sivas katliamı

sivas katliamı

Tümünü Göster [10]

51329 #2  #51329
unutmadık, unutturmayacağız. dedik dedik;

kaçanlar kaçtı, kaçmayanları savunan avukatlar meclise girdi, dava zamanaşımına uğradı.
22 yıl sonra pek bir şeyin değişmediğini gördük, hatta ve hatta daha da çoğaltıldıklarını biliyoruz.

unutmadık!
(0)51339 #4  #51339
derin devletin, sivas'taki türk-islam sentezi denen faşist ideolojiyle endoktrine edilmiş lümpen sürüsünü mobilize ederek yaptırdığı düşünülen katliam; zira, devletin kolluk kuvvetlerinin olayı maç izler gibi seyretmesini başka türlü izah etmek mümkün görünmüyor.

devletten hesap sorulmalıdır: dönemin güvenlik bürokrasisinden başlayarak sorumlu olabilecek herkesten, böyle bir olaya seyirci kalmanın hesabı sorulmalıdır.
(0)74294 #6  #74294
bunu orta yaşlılar ve yaşı ilerlemiş olanlar gayet iyi bilirler. ancak her zaman yeni nesil genç arkadaşlarımızın geldiğini unutmayalım ve onları aydınlatmak için bilgi vermeyi unutmayalım. belki bazıları neden bahsettiğimizi anlamıyor, yaşadığımız acının ne olduğunu kestiremiyorlardır.

arkadaşlar madımak denilen yer sivas'taki otelin adı. bu faciaya bu otelin adı verilmiştir. 2 temmuz 1993 günü pir sultan abdal şenliklerine katılma amacı taşıyan 33 kişi bu otele yerleşmiştir. bu 33 kişi aydınlardan ve sanatçılardan oluşmaktaydı. ellerinde silah yoktu, kimseye saldırmaya gelmemişlerdi. tem amaçları şenliklere katılmaktı. şenlik derken aklınıza rio karnavalı gibi bir şey gelmesin. bu şenlik sanat odaklı bir şenliktir. buraya gelen bu 33 kişi kitaplarını imzalayacak, halkla söyleşi yapacak, şarkı söyleyeceklerdi. içlerinde yazar, şair ve düşünürler bulunmaktaydı.

bu isimler arasında kimler vardı derseniz aziz nesin, behçet aysan, metin altıok, uğur kaynar, hasret gültekin, nesimi çimen, asım bezirci gibi isimler bulunmaktaydı. buradaki 33 kişinin en yaşlısı 66 yaşındaki asım bezirci iken, en genci folklör gösterisi için gelen koray kaya'ydı.

burada bir katliam oldu arkadaşlar. 2 gün öncesinde bunun izleri aslında ortadaydı, ancak devlet ne hikmetse hiçbir önlem almamıştı. halk arasında bildiri dağıtılmıştı, buraya yerleşen 33 kişi hedef gösterilmişti. esas hedef olarak gösterilen kişi, ateist olarak bilinen aziz nesin'di. çünkü onu hedef olarak göstermek çok kolaydı, ateist olması, dindar bir halkın gazabının üzerine gelmesi için yeterliydi. dağıtılan bildiriler bu işe ön ayak oldu. bu bildirileri kim dağıttı bilinmez. kimileri devletin derin güçlerini işaret ederken, kimileri de direkt olarak halkın bir hareketi olarak yorumlar.

2 temmuz günü cuma namazının ardından kızgın bir müslüman grup, etkinliklerin yapıldığı kültür merkezi önüne yürümüştür. "sivas laiklere mezar olacak" sloganı atılmıştır. halk hareketine hiçbir müdahale olmadığı için (mesela şöyle düşünün, 2 solcu bir araya gelip barış gelsin dese başlarına 1000 tane polis dikilir, ama bunlara kimse dokunmamış) madımak otelinin önüne 15 bin müslüman toplanmıştır. çevredeki araçları yakmış, otelin camlarını kırmıştır. halk "artık yakın şu oteli" diye çağrı yapmıştır. bunun üzerine "birileri" oteli ateşe vermiştir.

çıkartılan yangında, 35 kişi yanarak veya boğularak can vermiştir.

peki o dönemin siyasetçileri nasıl tepki vermiştir derseniz, bugünkü siyasetçilerimizi aratan niteliktedir.

dönemin başbakanı tansu çiller: "çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir." tepkisini vermiştir.

dönemin cumhurbaşkanı süleyman demirel ise ""olay münferittir. ağır tahrik var. bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş...güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır...karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır."

dönemin iç işleri bakanı ise "aziz nesin'in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir."

dikkatinizi çekerim ki, bu siyasetçilerin hepsi laiklik yanlısı, seküler siyasetçilerdir. türkiye siyasetine dair fikir isterseniz muhalif karakteriniz bile bu bilgilerden ötürü deforme olabilir.
(0)74300 #8  #74300
bu sorunun cevabı aslında kemalist, islamcı işbirliğinde yatmaktadır. yani aslında madımak hakkında neredeyse kimse haksız değildir

- provakasyon var mı? evet var
- ancak provakasyon yapılmasına karşın böyle bir eylemi gönülden isteyebilecek gönüllü bir katil kitle var mı? evet var

şimdi ben elinde bir sürü bıçak olan tinerciye, bakın şu adamın cebinde bir sürü para var desem, muhtemelen o tinerciler o adama saldıracaktır.

buradaki tinerciler şerefsiz midir? evet şerefsizdir, ancak enformasyonu verip milleti gazlayan ben, sütten çıkma ak kaşık mıyım bu durumda? pardon ama, bir olayı inceleyeceksek, tüm ayrıntılarını inceleyeceğiz.
(0)74302 #9  #74302
okuduğum şehirde yaşanan olaydır. şuan o otelin yerine il özel idaresi bulunmaktadır.
(0)Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: