tutunamayanlar

tutunamayanlar

Tümünü Göster [12]

963 #1  #963
bir oğuz atay başyapıtı. kitap içinde kitap barındırması mı, içine saran anlatımı mı, insan bilincinin içine girdiği 70 sayfalık noktalama işareti olmayan bölümü mü, hangi birine tapayım?

--! spoiler !--

when i was a little child,
bir yokluktu ankara,
apres moi dull and wild,
town ne oldu que sera

--! spoiler !--

ayrıca (bkz: disconnectus erectus)
(0)
984 #2  #984
dünya ikiye ayrılır derler; tutunamayanlar 'ı okuyanlar ve tutunamayanlar 'ı bitiremeyenler.. okuması, anlaması çok zordur ama okuduğunuz tüm kitaplardan çok farklıdır.. çok değerlidir..
(0)
1279 #3  #1279
sistemin içindekiler, dışarıdan nasıl gözüktüklerinden, dışarıdan nasıl gözüktüklerinin afişesinden daima korkmuşlardır.
biatçılar, uçmayı deneyenleri asla sevememişlerdir.
sistemin içindekilerin bu kaçınılmaz küçümseme güdüsünden, dışarıda kalanları meczup ilan etmeye çalışmaları çok da şaşırtıcı değildir bu yüzden, dolayısıyla aynı acizlikle tutunamayanları loser ilan etmeleri.
ancak onlar ne kadar çabalarsa çabalasın, itibar kaybettirmeye çabalarlsa çabalasınlar, bu gruba dahil olanın tam karşılığı ingilizcede outsider dır. bu gerçek değişmez.
ve bir başka gerçek şudur ki;
sistem onlardan korkmaktan son derece haklıdır.

"i'm on the outside,
looking inside.
what do i see?.."

(0)
7437 #4  #7437
kaybedenler kulübü. aslında hiç denemiyorlar gibi düşünmüşümdür bunları.
selim ışık
turgut özben
oğuz atay
7449 #6  #7449
atsız'ın ruh adam'ı ile benzerliği dikkat çeken klasik.
karakter isimleri:
tutnamayanlar'da selim ve günseli
ruh adam'da selim ve güntülü
olarak yakınsama yapar.
(0)
15774 #7  #15774
oğuz atay, hayata bir yerinden tutunamamış selim ışık'ın en gizli kalmış yanlarına giden, turgut özben karakterinin aracılığıyla herkese dokunan bir yol çizmiş. öyle bir yol ki bu birçoğumuzun gittiği yol ile mutlaka bir yerlerde kesişiyor. yollarınızın kesiştiği anlarda onunla örtüşen yanlarınız yanyana gelince bir kartopu oluyor, giderek bir çığ haline geliyor ve sonra çığlık oluyor, sonra kimsenin duyamadığı bir sessizlik. sessizliğin sesi bu olsa gerek.
(0)
21504 #8  #21504
43. sayfasında turgut'un eşiyle birlikte yaşadığı evin koordinatları ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. koordinatlara google maps'ten bakıldığında ise istanbul anadolu yakasında emek mahallesi, onur caddesi'ne bağlı umut sokak'ta bir eve ulaşıyoruz. oğuz atay'ın bir göndermesi midir, kitabın yazıldığı tarihte yerleşimin olmadığı boş bir arsa mıdır yoksa kitabı okuyup, seven bir şehir planlamacısının jesti midir bilinmez ancak benim için ilginç bir tesadüf oldu. hele ki 30 sayfa sonra selim'le turgut'un "hayatın koordinatları" hakkında tartışması, konuyu benim için daha da önemli hale getirmiştir.
(0)
40040 #9  #40040
''cennet muhallebiden duvarlar demek değildir sayın yetkili cennet insanların birbirlerini dinlemeleri demektir birbirlerine aldırmaları birbirlerinin farkında olmaları demektir'' cümlesiyle beni bitiren kitap.
hakkında daha fazla yazmaya devam edersem tüm kitabı yazmış olurum, fazla söze de gerek yok zaten.
öyle mükemmel işte.
(0)
40048 #10  #40048
iki kere başlayıp ikisinde de aynı yerde yarıda bıraktığım kitaptır. efsaneye göre bitirenler "tutunamayan"mış. kendi yaşantıma da baktığımda tam tersinin geçerli olduğunu iddaa ediyorum. tamam, çok eğlenceli kitap. her cümlesinden zevk alınıyor. nasıl yaşayacağına dair vurucu tespitleri var. tutunamayan adam zaten çevresindekilere tutunamaz. bir yere kadar ilerler, sanki sebepsizmiş gibi tüm ilgisini kaybeder. atıp tutuyorum da ikinci kısımda göt olmam mümkün. dur ben tekrar başlayayım.
edit: efsane de değilmiş
(0)
40575 #12  #40575
her yıl düzenli olarak başladığım hala bitiremediğim oğuz atay klasiği. sıkılmıyorum da okurken ama sürekli araya başka kitaplar giriyor. bu sene tekrar başlıcam hadi bakalım.
(0)

Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: