türkiye'nin suriye'ye girmesi

türkiye'nin suriye'ye girmesi

Tümünü Göster [5]

13565 #1  #13565
çok yakında meydana gelebilecek durum.
(0)
57864 #4  #57864
şu anki konjonktürde rusya'nın türkiye'ye girmesi ile sonuçlanacak hadisedir.
(0)
71425 #5  #71425
bu aralar tekrar hortlayan hede.
Davutoğlu: Türkiye gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebilir

burada üç soru var. birincisi türkiye suriye'ye ne kadar girmeyi amaçlıyor, ne kadar girebilir ve girmeli mi?

olası bir türkiye suriye savaşı'nda ilk hamle türk hava kuvvetleri'nin suriye arap hava kuvvetleri ve suriye hava savunma kuvvetleri'ni pasifize etmesi olacaktır. tabi bir taraftan da suriye elindeki balistik füzelerle türkiye'nin güney sınırına saldırılarda bulunacaktır. dolayısıyla bu süreçte hava kuvvetlerimizin kayda değer bir kısmının mefta olacağını öngörmek için nostradamus olmak gerekmiyor. tabi bir de rusya ne yapacak sorunsalı da var. bu herifler lazkiye'ye o kadar s-400 yerleştirdi. bizim uçaklar konya'dan, kayseri'den, malatya'dan kalktığı anda ruslar bizim f-16'ları takip edebilir hatta düşürebilir. bir de ruslara "kardeş kusura bakma sizin tesisleri de bombalıyoruz ama" denmesi biraz zor

kara harekatindaysa "ufak" bir sorun var. bizi suriye'de tam olarak kim destekliyor. türkiye sınırından 400-450 km ötedeki sam'i geçtim, halep'e karadan girmeye kalksak bile girinceye kadar isid, pyd ve adını çok da duymadığımız zilyon tane örgüt olacak.

tabi esas sorulması gereken soru su? batı suriye'ye neden müdahale etmedi. abd'nin ya da genel olarak nato'nun esad'i devirmek için operasyon yapmamasının sebebi esad'in askeri gücü değil. kimse "esad'in elinde iki düzine mig-29m var, girersek bizi fena döver" demiyor. sıkıntı esad gittikten sonra ne olacak..
ikincisi de suriye aslında kimse için o kadar da önemli değil. amerika'daki en militaristlere bile "abd'nin suriye'de ne çıkarı var" diye sorduğunda kem kum ediyorlar. suriye ne abd için ne de rusya için o kadar da önemli değil, bizim gibi yerel aktörler için biraz daha önemli.
(1)

Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: