger- bunların bir tanesinin fiyatına ordu kiralanır diye protesto ediyordu, o kadar pahalıdır bu adamlar (öldürülecek kişi soylu ve önemli bir kişiyse yani).
(0)
17093 #3  #17093
many-faced god'a taparlar ve house of black and white denen hem mabet hem karargah olan mekanda ikamet ederler. zaten dini bir örgüttür aynı zamanda. yüzlerini değiştirdikleri bilinir fakat nasıl yaptıkları henüz sırdır. bir kralı öldürmekle basit bir köylüyü öldürmek için istedikleri ücret dağlar kadar farklıdır. eğer birini öldürmek için bu örgütten bir suikastçi kiralanmışsa, o kişi yaşayan bir ölüdür artık. isterlerse suikastlerini kaza gibi de gösterebilirler.
(0)
19923 #4  #19923
eğitimleri gerçekten ağır ve esaslıdır. kitapta şöyle bir sahne vardı (dizide koymamışlar maalesef): arya harrenhal kalesinde kaldığı sıralarda gebertilecek 2. ismi vermek için jaqen h'gar'ı arayıp buluyor. jaqen hamamda, küvetin içindedir, hizmetçi kız kafasından aşağı sıcak su döker, jaqen'in gözleri kapalıdır. arya hiç ses çıkarmadan yaklaşır. jaqen birden gözlerini açar ve 'kız küçük fare adımlarıyla sinsi sinsi geliyor ama adam duyar' gibi bir laf eder. arya o kadar sessiz yürümesine rağmen ayak seslerini nasıl duyduğuna hatta adımlarından nasıl kendisi olduğunu tanıdığına akıl erdiremez. jaqen arya'nın aklından geçenleri okumuş gibi cevap verir: 'kulakları açık olana köselenin taş üzerinde sürtünmesi savaş borusu sesinden daha güçlüdür. akıllı kızlar yalınayak yürür.'

bunu nasıl yaptığını da ileriki kısımlara öğreniriz.--! spoiler !--

faceless men tapınağı olan siyah ve beyaz evde, aralarına yeni katılan çömezlere önce yüz ifadelerini okumayı, yalanla gerçeği ayırmayı ve yüz ifadelerini kontrol etmeyi öğretirler. daha sonra çömezi iksirlerle geçici olarak kör edip sokaklarda dilendirir, konuşmalara kulak kabartıp bilgi edinsinler diye tavernalara, birahanelere dilenmeye yollarlar. görme duyusu ortadan kalkınca çömez diğer duyularını inanılmaz geliştirir, ayak seslerinin sahiplerini tanımayı öğrenir, insanların ses tonundan normal insanların ayırt edemeyeceği bir çok şeyi ayırt edebilir, dilenmediği zamanlarda tapınakta gözü kapalı dövüşme eğitimi alır.

jaqen'in gözleri kapalıyken, o kadar sessiz yürümesine rağmen arya'yı adımlarından tanımasının sırrını da bu kısımları okuyunca öğrenmiş oluruz.--! spoiler !--
(0)
20222 #5  #20222
ilk ortaya çıkışının hikayesi şöyle olmuştur: valyria yıkılmadan çok önce, volkanların dibindeki madenlerde çalıştırılan köle işçiler derinlere indikçe sıcağa dayanamıyor, her yerleri yanık içinde kalıp acılar içinde ölüyorlardı. bu biçarelerin her biri başka memleketlerden getirilmiş kölelerdi. acı ve işkenceye daha fazla dayanamayan köleler kendi inançlarına göre ölüm tanrılarına yakarıp canlarını alması için dua ediyorlardı. aralarından biri, bu tanrıların aslında aynı tanrı olduğunu farkedip en kötü durumda olan ve en içli yalvaran işçilere 'merhamet hediyesi' olarak ölüm vermeye başladı. ölüm bu zavallı köleler için tek kurtuluştu. daha sonra, bu kişi kölelerden birinin efendisinin canını alması için ölüm tanrısına yakardığı ve her şeyini adak olarak sunduğu duasını duydu. kölenin yanına gitti ve 'kölelerin altını, malı mülkü, hiç bir şeyi yoktur. öyleyse tanrıya sunduğun adağı yerine getirmek için, çok yüzlü tanrıya hayatının geri kalanı boyunca hizmet etmelisin' dedi. faceless men tarikatı böylece ilk hizmetkarını edinmiş oldu.

--! spoiler !--

bunlar, faceless men tapınağında arya'ya eğitim veren hocası tarafından anlatılmıştır.

--! spoiler !--
(0)

Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: