türkiye

türkiye

Tümünü Göster [33]

9071 #1  #9071
her geçen gün daha çok nefret ettiğim ülkemsi.
yazının bundan sonrası kişisel geçmişe dayalı sitemkar kelimelerle doludur, yazının okunması bu entry sahibini ziyadesiyle memnun eder.
annem bir emekli öğretmen. 11 yaşında, dedeme dayanamayıp -dede ile ananem, annem 15 yaş civarındayken boşanırlar- yatılı okula gidiyor ve 7 sene, adeta bir hogwarts edasında öğretmen okulunda okuyor. bu süre içerisinde almanca öğreniyor, okulun kendi fırınında ekmek yapıyor, keman çalıyor. o yaşlarda, şu anda herhangi bir anadolu kentinin orta-düşük gelirli çocuklarının yaşayamayacağı şeylere, köy enstitüleri'nin devamı olarak nitelendirilebilecek bir okulda, aileden hiçbir katkı alamadan kavuşuyor. 18 yaşında, bir köyde, gencecik bir öğretmen olarak göreve başlamadan evvel, kırmızı bir ayakkabı giydiği için, komunist propagandası gerekçesiyle disiplin cezasına çarptırılıyor, sorgulanıyor. o günlerden içi bir hayli doluyor.
89 senesinde, emirdağ civarlarındayken, babamın kullandığı araba, önündeki arabadan düşen bir cisim nedeniyle yoldan çıkıyor ve o zaman 4 yaşındaki ablamı kaybediyoruz. tabii ki açılan dava, aracın kime ait olduğu sorgulamaları her şey güme gidiyor. ablamın vefatıyla annem bir kere daha ağır bir bunalıma giriyor.
babam vakti zamanında coğrafya öğretmenliği okusa da, devletin öğretmenlere yaşattığı zorluklardan mütevellit tapu kadastro müdürlüğü'nde, sıradan bir devlet memuru olarak 32 sene boyunca çalışıyor. bu süre zarfında, inanılmaz rüşvet olaylarına tanık oluyor, rapor ediyor, yasal işlemler için çabalıyor. fakat elbette ki hiçbir sonuç çıkmıyor. ben dışarıda tavuk döner yiyemiyorum diye annem kendisi üç kuruşluk tavuğa benzeyen bir şeyle evladını memnun etmeye çabalarken, bu rüşvet olaylarından sorumlu kişiler antalya'nın, o zamanlar oldukça lüks olan falez otel'lerinde tatil yapıyorlar, inanılmaz refah bir hayat yaşıyorlar.
abim liseyi, yatılı olarak fen lisesi'nde okurken, muhteşem yüksek öğrenim kurumu kararlarıyla, diğer liselerle bir tutulan okul puanının düşük gelmesi sebebiyle bir düz liseye geçiş yapıp oradan mezun olmak zorunda kalıyor.
liseyi ben de yatılı okuyorum. devlet memuru bir ailenin çocuğu olarak, parasız yatılı bursundan 2 ayda bir gelen yaklaşık 13 tl'yi dört gözle bekliyorum. devletin bilim adamı yetişsin diye okutması gereken ben ve benim gibi arkadaşlarım da bekliyor bu parayı.
28 sene çalışan annem ve 32 sene çalışan babam emekli oluyorlar ve toplam emekli ikramiyeleri, şu ana göre aşağı yukarı 50 bin tl'den az oluyor. bu para, şu anda bazıları için bir saniyelik rüşvet parası, yolsuzluk parası. aynı zamanda toplamda 60 sene devlet için çalışmanın da parası.
yıllar sonra kendi evimiz oluyor bu parayla. fakat emeklilikten sonra bir ege kasabasına taşınmak isteyen ailem, varını yoğunu satıp, krediler çekip bu parayı da ekleyerek urla'da bir ev buluyor. dikkatinizi çekerim, bizim her şeyimizle urla'da alabileceğimiz bir ev için, bazıları ne görüşmeler yapıyor, valileri görevden aldırıyor. fakat biz, bu evi almak için arabamızı satmak istiyoruz. bu satış işleminde dolandırılıyoruz ve 25 bin tl'lik arabamızla beraber o dolandırıcı hayvan oğlu hayvan kayıplara karışıyor. tabii ki mahkemeyle bulunuyor fakat elbette serbest bırakılıyor. sonradan haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla ankara'da bunu daha birçok aileye yapan bir çeteye denk gelmişiz. yakalanmışlar. ve serbest bırakılmışlar. teşekkür ediyoruz devlete.
annem uzun süre depresyona giriyor. hatta yaşını başını almış emekli kadın, bir ara kendi elleriyle gözleme yapıp o parayı tekrar kazanma çabasına giriyor. elbette ki elden bir şey gelmiyor. yıllarca devlete hizmet etmiş bu ailenin yaşadığı bu durumun hesabını soramıyor koskoca devlet.
şimdi şükür ki mezun abim ve mezun olmak üzere olan ben sayesinde, artık dört gelirli bir aile olarak en azından yoksulluk sınırını geçebildik. bu, annem ve babamın bir ömrüne mal olsa da artık çıkıp tavuk döner yiyebiliyoruz. peki bu ülkede borçları yüzünden cinnet geçirip ailesini katleden, kendini yakan, sokaklarda yaşayan, uludere'de hayatını kaybeden insanlarla, %1400 artan kadın şiddetiyle, bu kokuşmuş düzenimize isyan ederken bir polisin alçakça mermisiyle hayatını kaybeden gençler varken, şu son bir ayda gördüklerimizi, dinlediklerimizi, malum partili olsun olmasın bir insanın nasıl kabullenebileceğini aklım almıyor almıyor almıyor!
ben çoğu dostuma hiç anlatmadığım bu anılarımı, ki elbette çok daha beter şeyler yaşayanların da var olduğunu unutmayarak, buraya yazdım. çünkü çok doldum sözlük. gerçekten şu son bir ayda nasıl yönetildiğimizi, başımızdakileri, her türlü pislikleri gördükçe doldum da doldum. kimisi için çorba parası olan meblağların benim aileme çektirdiklerini hatırladıkça sinirlendim. böyle bir ülkede yaşamaktan nefret ettikçe ettim. onurun, demokrasinin, sevginin, barışın bu kadar alçaldığı, cebe giren paranın, maddesel imkanların, yirmi bin kişi maldivler'de tatil aldı reklamlarının gündemde olduğu, sosyal devletlikten nasibini alamamış bir ülkede her şeye rağmen yaşamak, yaşamak zorunda olmaktan nefret ediyorum. geziyle azıcık da olsa geri kazandığım umudumun artık çökmesiyle beraber, tam bu noktada küfredip şey ol git o zaman diyenlere de diyeceğim odur ki, ya hep beraber bir şey yapmanın vakti geldi ya da hep beraber gitmenin. haram olsun tüm aldıklarınız, çaldıklarınız.
(0)
10466 #2  #10466
karmakarışık olan ülke..

yolsuzluklar, yargının-hukukun tamamen rafa kaldırılması, kişiye özel uygulamalar, milleti aptal yerine koymaya çalışan/koyan bir hükümet, satılmış gazeteciler, gezi parkı eyleminde ölen küçücük çocuklar, seçimler öncesi ülkenin ohal durumuna getirilmeye çalışılması, hile karıştırılması beklenen seçimler, cemaat-hükümet kavgası, yandaş medya.. işte 1 haftadır ülkenin gündemi.. şimdi size soru , tüm bu karmaşıklığın nedeni kimdir? kendini kurtarmak için tüm ülkeyi karıştırmakta hiç bir beis görmeyen kimdir? doğru tahmin ettiniz..
(0)
10834 #3  #10834
geçmişte çeşitli insanların uğrak yeri olmuş, medeniyetlerin kök saldığı suyuyla, toprağıyla güzel yarım ada. yüzlerce yıl geçmiş olmasına rağmen tiyatrolar, hanlar, hamamlar, kiliseler, camiler daha bir sürüsü ayakta kalabilmiş. büyük imparatorluklar doğu roma ve osmanlının mirasçısı ülkedir türkiye.
(0)
13600 #4  #13600
içinde bulunduğumuz şu günler için konuşuyorum: iktidarın cahil ve yobaz kitlelerden aldığı güç ile güya "millet iradesi"ni ortaya koyduğu sanrısıyla darmadağın ettiği ülkedir. ülkenin çocukları göz göre göre katledilmekte, muktedirlerin pisliklerini örtmek için internet sitelerine erişim engellenmekte, o da yetmeyip sınır komşumuzla savaş çıkarmak için planlar yapılmakta, ayrımcılık olabildiğince körüklenerek kutuplaşma son raddesine getirilmektedir.

toplumdaki dejenerasyon had safhadadır. bunu ortaya dökülen tapelerdeki rezilliklere rağmen akp'nin önemli bir kitle tarafından gözü kapalı desteklenmesinde veya yerel seçim öncesi ayyuka çıkan seçim şaibelerinde de görebiliriz. bu durumu analiz edebilmek için (bkz: akp seçmeni).

eğitim, onu bırakın okuryazarlık seviyesi, özellikle de kadın nüfusu incelendiğinde, kendimizi kıyasladığımız batı ülkelerine oranla yerlerde sürünmektedir.

aile içi ve kadına yönelik şiddetin günbegün arttığı, kadın cinayetlerinin ise son 10 yılda %1400 arttığı bir ülkedir türkiye. iktidar ve yandaşlarının kadın haklarından anladığı "benim başörtülü bacılarıma saldırıp üzerine işediler" şeklinde yalanlar uydurmak olduğu bir ülkedir.

basın özgürlüğü, din ve vicdan hürriyeti gibi temel hak ve hürriyetlere erişimin engellendiği, sigara ve özellikle alkol kullanımına getirilen gizli (fahiş vergi oranları gibi) ve aleni kısıtlamalar ile ahlaklı bir gençlik yaratılıyor olunduğu sanrısı ile ahlak kavramının içinin boşaltıldığı ülkedir.

gidecek başka hiçbir yeri olmayan bizlerin yaşadığı distopik ülkedir türkiye.
(0)
14263 #5  #14263
bundan 15 yıl önce içinde daha fazla yaşamaya dayanamayıp kaçtım. yobazlar iktidara geliyor, ülkenin anasını sikecekler, iran olacak dedim giderken, herkes bana bir tarafıyla güldü. yok artık dediler, o kadar da olmaz dediler. gerçi ülke iran olmadı ama kuzey kore oldu. ben 15 sene önceki haline tahammül edemedim de cebimde 120 dolarla dünyanın öbür ucuna kaçtım, o zamanki hali şimdiki haliyle kıyaslansa norveç gibi kalıyordu. düşünün yani... şimdiki türkiye'nin, 15 yıl öncesine oranla çok daha varoş, çok daha nadan, çok daha tahammülsüz ve cahil hale gelen toplumun içinde, tayyip diktatörlüğü'nde yaşasam ya intihar ederdim, ya da kafayı cozutup bakırköy'ü boylardım. siz nasıl kafayı yemeden yaşayabiliyorsunuz birader? evliya mısınız, budist rahibi misiniz, jedi master mısınız? şu vaziyet içinde aklını kaybetmeden, cinnet getirmeden orada yaşamayı başarabilen aklı selim sahibi eğitimli insanlar kesin yakında erer, kırklara karışır. tanrılar hepinizin yardımcısı olsun.
(0)
14275 #6  #14275
ne kadar saçma sapan, karikatür tadında bir ülke olsa da, bizim ülkemizdir, benim ülkemdir. sevdiğim ve beni seven bir sürü insanın mutluluğudur.. aşırı milliyetçi tavırla, ya sev ya terket saçmalığından ziyade, şu dünyanın en güzel ülkesidir benim için. çünkü doğduğum topraklardır. cebimde 120 milyon dolar olsa bile kaçmayacağım vatandır. aklı selim ve gayet eğitimli bir insan olarak da ne kırklara karıştığım, ne de erdiğim mutsuzluğumdur.
(0)
20276 #8  #20276
bir kere terk etme girişiminde bulunduğum fakat yanımda sevdiklerimi götüremediğimden dolayı(tek sebep bu değil tabi ki) tıpış tıpış geri döndüğüm ülke.
(0)
20317 #9  #20317
normal bir ölümün normal olmadığı, enteresan bir üçüncü dünya ülkesi.
(0)
20426 #10  #20426
ucyuze yakin insanin oldugu bir felaketin ertesinde bir adamin ve danismanlarinin baskalarini darp etmesini konusan ulkem.
(0)
26943 #11  #26943
vatansız milletleri görüp, ortadoğu 'yu görüp, hala bir şeyleri anlamayan insanların olduğu ülkedir. hala etnik milliyetçilik yapan, hala bize şöyle yapılmıştı 50 yıl önce, 30 yıl önce, şimdi de bizim aynısını yapmamız gerekiyor diyenlerin olduğu ülkedir. mustafa kemal 'in kurduğu ülkedir. hepimizin yaşadığı ülkedir, nefret edilmemesi gereken ülkedir. hepimize yetecek ülkedir..
(0)
30518 #12  #30518
erkeği kaba, kızı burnu havada olan, günden güne tiksindiğim memleket. toprağına, suyuna, doğasına ve hayvanına acırım. insanına acımam. öküz dolu öküz. unutmadan aslolan benim.
(0)
30551 #14  #30551
attilâ ilhan'ın "türkiye, türkiye... dağlarını duman almış, üzümler memleketi, tütünler memleketi." diyerek aslında ırgat bir toplum olduğumuzu söylediği toprak parçası. bayrakları değil, insanları sevsek var ya... ah var ya...
(0)
35362 #15  #35362
insanı akıl hastası eden ülkem.
(0)
48914 #16  #48914
1 nisan şakasına ihtiyaç duymayacak hale gelmiş ülke. her gün gündemde yaşanan olaylar zaten şaka gibi.
(0)
63707 #20  #63707
işgal ve saldırı altında olan ülke...

ne yazık ki halkının büyük çoğunluğu bunun farkında değil ve kapitalizmin ve batılı emperyal güçlerin kendisine dayattığı hayatı ve gündemi yaşamaya devam ediyor.
(0)

Tümünü Göster [33]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: