ilber ortaylı

ilber ortaylı

Tümünü Göster [26]

1988 #1  #1988
tarihçi yazar.
türkiyedeki en iyi 3 tarihçiden biridir. ilki halil inalcık ikincisi yine halil inalcık üçüncüsü ise ilber ortaylıdır.
(0)
2306 #2  #2306
son dönemde caps'ler yüzünden tanınan ve merak edilen tarihçi. yine de hakkını yemeyelim kendisi medyatik bir insan olmasına karşın elitist bir imaj elde edinmiştir. ama şunu da belirtelim ki ilber hocamızın derdi cahillerle değil, yarı cahillerledir.
(0)
2307 #3  #2307
sosyal medyadaki başarılı bir algı yönetimi sonunda, cehalet konusu ile anılmaya başlanan tarihçi amcamız.
(0)
2345 #4  #2345
türkiye'nin sevdiğimiz, saydığımız sayılı tarihçilerindendir ama bazen ego konusunda ritchie blackmore ile yarışmaktadır üstad : )
(0)
2385 #5  #2385
şahsi kanaatim yaşayan en iyi tarihcidir.
(0)
14260 #6  #14260
bugün sevgili dostum enkaz devraldik'la helsinki üniversitesi'nde kendisini canlı canlı görmek ve dersini dinlemek şerefine mazhar olduk. gayet de şeker gibi biri, sık sık espriler yapıp herkesi güldürdü, kendisine sorulan bir takım cahilce sorulara da uzun uzun, çok güzel cevaplar verdi. derya gibi adammış gerçekten. ayrıca fotoğraf çektirmek isteyen kimseyi kırmadı, herkesle fotoğraf çektirdi, cehalet konusuna gelirsek türkiye gibi cehaletin yüceltildiği bir çomaristan toplumunda yaşayıp da tiksinmemek mümkün değil. türkiye'de yaşarken öyle kerli ferli akademisyen falan olmamama rağmen bende de öyle bir ego vardı. karşındakiler hem cahil, hem de hazıra konmaya meraklı, araştırmaya üşenen tembeller sürüsü olunca gel de ego yapma, suratını ekşitme birader. o capslere ve 7 dil bilmeyen gelmesin türü geyiklere de sinirlenmek yerine gülüyor zair. bu da büyük bir olgunluk eseridir.

büyük bir tarihçi olmasının yanında, en sıkıcı konuları bile ilginç hale getirip insanların pür dikkat dinlemesini sağlıyor. yalnız ingilizce konuşurken hatalar yapıyor ve yanlış sıfatlar kullanıyor ama o kadar kusur kadı kızında da olur. sonuçta tarihçi, filolog değil, ayrıca fransızca ve almanca terminolojiye gayet hakim. kendi alanının dışına çıkan konularda bile son derece bilgili.
(0)
20667 #7  #20667
"inanılmaz tatlı bir adam yea" diyemeyeceğim tabii ama çok değer verdiğimi, hemen her konuda (tarih ve entelektüellik bâbında) bir fikrinin, hem de elle tutulur derecede doğru bilgiler içeren bir fikrinin olmasından ötürü çok sevdiğimi söyleyebilirim.

halk dilinde de konuşabilen az sayıda entelektüellerimizden biri ortaylı.
(0)
32719 #8  #32719
ilber-ortayli 53d273c87d09b.jpg
yeni bir araç satın almış kendisine
(0)
43292 #10  #43292
sınav esnasında:
-hocam ikinci bir kağıt alabilir miyim?
-aman ilk kağıda ne ilimler döktürdün kimbilir ne ilimler.

-hocam kaç dakika kaldı?
-20. hadi bi saat olsun. ne yazcan?

derste:
-anna karanina'yı bilen var mı? (millet parmak kaldırır). adını duyan var mı demedim okuyan var mı dedim hahahayt.
(0)
45977 #11  #45977
farsça da ayar verebilen insandır.
(0)
46055 #12  #46055
erhan afyoncu'ya sağlam bir ayar vermiştir kendisi. "hükümet propagandasına mı geldiniz".

ben bu yeni yetme hükümet yanaşlarına uyuz oluyorum arkadaş, adamlarda ne bir utanma, ne çekinme ne de had bilme olayı var. utanmadan yardırıyorlar.
(0)
49720 #13  #49720
kemalistlerin veya ulusalcıların, her sözünün doğruluğuna hiç sorgulamadan iman ettiği, hocası. herkesin bir hocası var bu ülkede: cübbeli ahmet hoca, nihat hatipoğlu, alparslan kuytul hocaefendi, fethullah gülen hocaefendi, caner taslaman, celal şengör, ilber ortaylı... seç beğen müridi ol!

kendisi; bu toplumun yüksek tahsil görmüş kesiminin bile çoğunlukla bilgi ile ilişki kurmakta ve bilgiye ulaşma yolunda özgürce, cesurca, sorgulayarak, fikri hür bir şekilde ve gerektiğinde otoritelere meydan okuyup kendi epistemolojik serüvenini yaşayarak kendi zihinsel dünyasını inşa etmekten korkan entelektüel eziklerden müteşekkil bir zavallılar güruhu olduğunun acı bir biçimde ortaya çıkmasına vesile olmuştur. mesela bu kesim; aynen bazı müslümanların bazı "hocaefendi"lerin çok büyük alim olduğuna kanaat getirmeğe hazır oldukları gibi, ilber ortaylı'nın çok büyük tarihçi olduğuna inanmağa hazırdır. düşman oldukları dini cemaatlerdeki davranışlara o kadar benzemektedir ki bu seküler/laisist (!) arkadaşların tavırları: misal, kendini ve "hoca"nın hitap ettiği topluluğu aşağılamak (kendini ve "hoca"nın dışındaki herkesi cahil saymak gibi: hoca allameicihandır, hitap ettikleri çomar). bu o kadar ironik bir durum ki..!

neden büyük tarihçidir ilber ortaylı ben bilmiyorum. birkaç kitabını okudum, kendisi ile hemfikir olduğum birçok konu var... ama tüm bunlar onun büyük bir tarihçi olduğunu düşünmem için yeterli değil. tarih alanında çok bilgili olmak ve çok dil bilmek büyük bir tarihçi olmak için yeterli değil, fiziği çok iyi bilmenin ve birçok matematiksel yöntemi kullanabilmenin büyük bir fizikçi olmak için yetmemesi gibi. örneğin bugün ben erwin schrödinger'in bildiği kadar fizik biliyor ve onun kadar matematiğe hakim olabilirim ama bu beni onun kadar büyük bir fizikçi yapmaz. albert einstein'ın dediği gibi; muhayyile bilgiden daha önemlidir; yani, ne ürettiğin veya yaratıcılığın ne bildiğinden daha önemlidir (hele ki internet çağında yaşadığımızı düşünürsek..: google sayesinde artık herkes allameicihan olabilir).

tarihle ilgili ne gibi yeni malumata ulaşmamızı sağlamıştır bilmiyorum. bu nedenle kendisi benim için kullandığı zengin türkçe ile bana örnek olan, çok lisan bilen ve geniş spektrumlu bir tarih bilgisine sahip olan bir tarihçidir.

mustafa kemal atatürk'ün dediği gibi; hayatta en hakiki mürşit ilimdir, ulema değil. bilim tüm insanlığın ortak malıdır, "hocalar"ın özel mülkü değil!
(0)
53783 #15  #53783
kendisinin osmanlı ile ilgili konuşurken sürekli rusya'dan örnek vermesinin sebebi araştırma alanlarından birisinin 1500-1800'ler rusya'si olmasıdır.
haa bu demek değildir ki diğer tarihsel dönemleri bilmez, ama asıl uzmanlık alanı o dönemler rusya'si ve osmanlı'sidir.
(0)
62749 #16  #62749
rusça, almanca, fransızca, ingilizce, farsça olmak üzere tam beş dili anadili seviyesinde okuyup yazabilmekte, akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. 15-20 dil bildiği yönündeki bilgiler tamamen şehir efsanesi hatta safsatadır. fakat rusça bildiği için sırpça, bulgarca gibi slav dillerini kendi ifadesiyle ''götürebilmektedir''. tıpkı bizim azerice, özbekçe, türkmence, tatarca, uygurca gibi türk dillerini ''aparmamız'' gibi.

https://www.youtube.com/wat...
(0)
67137 #18  #67137
akıllı, bilgili, beyefendi, gerçek bir entellektüel deyince akla ilk gelen isimlerden birisidir.
(0)
67874 #19  #67874
dünya'nın geçmiş dönemlerindeki iklim değişiklikleri gibi pozitif bilimlerin sofistike bir alanını konu olan bir programa neden katıldığını anlamadığım tarihçi...
(0)
69983 #20  #69983
son olarak, "topkapı sarayı'nda hayalet var mı?" gibi bir soruya maruz kalmış...

http://www.ulusalkanal.com....

yalnız bu adam hakaret ederken bile o kadar naif, o kadar kibar ki, insan gerçekten hayret ediyor.
(0)

Tümünü Göster [26]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: