septuaginta

septuaginta

Tümünü Göster [1]

55283 #1  #55283
eski antlaşma olarak da bilinen tevrat'ın yunanca çevirisi imiş, yetmişler demek imiş.

bugün biraz ibrani mitleri bakayım dedim ki bu kelimeyle karşılaştım, açıklamasında da yetmişleri görünce hemen aklıma kimya dersleri geldi, aslında yanlış gelmiş ama doğru düşünmüşüm. kimyada `hepta` vardı ben onu septa` diye hatırladım bir an fakat latince septa "yedi" demekmiş. tamam dedim burada bir ilişki olmalı, büyük ihtimal seven-seventeen-seventy gibi bir ilişkisi vardır diye düşündüm, aslında çok da bakmadım, benim asıl merak ettiğim september ile olan ilişkisiydi.

"september", malumdur ki dokuzuncu ay olan eylülün ingilizcesi. hemen eylülü yedinci aydan sayıp bir hesap yapayım dedim, yaptım ve gördüm ki böyle bir takvim olsaymış mart ayı birinci ay olacak. daha çok şaşırdım çünkü çok vakıf olmasa da böyle bir ay takvim olduğunu az çok biliyoruz, yeni yılın başlangıcına `nevruz` denen bir ay. baharın başlangıcı, yeni yılın başlangıcı... (bkz: ergenekon destanı)

daha sonra öğrenecektim ki eski ibrani takviminde tişri denen bir ay ve bu ay yedinci ay. bugünkü takvimimizde eylül-ekim aylarına denk geliyor, ortalarına muhtemelen(takvimlerdeki ay kaymaları burçlarda da görülüyor diye sanıyorum). yedinci ayın eylül olması demek, birinci ayın mart olması demek. belki doğu illerine de ibranilerin kullandığı bu eski takvim dağıldı. dürüst olmam gerekirse çok da bakamadım, şimdi biraz dünya takvimleri karıştırmam gerek. bu giri burada bana not olarak dursun.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: