türk aile yapısı

türk aile yapısı

Tümünü Göster [4]

20438 #1  #20438
sanıldığı kadar ataerkil değildir, ananın erkliğinin genelde erkeğin erkliğini desteklediği garip bir sistemdir. yani bu sistem erkeklerin değil, bilakis kadınların içinde olduğu, hatta ve hatta direkt olarak yönlendirdiği sistemdir. sistemin kadını ezen yönü, genç kadınlara itibar edilmemesi, kadının genelde çocuk doğurduktan sonra dikkate alınmasıdır. şaman bir geçmişi olan türk aile yapısını mot a mot ataerkil olarak ele almak yanlış olduğu gibi anaerkillikle de pek alakası olduğu söylenemez. türk aile yapısında çocuğu olmayan genç kadınlar aşağılanır, yaşlandıkça değerlenir, çocuk doğurdukça kutsanır. genç bir kadını ezenin yalnızca kocası olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. o genç kadın kendi annesi, kocasının annesi ve içinde bulunduğu toplumdaki yaşlı kadınlar tarafından da ezilmektedir.

türk aile yapısı disiplinli değil, baskıcıdır. içerikle ilgilenmez şekille ilgilenir. görünümle ilgilenir. şımarıklığa tahammül olmasa da yetiştirilen bireyler şımarık olur. çünkü kötülüğü büyüklerin yanında yapmamaktan bahsedilir. saygı temelli bir yetiştirme söz konusudur, kötünün neden kötü olduğu anlatılmaz.

türk aile yapısı problemlidir, ancak hakkını da vermek gerekir ki batı toplumlarından daha iyi özelliklere de sahip olduğu doğrudur. aile bireyleri arasındaki bağlılık, duygusal temelli de olsa, insanlara güç verir, hayatta tutunmayı kolaylaştırır. evlatlar öyle kolay çöpe atılmaz, kardeşler kolay kolay birbirinden uzaklaşmaz.
(0)20536 #3  #20536
annenin yemek yaptığı, kızın sofrayı kurduğu, erkeklerin de o yemekleri yiyip yemeğin kalitesi hakkında yorum yaptığı yapıdır.
(0)20545 #4  #20545
sorununun kökenleri feodalite'ye dayanandır. daha doğrusu diğer ülkeler aydınlanma çağı, dinde reform, devrim, sosyalizm, marksizm, işçi hakları, emek bayramı ve buna ters düşen kapitalizm, doğal kaynak ve emek sömürüsünün modern teknikleri, algılamış ve planlanmış tüketim gibi konularda tam gaz giderken, türkiye'nin bütün bunların çok gerisinde, feodalite'de kalmış olmasından dolayı sorun yaşayandır. bu nedenle ürettiğini satandan çok, satın aldığını tüketen bir topluma sahiptir. bu durumda az olan emeğin daha değerli olması gerekir, yalnız ironik bir biçimde emek, daha değersizdir. bunun nedeni; cebine düşkün türkiye hükümetinin üretim araçlarını, şantiyeleri ve maden ocaklarını başka ülkelere kiralaması, ülkede "az" olan emeğe asgari ücretten başka bir şey vermemesi, ülkede yeni üretim kolları oluşturacak girişimcilerin çıkmaması, çıksa da başka ülkelerin kapması, ülkemizin üretim skalasını artırma sorumluluğunun zaten az sayıdaki üretken gariban işçilerimizin daha çok çalışmasına binmesidir. zaten ülke giderinin kısıtlanması için başka ülkelere kiralanan milli olanaklarımız aynı tiyniyetle geliştirilmediği için inşaatlarımız erken yıkılmakta, yolsuzluğa uğramakta ve ne yazık ki madenlerimiz çökmektedir. gözü yaşlı anneler, çocuklarına "oku da baban gibi ölme göçük altında!" mesajını verirler. halbuki bu çözüm değildir. okullarda bilgi öğretilmez. okulda; öğrencinin giydiği giysiye, biçim verdiği saçına takan, "burası eğlence ve sosyalleşme yeri değil, burası okul" diyen öğretmenler vardır. halbuki liselerde bireylerin eğlence, paylaşım ve sosyalleşme yoluyla artan duygusal kavrayışları, dersleri öğrenmelerini kolaylaştırır. "başka türlüsü", öğrenciye sonu gelmeyen "bilgiyi" değil, kısıtlı bilgiyi en iyi biçimde ve kurnazlıkla kullanmayı öğretir. bunun diğer örneği, öğrencilere en kestirme test tekniklerini öğreterek bilgiyi değil, varyasyon gösteren bilgiyi kısıtlı bir sürede kullanma sanatını öğreten dersaneler, ve bu sanatı test eden üniversite sınavlarıdır. bugün, öğretmenleri ve eğitim sistemini bu hale getiren ise; dizginleri elinde bulunduran, sistemin çarkı olan ve emeği sömürmeyi doğal sayan kapitalistlerdir. insanların duygusal kavrayışla, mantıksal kavrayıştan daha çok iş başardıkları kanıtlanmıştır.

edit: ulan dayanamadım.

(https://www.youtube.com/wat...)
(0)Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: