israil'in mescid-i aksa'yı basması

israil'in mescid-i aksa'yı basması

Tümünü Göster [1]

44166 #1  #44166
bu sabah saatlerinde israil askerlerinin mescid-i aksa'nın ağlama duvarı'na bakan kapısından 100 kadar yahudi'yi avluya alması sonucu patlak veren olaylar silsilesi. olaylar olurken duruma sinirlenen bir filistinli ise arabasıyla durakta bekleyen israillileri ezip geçmiş daha sonra bir polisi ezdikten sonra da öldürülmüş (bunun videosu da var ama bulamadım, bulur bulmaz ekleyeceğim).

aynı zamanda israil askerleri camii'nin içine ayakkabılarıyla girip kuran-ı kerim'leri yere atmışlar*, camiide maddi hasar da varmış. dünya liderimizin bu konu hakkında açıklama yapıp yapmayacağı, yapacaksa da nasıl bir üslup kullanacağı merak konusu.

milliyet'in bize aktardığına göre haberi aşağıya aynen alıntılıyorum. en aşağıdaki linke tıklarsanız olayla ilgili cep telefonundan çekilmiş videoları da izleyebilirsiniz.

--- alıntı ---

israil güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde yaklaşık 100 yahudi'yi aksa'nın ağlama duvarına bakan megaribe kapısından içeriye almasına tepki gösteren filistinliler ile israil askerleri arasında çatışma çıktı. mescid-i aksa'nın içerisine giren 100 kadar israil askeri cami avlusunu savaş alanına çevirdi. israil askerlerinin, filistinlilerin üzerine plastik mermi, ses ve gaz bombalarıyla müdahelesi üzerine 27 kişi yaralandı. bu sırada aksa içinde bulunan kıble camisi'ne sığınan müslümanları kovalayan israil askerleri, kıble camisini içerisinde postallarıyla gezerek, göstericileri tartakladı, bu esnada cami içerisindeki kur'an-ı kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü.

öte yandan, içeride bunlar yaşanırken, aksa'nın dışında da gerginlik sürdü. hıtta kapısının önünde toplanan filistinliler israil askerlerini protesto etti. bunun üzerine göstericilere müdahale eden israil askerleri, bir kez daha göstericilere plastik mermi ve ses bombasıyla saldırdı. saldırı esnasında olay yerinde bulunan ve plastik mermilerden korunmaya çalışan aa muhabirleri de zor anlar yaşadı. muhabirlerden turgut alp boyraz, hafif şekilde yaralanırken, fotoğraf makinesi de zarar gördü. muhabirlerden yusuf hatip ve salih zeki fazlıoğlu da arbede esnasında polis tarafından darp edildi. trt türk kameramanı hamza naci'nin de kamerasına plastik mermi isabet etti.

srail emniyet genel müdürlüğü sözcüsü micky rosenfeld, aa muhabirine yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda herhangi bir gözaltı ve tutuklamanın olmadığını ve saat 10.00 itibariyle aksa'nın kapılarının tekrar ziyaretçilere açıldığını söyledi.

mescid-i aksa'nın yönetimini üstlenen islami vakıflar dairesi müdürü azzam el-hatib, aa muhabirine yaptığı açıklamada "yaklaşık 300 israil askeri mescid-i aksa'yı bastı. askerlerin bir kısmı kıble mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdi" dedi.

israil askerlerinin 1967'den beri ilk kez mescidin içine postallarıyla girdiğini kaydeden hatib, "bu çok tehlikeli bir adım. daha önce olmamıştı. kabul edilemez bir durum. israil bunun sonuçlarına katlanacaktır" diye konuştu

mescid-i aksa'da sabah yaşanan gerginlikler sona ermeden, doğu kudüs'te filistin ile israil arasında 1967 savaşındaki yeşil hat olarak adlandırılan 1 nolu anayolda, 1 filistinli'nin aracını israilli yayaların üzerine sürdüğü iddia edildi.

olay yerine gelen polis, aracın sürücüsünü vurarak öldürdü. emniyet genel müdürlüğü sözcüsü micky rosenfeld olay yerinde "olayın bir terör saldırısı olduğundan şüpheleniyoruz. olayda aracın filistinli sürücüsü vuruldu, 14 israilli de aracın çarpması sonucu yaralandı" dedi.

kudüs'te 2 hafta önce de tramvay durağına giren bir aracın filistinli sürücüsü olay yerinde vurularak öldürülmüş, olayda 2 israil vatandaşı hayatını kaybetmişti.

cuma namazlarında imam, mescid-i aksa külliyesinin kıble tarafında yer aldığı için kıble mescidi olarak tanımlanan bölümdeki mihrabı kullanıyor ve cemaat oradaki kubbenin altından itibaren saf tutuyor.

mihrabın hemen bitişiğinde yer alan selahaddin eyyubi'den kalma minber, 1969 yılında radikal yahudiler tarafından yakılmış, 38 yıl aradan sonra minberin bir benzeri türk kündekari ustaları tarafından tekrar yapılarak 2007'de yerine konulmuştu.

kudüs'te bulunan mescid-i aksa, müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. yahudiler, içinde kıble mescidi ile kubbetu's-sahra camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu mescid-i aksa külliyesi altında, süleyman mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

kaynak

--- alıntı ---
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: