ikinci dünya savaşı

ikinci dünya savaşı

Tümünü Göster [14]

36853 #1  #36853
ölümden ve yıkımdan başka bişey getirmeyen bi başka savaş.
(0)
36857 #2  #36857
ölüm ve yıkım dışında, gündelik hayatımızda kullandığımız teknik ve bilimsel bir çok gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. milyonlarca kişinin öldüğü bir savaş da dahil dünyada hiç bir şey doğrudan siyah ya da beyaz değildir bence.
(0)
36858 #3  #36858
temelinde versay antlaşmasının yattığı, hitler'in polonya'yı işgal etmesiyle başlayan, hitler'in neredeyse dünyanın yarısıyla savamışmış olduğu, acaba kazansaydı şuan ne olurdu sorusunun aklımdan çıkmadığı savaş.
(0)
36866 #4  #36866
hitler'in kimseyle savaşmadığı, wehrmacht ile luftwaffenin dünyanın yarısıyla mücadele ettiği savaştır ve alman ordusunun insanüstü çabası sayesinde savaş bu kadar uzun sürmüştür aynı şekilde alman generallerin
(bkz: erwin rommel ) (bkz: erich von manstein) (bkz: heinz guderian)
(0)
36896 #5  #36896
günümüzde kullanılan tankların kökeni bu savaşa dayanır. almanlar cephede yüksek ateş gücüne sahip düşman siperlerine yakın yerlere kendi piyadelerini taşımak için dört bir yanı zırhla kaplı panzerleri üretmişlerdir. ilerleyen zamanlarda ise tepesine makineli tüfek takılmak suretiyle doğrudan ateş gücüne sahip panzerler geliştirilmiştir. birinci dünya savaşı'nda da tanklar vardı ama o zamanki tanklar doğrudan saldırı tankları değil zırhlı personel taşıyıcısı niteliğindeki tanklardı.

aynı şekilde günümüzdeki anlamıyla ilk bombardıman uçakları da bu devirde almanlar tarafından geliştirilmiş olup sivillere/şehirlere yönelik ilk kitlesel bombardımanlar bu savaşta yapılmıştır. birinci dünya savaşında da uçaklar kullanılıyordu ama saldırı ve bombardıman için değil istihbarat ve gözcülük amacıyla kullanılmaktaydı.
(0)
36901 #6  #36901
40 milyonun üzerinde insanın ölümüne yol açmış savaştır.. daha neyden bahsediyorsunuz ki??
(0)
36908 #7  #36908
sırf savaş başlamadan yapılan hazırlıklarıyla, günümüzdeki motor teknolojisinin bu hale gelmesine ön ayak olmuştur.
(0)
36983 #8  #36983
yeni nesil genç dimağlarda antisemitizm' olduğu için kendilerinin büyük hayran duydugu adolf hitlerin gerek hitabet olarak gerek politika olarak yürüttüğü savaştır. burada hitleri ne kadar kötülesekte adamın hitabet yeteneği o kadar iyiymiş ki almanya gibi bir ülkeyi toptan galeyana getirmiştir bu azımsanacak bir şey değildir. ayrıca bu savaşın kattıklarına sadece savaş teknolojisi olarak bakmamak lazım bu dönemde alman bilimadamları her ne kadar iğrenç,insanlık dışı,ahlaksızlık olarak görülse de tıbba önemli katkılar yapmıştır özellikle insan vücuduyla ilgili bu katkıları nasıl yaptıklarını anlatmama gerek yok.

komplo teorisi mod on

balfour deklerasyonunu bilen bilir büyük israil devletinin kurulmasıyla alakalı bir mektuptur. rothschild'lere gönderilmiştir ve ortadoğu da vadedilmiş topraklara yahudi devleti kurulması istenir fakat avrupadaki yahudiler mutlu,zengin,güvenlikleri yerinde bu adamlar düşünmüşler olm tamam devlet kurucaz da kim gelmek ister böyle bir yere diye daha sonra bebek hitler düşmüş gökten rotschild demiş vardır bunda bir keramet çocugu büyütüp eğitelim falan demişler daha sonra hitler büyüyormuş falan işte hitleri görür görmez anlamış herifler ulan bu cocuk büyüyünce cok can yakacak falan diye. sonra hitleri eğitmişler hitabet ve diksiyon öğretmişler sıra geldi savaşa adamlar demiş buradan yahudileri ancak bir şekilde çıkarırız diye savaş başlamış yahudilerde bakıyor bu hitler harbiden bizi kesicek hemen yeni kurulan yahudi devletine koşuyorlar böylece bizimkiler istediklerini elde etmiş oluyorlar.

komplo teorisi mod off
(0)
38110 #10  #38110
'savaş tarihinde hiçbir vakit, bu kadar çok kişi, bu kadar az kişiye, bu kadar çok şey borçlu olmamıştır.'

w. churchill
(0)
41866 #11  #41866
milyonlarca insanın ölüşünü ve geride kalanları düşünmek duygusal bir bakışaçısı.her ne kadar bu perspektiften korkunç gözükse de insanoğlunun teknolojik gelişmelerdeki hızlı ilerleyişi,şu an benim buraya yazabilmemi ve sizlerin okumanıza olanak sağlayan teknolojinin de temellerini oluşturuyor.savaşın her türlüsüne karşı olsakta sonrasında bize getirdiği kolaylıkları ve gelişmeyi görünce o döneme ve insanlarına hayran kalmamak mümkün değil.
(0)
41871 #12  #41871
üzerine film çekilmekten bıkılmayan savaş. bezdim vallahi ya. konu mu yok arkadaş hangi kafayla çektiniz bu kadar filmi. tarantino bile çekti be kardeşim. gönül verdik sana gittin 2. dünya savaşına yapıştın.
(1)
78382 #14  #78382
savaş sırasında gunkirk'de yaşanan olayları christopher nolanın yönetmenliğinde beyaz perdede görebileceğimiz hadisedir.
film incelemesi için
(0)

Tümünü Göster [14]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: