kürt

kürt

Tümünü Göster [39]

183 #1  #183
çoğunluğu türkiye de bulunan ırk. bir zamanlar bu ülkede asimilasyon politikalarına maruz kalmışlardır.
(0)3142 #2  #3142
bir çoğunun örgütlenip siyasi parti aracılığıyla tbmm' ye girip solculuk yaptığını sanan insan topluluğu. bildiğin milliyetçilik yapıyorlar.
(0)3201 #4  #3201
yahudi ırkının bir değişik versiyonu. genellikle birçok farklı ülkeye yayılmış halde yaşarlar ve yine genellikle bulundukları ülkenin (diğer topluluklara kıyasla) en zeki topluluğudur.
(0)5680 #5  #5680
türklerin kurtuluş savaşında omuz omuza savaştığı kardeşi. ama bizim beyaz türkümüz kardeşini ötekileştirip,sırf onların kendi hakkını isteyemeyecek kadar ikinci sınıf olduğunu düşünerek kendisine düşman ederken, savaşta kendi topraklarını paylaşıp işgale gelen ingiltere,fransa ve italya'ya hasta olur, dilini öğrenir, tatillerini orada geçirir, en sevdiği şehirler londra,paris ve roma'dır. aman diyeyim böyle kaypak iki ayaklılardan uzak durun.
(0)5705 #6  #5705
kurtuluş savaşının sadece batı cephesinden eser olduğunu sanan,güney ve doğu cephelerinden haberi olmayanları görmemizi sağlayan başlık. hiç kimseyi sevmek zorunda değildir bir insan, nefret edebilirsin o senin bileceğin iş,ama sadece ırkından dolayı sevmiyorsan ırkçısındır. şu ingiliz benim tavuğumu çaldı o yüzden onu sevmiyorum demek farklıdır, tavuğumu çalan ingiliz yüzünden tüm ingilizleri sevmiyorum demek farklı. biri ırkçılıktır,bilin bakalım hangisi ?
(0)5735 #7  #5735
her daim mağdur olma potansiyeline sahip ırktır.
(0)5763 #8  #5763
seçmece öykülerle demogoji yaparak kürtlerin tamamını mazlum göstermek, gerçeğin sadece bir tarafını göstermeye çalışmak eğer iddia edildiği gibi bir kürt sorunu varsa bu sorunun çözümünü gerçekten istememek demektir.

evet kürtler istiklal mahkemelerinde öldürüldü fakat batıda da o sırada istiklal mahkemeleri kubilay asteğmenin katillerini, asker kaçaklarını, eşkiyaları, şeriat isterükçüleri, atatürk'e suikast girişiminde bulunan eski ittihatçıları hatta atatürk'ün muhafız alayının komutanı, kurtuluş savaşı kahramanı topal osman'ı da astı (atatürk'e muhalafet eden bir milletvekilini öldürdüğü için!) şimdi istiklal mahkemeleri sadece kürtlere mi çalıştı yoksa yeni kurulmakta olan devletin güç boşluğundan faydalanıp isyan edenlere yeni devletin kuruluşunda belirtilen; üniter-demokratik-milli egemenliğe dayalı devletin bu felsefesine savaş açanlara mı çalıştı? cevabı aslında bu konu da demogoji yapanlar da iyi biliyor.

aynı şekilde 1980'de binlerce sağ ve sol görüşlü onlarca insan devlet tarafından asılıp, işkence görüyor fakat nedense bunlar yok hükmünde sayılıyor sadece diyarbakır cezaevine odaklanılıyor amaç belli, pkk neden insan öldürüyor, neden katliam yapıyor birader? şeklindeki soruya çarpıtarak cevap vermek. olaya geniş açıdan bakan herkes devletin sadece kürtlere değil, hemen hemen her siyasi görüşe bir dönem acı çektirdiğini anlar, üstelik bundan yakın dönemde şahit olduğumuz gibi kemalistler de müstesna değil,

devletten hesap sorabilmek için önce pkk'nın kanlı tarihi ile kürtlerin ve pkk sempatizanlarının öz eleştiri yapması gerekiyor, öz eleştirinin sonucunu da devlete değil millete hesap vermesi gerekiyor.

tanım: türkiye'nin her bölgesinde rahatça yaşayan bir halk.
(0)5781 #9  #5781
"kürtler çok güzel bakar, çünkü dilleri yasaklanmıştır ve tüm duyguları gözlerinde birikmiştir." der murathan mungan
(0)5788 #10  #5788
"kürtler içinde suçlular var demek ki tamamı masum değil!" şeklindeki mantıksız yaklaşımlara kurban gitmiş ırktır. ırk kavramının spesifize ettiği insanları davranışsal eğilimlerine göre kategorilendirmek en başta işlediğimiz suçun kabulüdür. eğer bir ırk bir ülkede bu derecede kenetlenip benzer davranışlar içerisine giriyorsa bu onların baskı gördüğünü gösterir. normal şartlar altında özgürce yaşayan insanlar topluma uyar, hatta ve hatta istemsiz kültür asimilasyonu yaşar. ama demek ki kürtlere sürekli bıçak sırtında bırakmış olduğumuzdan belli başlı davranışlara eğilimde bulunmalarını sağlamış, bu problemleri kendi ellerimizle inşa etmişiz.
(0)5796 #11  #5796
haklarında kendilerinden fazla duygu sömürüsü yapılan halk. baskı görüyorlarmış diyenler hayatlarında hiç baskı görmemiş olanlardır. anti-türkçülerin medyadan sürekli anons ettikleri gibi kürtler üzerinde bir baskı vardı demek çok saçma eğer cidden böyle bir baskı olsaydı bu hareket bu kadar organize bir isyanı yapmak için 1977'leri beklemezdi.

bir kere meselenin tanımını doğru koyalım kürtlerin silaha sarılma sebebi: gördükleri kötü muamele değil ayrı bir devlet kurmak istemeleridir.

(0)5836 #12  #5836
türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde duyulduğunda önyargının tavan yaptığı toplumun adı. ırkçılığın yaygın ve olağan olduğu bir ülkede elbette normal de karşılanmakta.
(0)5855 #13  #5855
bir insanın içindeki ırkçılığı, faşizmi, vandallığı dışa vurmasını sağlayan sihirli kelime. kemalist, ulusalcı, ülkücü, sağcı, ulusal solcu olması farketmiyor, hangisine kürt kelimesini söylesen içlerindekini döküverirler, birden aslında yek beyin olduklarını gösteriverirler.

diyarbakır da yaşıyorum, türk üm.
izmir de, sakarya da, ankara da kürt olduğu için, kürtçe konuştuğu için dayak yiyen çok kürt duydum. ama bağlar da, sur da, koşuyolu nda*.türk olduğu için laf yiyeni, dayak yiyeni hiç duymadım.

(bkz: benim de kürt arkadaşlarım var)
(bkz: kürt komşularımız var )
5871 #14  #5871
suyu çıkmış başlıktır sayfanın üstünden ağrı salya sümük akıyor tipik türk solcu yancılığı ile kürtçü mağduriyeti birleşmiş cıvık cıvık. bu arada kürtler ile pkk sempatizanlarını ayıralım beyler.

tanım: üzerinden prim yapılan halk, he türkler halk değil yalnız mozaik ya da ne mozaiği lan türk diye bir ırk yok ki zaten, ekleme ihtiyacı hissettim sevgi pıtırcığı olduğum içün.
(0)5881 #15  #5881
bilgiyi tekellerinde sanan, ellerinde bilgi ölçer ile gezen, üç beş gazeteden okuduğu haberi bilgi diye, eleştiri diye satmaya çalışan faşistleri kızdıran halk.
bilgi almak isteyenin kafasının açık olması lazım, eleştiri isteyenin yazdığının dolu olması lazım, kapasite bekleyenin kapasitesi olması lazım ki nitelikli bir tartışma olsun.
5927 #16  #5927
töre cinayeti, berdel, aile meclisi kararları ile katliamlar, kadınların ortalama on kadar çocuk doğurtularak yıpranması, erkeklerin kadınları, ağalık düzeninin de geri kalan halkı ezdiği mevcut sistemlerini attıkları vakit gayet ileri olabilecek topluluktur.

durup dururken hiçbir ırk ya da halk aşağılanmaz ve eleştirilmez. aynı şey tüm halklar ve tabii ki türklük için de geçerlidir. hadi 30 yıl öncesi bilginin yayılması bu kadar hızlı ve geniş değildi. şimdi çok şey değişti. ama bir topluluk hala kendi yanlış adetlerini sürdürüyor ve bunun üzerinden sömürüyü, sindirmeyi bizzat kendi içinden kişilere uyguluyorsa orada yanlışlık vardır. mühim olan hatada ısrar etmek değil, öncelikle kendi içinde reform yapmaktır.
(0)6094 #17  #6094
ekşi'de medeni bir şekilde tartışılamadığı için herkesi bezdiren bir konu oldu kürt meselesi. şunu birbirine küfür etmeden, sinir krizleri geçirmeden tartışmayı beceremeyenler var maalesef aramızda. ekşi'deki o berbat kürtçü-türkçü kavgalarının buraya taşınmasını sanırım yazarlarımızın çoğu da istemiyor.

provokasyon yapan varsa, sinir krizleri geçirip agresif cevaplar vermek yerine lütfen mesajla yönetime bildirin, sağduyulu davranmak herkesin yararınadır.
(0)6095 #18  #6095
haklarında süper fıkralar biliyorum ama buraya yazsam linç edilirim. halbuki aynı fıkrayı lazlar * başlığı altında onlara uyarlayıp yazsam hihohaha diye gülersiniz di mi? *
(0)14114 #19  #14114
30 mart 2014 seçimlerinde basgeç'in kralını yapmış, oylarını bölmemiş, mardin ve bitlis'i akp'den kurtarmış, mardin'e süryani kadın eşbaşkan seçmiş, eşbaşkanlık sistemiyle hakkari ve diyarbakır'a kadın başkan seçmiş olan halk. koca istanbul'da bir tek avcılar'da kadın başkan var, düşünün. feodal erkek egemen kültürlerine rağmen kadın başkanları seçerek iç anadolu yobazına beş bastılar, oylarını bölmediler, illerini ak parti'ye yedirmediler. helal olsun.

(0)14118 #20  #14118
cizre'de seçtikleri belediye başkanına bakın: (http://pbs.twimg.com/media/...) kürt toplumu özellikle de kırsalda feodal, erkek egemen, geri kalmış bir toplum olabilir ama bdp -her ne kadar siyasi görüşlerini beğenmesek de- kadınların konumunu yükseltmek babında muhteşem iş çıkarmış, helal olsun.
(0)Tümünü Göster [39]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: