vladimir putin

vladimir putin

Tümünü Göster [26]

39213 #2  #39213
çocukluğunda kgb ajanı olmayı hayal etmiş rus devlet adamı.
(0)39215 #3  #39215
çocukluk hayalini gerçekleştirip, bir zamanlar kgb ajanı olmuş rusya devlet başkanı. 
(0)52217 #4  #52217
rusya'nin recep tayyip erdoğan 'i
aslen kgb ajanıdır, doğu almanya'da görev yapmıştır.

bu abinin şansı su oldu
1990'larda amerika birleşik devletleri merkez bankası yani fed güçlü dolar politikası uyguluyordu. ekonomisi büyük oranda başta hidrokarbon olmak üzere çeşitli yeraltı kaynaklarına bağlı olan rusya için bu ölümdü. ancak tech bubble ve 11 eylül 2001 saldırıları sonrasında fed'in gevşek politikaya geçmesi ve çin halk cumhuriyeti ve hindistan'in dünya ekonomisinde daha çok yer almasıyla birlikte başta petrol olmak üzere bütün emtia'ların fiyatı arttı.

putin de bu dönemde gücünü konsolide etmeye başladı. küresel krize kadar aynı türkiye gibi rusya'da ciddi oranda büyüdü. krizden sonra kısa sürede toparlansa da eskisi gibi büyüyemedi.

putin erdoğan'dan çok daha gaddar ve baskıcı bir adamdır. o da muhaliflerini "yeni rusya'yi çekemeyen dış mihraklarini ajanı" olmakla suçlar. rus ekonomisi'nı ekseriyeti putin'in kgb döneminden arkadaşları ya da eski askerlerden oluşan 500-600 kişilik bir klik yönetir.

putin'in iki büyük avantajı var
1) rusya hala dünyanın ikinci büyük nükleer gücü. bu rusya'nin nato karşısındaki konvansiyonel zayıflığını her daim kapatacak bir faktör. nato'nun aksine putin ve rusya için nükleer silahlar son çare değildir.
2) avrupa birliği birlik değil. rusya'ya enerji olarak bağlılar, çevrecilik ayağına da doğalgaza mahkum oldular. birleşik orduları yok vs

dezavantajları
1) petrol fiyatları daha uzun süre bu seviyelerde dolaşacak. rusya'nin sıfır büyüme-sıfır bütçe açığı-sıfır cari açık vermesi için petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesinde olması lazım. ancak en azından 2020'ye kadar petrolün 60 doları geçmeyeceği düşünülüyor
2) rusya'nin okumuş yazmış kesmi putin'den nefret ediyor...bu herifler ülkeden kaçıyor
3) konvansiyonel ordusu ukrayna gibi ülkeleri ezmek için fazlasıyla yeterli işler çok ciddiye binerse ne ab ile ne de abd ile kapisabilir. türk ordusu gibi zorunlu askerlerige dayalı, nitelikten çok nicelige önem veren bir yapısı var. silahların çoğu sovyetler döneminden kalma
(0)57533 #6  #57533
170 cm boyuyla değil rusya, türkiye standartlarında bile kısa boylu sayılabilecek bir lider. kendi ülkesine göre ise bizdeki 150 cm'lik erkeklerden pek bir farkı yoktur diye düşünüyorum.
(4)57540 #7  #57540
zamanında madonnanin yagli zencisi 2 'nin recep tayyip erdoğan ile karşılaştırdığı lider. asfghjkl
(2)64857 #10  #64857
bugün yaptığı basın açıklaması ile evde üşümeme sebep olan rus devlet başkanı.

--! spoiler !--

“terörü destekleyenlerin destekçisi tarafından terör ile mücadelemizde sırtımızdan bıçaklandık. rus savaş uçağı türkiye sınırına 4 kilometre uzakta düştü ve uçak vurulduğunda türkiye sınırına 1 kilometre uzaklıktaydı. rus pilotlar kimse için tehdit oluşturmuyordu. uçak düşürme olayının rusya-türkiye ilişkileri açısından önemli sonuçları olacaktır.”

--! spoiler !--

kaynak:
sözcü
(0)69910 #12  #69910
offshore hesaplarda 2 milyar doları olduğu söylenen devlet büyüğü.
(0)69917 #14  #69917
uzun değil, kısadır. esasen tıpa tıp aynıdır. iki, bilemedin üç gömlek üstü. hangisi hangisinden, bilemem.
(0)78381 #19  #78381
öğrencilere "hayallerinizin peşinden gidin, never back down ulan" demiş adamın centilmenliğidir.

motivational speech
(0)81129 #20  #81129
putin: dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecek füze geliştirdik"rusya devlet başkanı vladimir putin, dünyanın her yanını vurabilecek büyük bir nükleer füze hazırladıklarını ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağını söyledi. putin'in canlı yayında yaptığı açıklamada 'dünyanın her yerini vuracak kapasiteye sahibiz' sözleri abd ve nato'ya karşı açık bir tehdit olarak yorumlanıyor.

putin, rusya'nın başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı füzeler geliştirdiğini söyledi. putin, bu yeni füzenin dünyanın neredeyse her noktasına ulaşabileceğini ve diğer ülkelerin üretiği hava savunma sistemlerinin buna karşı gelemeyeceğini iddia etti.

rus lider, rusya sınırları çevresindeki nato konuşlanmaları ve abd'nin füze savunma sistemlerinin rusya'nın inşa ettiği askeri teknoloji ile etkisiz kaldığını öne sürdü. putin, "rusya ve müttefiklerine karşı bir saldırı, rusya'ya bir saldırı olarak kabul edilecek ve derhal buna yanıt verilecek" açıklamasında bulundu.

canlı yayında duyurdu! 'yeni su altı drone'u test edildi'

putin, canlı yayınlanan açıklamasında nükleer başlıklar taşıyabilecek yeni bir su altı drone'u test ettiklerini de ekledi. putin ürettikleri yeni bir nükleer başlığın yolunun hiçbir füzesavar tarafından kesilemeyeceğini de kaybetti.

rusya lideri, kruz füzeleri tarafından taşınabilecek yeni küçük nükleer başlıklar geliştirmekte olduklarını da anlattı."
(0)Tümünü Göster [26]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: