new deal

new deal

Tümünü Göster [2]

60636 #1  #60636
new-deal 5629c0f3eb542.jpg
franklin delano roosevelt'in amerika birleşik devletleri'nı 1929 büyük buhranı'ndan kurtarma planı. başlıca icraatler arasında ağır bir bankacılık reformu, tasarruf ve mevduat sigortası, fiziksel altyapının inşaası (yol, köprü, elektrik, telefon), sendikaların güçlendirilmesi, alkol yasağının kaldırılması, çocuk çalıştırmanın yasaklanması, tarım sigortası vardır.

john maynard keynes'in fikirlerini pratige dokulmesiyle 12 yılda amerikan ekonomisi %300 büyümüş, işsizlik %26'lardan %1.9'a inmiştir. onlarca baraj, 1 milyon km yol, 124 bin kopru, 1000 havaalanı, 50000 okul/hastane yaptırmıştır. bunun yani sıra başta amerikan sosyal güvenlik sistemi olmak üzere modern amerikan sosyal devletinin de temellerini atmıştır.

republican party'nin ve amerika birleşik devletleri yüksek mahkemesi'nin büyük tepkisiyle karşılan fdr, yüksek mahkemenin üye sayısını artırarak önce onlardan kurtulmuş, cumhuriyetçileri de her gun radyodan "12 yıl boyunca vatandaşlar hükümete baktı ancak karşılarında sağır, dilsiz bir hükümet buldular" diyerek susturmustur.

fdr 1945'te ölünce cumhuriyetçilerle demokratlar arasında tarihçilerin "new deal konsensüsü" dedikleri bir döneme geçilmiştir. yani cumhuriyetçiler de fdr'in politikalarını uygulamaya devam eder (bkz: dwight d. eisenhower) ve amerika 1970'lerin ortalarına kadar hayvan gibi büyüdüğü gibi oldukça dengeli buyur. bu döneme kapitalizmin altın çağı denir.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: