tumhalad savaşı

tumhalad savaşı

Tümünü Göster [1]

22472 #1  #22472
nargothrond elflerinin son savaşı ve beleriand elflerinin gazap savaşı öncesinde morgoth güçleriyle olan son savaşıdır. narog nehri ve kollarından biri olan ginglith arasında yeralan tumhalad düzlüğü'nde vuku bulmuştur.

ered wethrin'in aşağısında ve sirion geçidi'nde muazzam ork güçleri yığıldığında cirdan'ın elçileri nargothrond'a gidip suların efendisi olan vala ulmo'nun uyarısını ilettiler. ulmo, cirdan'a nargothrond elflerinin açık alanda savaşmayıp kalelerinde kalmaları gerektiğini söylemişti.

ancak nargothrond güçlerinin kumandanı olan hurin oğlu turin turambar, aşırı kendine güvenin getirdiği mallık sonucu, ölen kardeşi finrod'un tahtına geçen kral orodreth'e orduları açık alana sürüp orklarla savaşmasını tavsiye etti. ancak nargothrond elfleri gizlilik içinde yaşayıp vurkaç yapmaya alışkın olduklarından açık alanda savaş tecrübeleri yoktu. morgoth'un ork güçleri sayıca çok fazlaydı, üstelik başlarında ejderha galurung vardı.

nargothrond elfleri saldırıya direnemeyip tumhalad düzlüğüne püskürtüldüler ve kralları orodreth ve adamlarından gwindor düşman kılıcı altında can verdi. ejderhanın alevlerinden sadece dor-lomin cücelerinin yaptığı ejder miğferiyle savaş meydanına giden turin turambar sağ kurtulabilmişti.

elfler yenilince nargothrond ejderha glaurung tarafından yıkılıp yağmalanarak in haline getirildi. kral orodreth'in kızı findulas ve savaşa gitmeyip kalede bulunan elfler ork ordusu tarafından esir alındı ve daha sonra hepsi kılıçtan geçirildi. turin turambar'ın ulmo'nun öğüdünü dinlememesi nargothrond'un sonunu getirmişti.

(bkz: nargothrond)
(bkz: beleriand)
(bkz: silmarillion)
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: