türk milli eğitim sisteminde militarizm

türk milli eğitim sisteminde militarizm

Tümünü Göster [2]

27279 #1  #27279
rahat
-hazır ol!
-günaydın arkadaşlar
-sağol!

bizim ve ortadoğu ülkeleri için sıradanlaşmış ritüeller aslında batı ülkeleri için o kadar garip ve yabancı kaçıyor ki anlatmak mümkün değil. aslında bu konunun savunulacak yanı, "bak onlar için garip kaçıyor demek ki yanlış" değil elbette. meselenin temeli oldukça derin. neresinden tutsanız elinizde kalıyor. işin temelinde ordu millet yetiştirmek yatıyor. itaat etmesini bilen millet yetiştirmek yatıyor. her aşamasında sindirilmiş bir halk yetiştirmek yatıyor.

okulların özellikle ilköğretim okullarının ve liselerin kılık kıyafet yönetmeliklerine , öğretmenlerin ve müdürlerin yetkilerine bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. aslında öğrenciler eğitim kurumunda değil direkt olarak bir askeri kampta gibiler. ellerinde öğrencilerin öğrencilik hayatlarını bitirmekten tutun da okuldan uzaklaştırmaya, kıyafetlerine karışmaya, hertürlü davranışlarını sorgulamaya, sırtlarındaki çantalarına karışmaya, parmaklarınaki ojeyi bahane ederek tokat atmaya, etek boylarından ötürü okuldan uzaklaştırmaya, uzun saçtan ötürü öğrenciyi okul sınılarından içeri almamaya hatta üzerine birde dövmeye hata ve hatta öğrencinin saçlarını kesmeye okul yönetimlerinin hakları var. bazen direkt olarak var, bazen dolaylı olarak var. ama var. bunları hepimiz yaşadık gördük. saçma sapan her pazartesi ve cuma günleri okul bahçesinde sıra olduk. (tam hatırlamıyorum belki de hergün oluyorduk) bizim karşımıza müdür denilen ve hiç bir işe yaramayan adam çıkıp rahat hazır ol deyip düzenimizi sağladı!!! sanki demese kaos çıkacak ülkeyi bölecektik!!!

bu coğrafya üzerinde 1. dünya savaşı sonrası öyle bir düzen yerleşmiş ki bu coğrafyanın insaları da bu düzeni ölesiye kabüllenmiş. mesela beşer esad dönemi öncesi suriye'sinde öğrenciler askeri kıyafetlerle öğrenim görmekteydiler. hatta daha uzun yıllar öncesinde atış eğitimi bile almaktaydılar. bize garip geliyor. ama sadece yaşamadığımız için. tıpkı amerika'daki bir öğreciye bizim sıra olmamız ne kadar garip geliyorsa bizede bir öğrecinin atış talimi yapması da o kadar garip geliyor.türkiyedede militrazist kültür eğitim sisteminin içerisine tamamen işlemiş, kabüllenilmiş. ama bu işin bir doğrusu olmalı. her ne kadar bu coğrafya pislik içerisine batmış olsa da bu pisliği kabüllenmek güzel bir davranış olmamalı. en azından buna karşı çıkılması buna karşı çıkan siyasetçilerin,basının halk tarafından savunulması gerekilmeli. baskın faşizmin, güce tapan insanların türkiye cumhuriyetine egemen olmasına izin verildiği sürece türk insanın itaatkar insanlar olarak yetiştirilmesi ritüeli devam edecek ve yöneten insanlarda zaten faşizan eğilimli itaatkar insan olacağan ötürü değicek bir şey olmayacaktır.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: