kemalist

kemalist

Tümünü Göster [2]

5880 #1  #5880
amerikan mandacılığına, ab hayranı liberal aydınlara, şeriatçılara, bölücülere ve sovyet hayranı kızıllara karşı türk devletinin ve türk milletinin yüksek çıkarlarını savunan kimse. kurtuluşu amerika da avrupa da veya başka bir yerde arayanlara karşı esas kurtuluş yolunun milletin vicdanında saklı olduğunu ve bu yolun ışıklarının bütün dünyaya yayılacağını iddia eden kimse.

marksist, komünist, sosyalist, şeriatçı vs. gibi kimliklere karşı dik duran türk insanı.

(bkz: bütün genellemeler yanlıştır)

atatürkçüler ile karıştırılırlar. aslında bir numaralı atatürk düşmanlarıdır.

kendilerinin atatürkçü olduğunu ve kendi gibi olmayanların atatürk düşmanı olduğunu ısrarla iddia ederler. atatürk lafını ağızlarından eksitmezler ve putlaştırmışlardır. ülkede bir çok atatürk düşmanı yobaz üretme konusunda kusursuzlardır. ben atatürkü çok seviyorum diyen bir müslümana sen atatürk lafını ağzını alma sen yobazsın çünkü allaha inanıyorsun derler.

çok organize menfaat grupları oluşturmuşlardır. çok önemli konumlarda ve etkindirler.

genellikle dinsizdirler. özellikle islam düşmanlığı hat safhadadır. allah dersen cumhuriyet düşmanı ilan edilirsin.
bazı kesimler atatürk'ün idolleştirilmesini saçma sapan yollardan eleştirmektedirler.

bu kişiler bilmelidirler ki burada idolleştirilen aslında atatürkün şahsı değildir,
bu fikre saygı göstermeyen herkes, bu fikrin temsil ettiği bu toprakların altında yatan her bir şehide de saygı göstermemektedir..

burada idealleştirilen fikir;türkiye'nin kuruluş idealleridir,dünyanın tüm büyük güçlerinin üzerimize çullanmasına içerideki ve dışarıdaki kafa karıştıran bizi yanlış yollara sonunda da önümüzü göremeyeceğimiz mecraalara sevk edecek ideallerin bastırmasına karşın kazanılmış savaşımızın ürünüdür..
dünya tarihinde (amerika dahil (bkz: wilson ilkeleri)) sömürgeci güçlere karşı kazanılmış üstelik "ben tek siz hepiniz" kurallarıyla kazanılmış tek sıcak,soğuk,psikolojik (ya da hepsi birden) son "centilemen" savaşın idealize edilmiş tüm iyi anılarını içinde barındıran türklere has , gerçek(belki dünya üzerinde kanla hak edilmiş) tek "-izm" dir..

(bkz: kemalizm)

not: çoğunluğu son üç harfinden çıkan s gibidirler.

(bkz: uzun entry'lerin okunmaması)

not: eski sözlük hesaplarımdan.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: