türkiye'ye f-35 satışının engellenmesi

türkiye'ye f-35 satışının engellenmesi

Tümünü Göster [2]

81616 #1  #81616
gerek s-400 meselesi gerek de andrew brunson meselesi sebebiyle gerçekleşebilecek olan hadise

s-400 meselesinin iki boyutu var. birincisi amerika birleşik devletleri kongresi özellikle amerika birleşik devletleri senatosu donald trump’ı rusya konusunda sıkıştırmak için paso yeni yaptırım kararları hazırlıyor. rusya’dan silah alana silah satmama muhabbeti de bunun parçası

ikincisi de s-400’ler aracılığıyla rusya’nın f-35’e ait bazı kritik bilgileri ele geçirme tehlikesi var. f-35 nato üyesi ülkelerin hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturacağı için bu riski almak istemiyorlar.

rahip mevzusu özellikle amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı mike pence’in üzerinde durduğu bir husus. amerikan sağı’nda zaten “ortadoğu hristiyanları zulme uğruyor” anlatısı var. üzerine 20 yıldır türkiye’de misyonerlik yapan adamı doğru dürüst delil olmadan islami bir külte üye diye tutukladığımız için herifler sövüyor (ama haklı ama haksız)

peki f-35’in alternatifi var mı? pek yok.
rus uçaklarının adaptasyon maliyetleri bir tarafa tam f-35 dengi bir uçak yok. hem su-35’in hem su-57’nin hem görevleri farklı hem de bize teknolojik getirisi sınırlı olacak. zaten hindistan da bu yüzden ve rusların pek çok kritik teknolojiyi vermemesinden ötürü su-57 projesinden çekildi. artı ruslar zaten daha uçağa radar, motor üretmedi. onlar 2025’e doğru üretecek de bize satacak.

biz kendimiz üretebilir miyiz?
yerli hayalet uçak projesinin (bkz: tusaş tf-x) ekonomik ve teknik açmazları bir tarafa uçağın seri üretime girmesi en erken 2035 olur.
şöyle düşünün..f-35’in prototipi olan x-35 2000 senesinde uçuyordu. çok daha basit olan tank işinde bile (ki altay gibi üçüncü nesil tanklar 30 yıldır piyasada) tonla pürüz yaşandı. zaten f-4’leri (büyük oranda) emekli ettik, ara çözüm olarak daf-16v işine de girmiyoruz. orada alternatiflere imkan pek yok gibi.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: