flavius aetius

flavius aetius

Tümünü Göster [3]

41958 #1  #41958
roma tarihinin gördüğü en büyük generallerden biri olan, görev yaptığı 433-454 yılları arasında batı roma imparatorluğundaki en nüfuzlu adam sayılan ve "dux et patricius(lider ve asilzade)" sıfatını da taşıyan flavius aetius, roma imparatorluğu sınırlarına kadar yerleşmiş olan barbar federasyonlarının saldırılarına karşı güdülen politikayı idame etmiştir. özellikle attila'nın 451 yılında katalonya ovasında başlattığı yıkıcı istilayı durdurmaya yeter bir ordu için "foederati" adı verilen müttefik devletlerden yaptığı istihdamlarla, tarihe adını yazdırmıştır. rakibi kont boniface ile birlikte sıkça "gerçek romalıların sonuncuları" olarak adlandırılan aetius, edward gibbon tarafından katalonya ovasında kazandığı zaferden ötürü "evrensel anlamda cumhuriyet mirasına takviye ve barbarların korkulu rüyası olan adam" olarak tasvir edilmiştir.

attila'nın çocukluk exchange öğrencisi ve arkadaşı olan aetius, m.s. 449 yılından önce hunlarla, bir kısmının sava nehri boyunca panonya'da yerleşmelerine izin verecek bir anlaşma imzalamıştır. aynı zamanda attila'ya constantius isimli bir sekreteri memur olarak gönderen aetius, çalındığı ileri sürülen altın plakasından ötürü sinirlenmesi üzerine attila'ya sakinleşmesi için bir büyükelçi göndermiş, attila ise kendisine iyiliğinin karşılığı gereği saray cücesi zerkon'u göndererek aralarındaki alışverişi canlandırmıştır.

ne yazık ki romalılar ile hunlar arasındaki iyi ilişkiler uzun süre devam etmemiştir, aetius'un subayı litorius, hunlardan alınan çok sayıda askeri feda edince aralarında savaş cereyan etmiş, aetius'u kendi hun federasyonunun önünde bir engel olarak gören attila, onu politik yordamlarla safdışı bırakmayı denemiş, yalnız bu, attila ordusuyla saldırdığı zaman aetius'un halen galya'daki roma ordusunun komutanı olduğu gerçeğinin önüne geçememiştir. imparatorluk içerisindeki cermen kabilelerden istihdam sağlayan aetius, önceleri çoğunun roma'nın düşmanı olan kabileleri tarihte ilk kez bir romalı tarafından yönetilen bir ordudaki baskın birliklerin romalı olmayan birlikler olarak orduda yer almasına vesile olmuştur. ve elbette ki aetius, attila'yı kişisel olarak tanımaktadır. hunlarla olan düşmanlığı, emri altındaki litorius'un paralı hun askerlerini (gelecekte müttefikleri olacak olan) cermenlerin üzerine salmasıyla -istemeden- başlayan aetius'un attila ile arkadaş mı, amansız düşman mı yoksa kindar ve saygılı rakipler olarak mı ilişkilerini sürdürdükleri, tarihte bir merak konusudur.

buna rağmen, düşman olsalar ve aetius attila'nın galya'daki ilerleyişini chalons savaşında durdursa dahi ölen vizigot kralının ardından, vizigotların savaş alanını terketmesinden sonra eski iki arkadaş savaşmamış, savaş alanını terketmişlerdir. neden diye soruyor olabilirsiniz. şu ana kadar bu soruya yanıt veren sanırım pek çıkmamıştır.

ilgili makaleler:

(bkz: tanrı'nın kırbacı: attila)

doğu ve batı roma'da barbar istilası: batı roma'nın çöküşü

giriş makalesi için,

(bkz: roma tarihi)
(1)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: