son 24 saat

0
1 başlık / 1 entry
kuzen ile evlenmek

kuzen ile evlenmek

21009 #1  #21009
günümüz toplumlarında, özellikle de gençler arasında inanılmaz garipsenen eylem. halbuki çok değil, bundan 30-40 yıl önce yaygın bir ritüeldi. hatta şimdi bile devam etmekte. bu tip bir ritüele "ıyy iğrenç" demeden önce, hangi dinamiklerin insanları buna ittiğini düşünmek ve anlamak gereklidir. insanlar 30-40 yıl önce iğrençti de, siz birden bire düzelip modernleştiniz mi zannediyorsunuz?

hangi sebeplerin aile içi evliliğe (geniş aile içi) sebep olduğunu yazmadan önce akraba evliliğinin hastalıklı çocuk doğmasına sebep olduğu inancıyla ilgili ufak bir bilgi eklemem gerek. her akraba evliliğinden doğan çocuk problemli olmaz, hatta büyük bölümü sağlıklı, küçük bir bölümü problemli olur. problem çekinik genlerle aktarılan kalıtsal problemlerin ortaya çıkma ihtimalini artırmasıdır. yani sen dayının kızı ile benzer genlere sahipsen (bu da kesin değildir bak), sende ve onda çekinik genlerle aktarılan bir kalıtsal hastalık söz konusuysa, siz sağlıklı olmanıza rağmen çocuğunuz hastalıklı bir şekilde doğabilir. sorunlu çocuk doğurma ihtimalini artıran bir olaydır sadece, kesinleştiren bir olay değil.

gelelim şimdi sebeplerine, özellikle köy gibi yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar neden kuzenleriyle evlendirilir ya da evlenir. sizce sapıklar da ondan mı? yani sizce "hadi ensestlik yapak, sapıklık yapak" deyip kuzenleriyle mi evleniyorlardı? elbette ki hayır.

kuzenle evlenme sebeplerinin başında sosyalleşme sorunları gelir. o halde 1. maddeye sosyallik sorunlarını ekleyelim. köy gibi yerlerde yaşayan insanların üniversiteye giden birisi gibi sosyalleşebileceğini sanıyorsanız aptalsınız. bir erkeğin bir kadınla tanışma ihtimali yok gibidir. en fazla uzaktan görür beğenir. onu tutup da köy kahvesine davet edip mocha ısmarlaması gibi bir durum söz konusu değildir. bu durum aileler için de söz konusudur. yakın ilişkide olup diyalog kurulabilen kişiler kardeşlerden ibarettir genelde. zaten bir köydeki gen havuzu ne kadar farklı gen içerebilir ki? insanlar ister istemez birbirleriyle akrabadırlar.

ikinci bir nedende maddi kaygılardır. oğlana ya da kıza, babasından dedesinden kalabilecek mal mülk konuları söz konusudur. durum böyle olunca bir şekilde ailenin varlıkları başka ailelerin eline geçebilir. bu da aile üyeleri tarafından pek istenmeyen bir durumdur. bu yüzden kişiler kuzenleriyle evlendirilir ki, ailenin malı mülkü yine ailede kalabilsin.

bir sürü madde sıralayacağım sanmıştınız değil mi? halbuki sadece iki madde vardı, artistlik olsun diye böyle yazdım. ama yine de sırf şu iki maddeden ansiklopedik analizler yapılabilir. toplum yapıları değişsin, şehir hayatı ortadan kalksın (mesela savaş sonrası bir durum oluşsun) kuzenle evlenmek gibi ritüeller tekrar harekete geçecektir. doğanın gerçekleri bizim modernlik algımızla uyuşmayabilir, bu da sizi üzebilir. ancak işin özü budur. "ıyyy ensest pislikler" diyerek, modern ve bilgili olabildiğini sanıyorsan, çok yanılıyorsun kuzum.
(0)21018 #2  #21018
en eski zamanlarda bile olsa, boşnaklarda asla uygulanmayan bir durumdur. birkaç göbek ötesindeki akrabalıklarda bile titizlenirler, ister anne tarafı olsun, ister baba tarafı olsun... kendi içlerinde kapalılık durumu da haizdir, kendi içlerinde sosyalleşirler buna rağmen nasıl böyle olabiliyor derseniz, dünürlükler üzerinden yapılan evlilikler oldukça büyük yer tutar: misal bir kız bir ailenin oğlu ile evlenir, ailenin diğer oğlu da kızın kardeşi ile işi pişirir.
(0)68079 #4  #68079
genelde mal mülk yabancıya gitmesin diye yapılır. ailedeki eril bireylerin yönlendirmesiyle oluşur. aslında bunun bir nedeni daha mevcut. köy gibi ufak yerlerde insanların birbirleriyle akraba olma ihtimalleri artıyor. sosyal olarak da başkalarıyla ilişkiye geçemeyen bireyler genel olarak aile içinde takılı bir durumda kalıyorlar. şehirlerde bu durumun düzeldiğini rahatça gözlemleyebiliriz. insanlar daha çok insanla tanışmasına bağlı olarak akraba evliliklerinin oranı düşüyor.
(0)Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: