uçak

uçak

Tümünü Göster [3]

40596 #1  #40596
uçak veya tayyare, hava akımının kanatların altında basınç oluşturması yardımıyla havada tutunarak yükselebilen ilerleyebilen motorlu bir hava taşıtıdır. pervaneli veya jet motorlu ve sabit kanatlı pek çok hava taşıtı uçak kategorisine dahildir.

uçağın ana parçaları havada tutunabilmeyi sağlayan kanatlar, kanatları dengede tutmaya yarayan kuyruk, uçağın durum ve pozisyonunu değiştiren kumanda yüzeyleri ve gerekli itmeyi sağlayan motor, pervane gibi elemanlardır. yolcuları ve yükü barındıran gövde ile uçuş ekibi ve uçuş kumandalarını barındıran kokpit uçağın ana bölümlerindendir.

kaynak: buradan

uçakların neden yaklaşık 10 km yükseklikten uçtuğunu dair bilgi için;

--- alıntı ---

uçaklar çoğunlukla 10 km yüksekten uçarlar. aslında 5 km yüksekten uçma şansları da bulunmasına rağmen bu yüksekliği seçmelerinin başlıca nedeni sürtünme kuvvetidir. fiziksel olarak hesaplamalara dayanarak her 5 km yükseklikte hava basınca 1/2 oranında azalır. yani 10 km yükseklikte deniz seviyesine göre 1/4 oranında daha az basınç vardır. basıncın az olması sürtünme kuvvetinin de az olması anlamına gelir ki bu da aynı yakıt ile daha fazla yol anlamına gelir. yani deniz seviyesinde gidebileceği yolun 4 katı daha uzun bir yol alabilir 10 km yükseklikte. peki, bu durumda şu soru aklınıza gelebilir; neden 15 km yükseklikte gitmiyor o zaman diye. daha fazla yol alabilmek ve tasarruf yapmak adına daha çok yüksekte uçabilir fakat böyle durumda da hava basıncı ile birlikte oksijen miktarının ve atmosfer basıncının düşmesi nedeniyle yolcular rahatsız olacaklardır. kabine yapılacak olan oksijen miktarı artacak ve yolcular üzerindeki hava basıncının azalması onları rahatsız edecektir. son kısa bir bilgi olarak uçaklar bu yükseklikte yaklaşık olarak 960 km/sa hızla giderler. bu hız 1200 km/sa civarında olan ses hızına her ne kadar çok yakın gibi görünse de aslında çok uzak bir değerdir.

--- alıntı ---
(0)81928 #2  #81928
pahalı biletleri sebebiyle bileti aylar önceden alınan hava taşıtı. uçak bileti diyince bile insanımıza ufak bir ürperme gelir :)

ben ucuz bilet almak için https://www.hotelfinder.com... adresini tercih ediyorum, reklam amaçlı diyenler koskaca sitenin benim olacak hali yok herhalde :)
(0)81975 #3  #81975
uçak veya tayyare; hava akımının başta kanatlar olmak üzere kanat profilli parçaların alt ve üst yüzeyleri arasında basınç farkı oluşturması sayesinde havada tutunarak yükselebilen, ilerleyebilen motorlu bir hava taşıtıdır.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: