israil destekçisi seküler türkler

israil destekçisi seküler türkler

Tümünü Göster [2]

55252 #1  #55252
israil destekçisi olmaktan ziyade israil'den nefret etmemekle alakalıdır (sanirim ben de bu kategoriye giriyorum)
90'larda almanya bize "siz kürtlere soykırım yapıyorsunuz" diye silah satmiyordu, israil'in zikinde değildi.

israil'in takdir ettiğim iki tarafı var
1) bilim ve teknolojiye önem vermeleri
topraklarının %60'i çöl olan israil bugün tarım konusunda kendi kendine yettiği gibi üzerine ihracat yapar. ramazan'da bizim vatandaşların 5-10 lira fazla verdiği "mekke hurmaları" israil'de üretilir. araştırma geliştirmeye harcanan para oranında israil dünyada ikincidir
2) "önce benim vatandaşımın güvenliği, gerisi sikimde değil" kafasında olmaları.
2006 israil lübnan savaşı'ndan sonra lübnan hizbullahı'nin lideri hasan nasrallah bile "israil'in iki askeri kaçırıldı diye bu kadar tepki vereceğini bilseydim askerleri kacirtmazdim" demiştir.
ki gaddarlıkları da ise yarıyor...2002'de 457 israilli olmuşken 2013'te bu rakam 3'e indi. bizim o kadar askerimizi sivilimiz bir günde oluyor.

filistin meselesinde de hakli oldugu yerler var haksiz olduklari yerler var
filistin bağımsız bir devletti de israil oraya çökmedi. filistin ingiliz mandasiydi (ilk başta bugünkü ürdün de dahildi). 1947 birleşmiş milletler filistin paylaşım planı'nı kabul etmeyen araplardi. "bütün yahudileri öldüreceğiz" diye saldırdılar başarısız oldular ki 1967 arap israil savaşı'na kadar arapların derdi filistin devleti değildi. keza bugün filistin devleti kurulsun denilen gazze şeridi, doğu kudüs ve batı şeria arapların elindeydi. ancak filistin'de bir arap devleti kuracaklarina yahudilerin kudüs'e girisini yasaklayıp yahudilere ait tarihsel binaları yıkıp kaldırım taşı yaptılar. ne zaman 1967'de israil ordusu kendisinin üç katı büyüklüğündeki arap ordularını 6 günde perişan etti o zaman çift devletli çözüme razı oldular. ki bugün hamas'in resmi pozisyonu hala bütün yahudileri asalım keselimdir.

haa haksız oldukları nokta su
kendimizi savunacağız ayağına bazı şeylerin bokunu çıkartıyorlar...hos benim de etrafimi beni yok etmek isteyen 360 milyon arap sarsa ben de saykoya baglarim.
ikincisi de hem 1967 sınırlarını koruyalım hem yahudi devleti olarak kalalım olacak iş değil. ki bu işin bence en temiz yollu üç devletli çözüm. gazze şeridi'nı mısır'a, batı şeria'yi da ürdün'e geri verip, eski kudüs'u de uluslararası yönetime bırakmak.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: