ukrayna

ukrayna

Tümünü Göster [9]

5132 #1  #5132
direniş olayını sanki biraz abartmış olabilirler. polisler ise olayı mahfetmiş görünüyor. ukrayna'da direniş sırasında ölenlerin sayısı 67'ye çıkmış.
(0)
18383 #2  #18383
rusya ile savaşa girmesi an meselesidir. rus yanlısı milislerin elinde bulunan sloviansk şehrini geri almak için başlatılan operasyonda en az 2 helikopteri düşürülmüş, bir pilotu da esir alınmıştır. dün cumhurbaşkanının onayladığı-zorunlu askerliği tekrar getiren- yasayla bir şeyler olacağını herkes bekliyordu zaten. gelişmelerin ne olacağını merakla bekliyoruz. rusya'nın buna ne cevap vereceği merak konusu.
(0)
18627 #4  #18627
ab destekli hükümetinde naziler vardır. şaka değil, bildiğin beyaz ırkın üstünlüğünü savunan it-köpek. dün bu naziler sendika binasını ateşe verdi ve -kimisi yanarak kimisi boğularak kimisi de camdan atlayarak- 40 kişi hayatını kaybetti.

ab'nin ikiyüzlülüğü bize zorla putin'i sevdiriyor.
(0)
71617 #5  #71617
iç dinamikleri bilinmeden "yok kiev çok faşo , yok putin çok kallavi" diye yorum yapılmaması gereken ülkedir. birilerinin cebini doldurmak için zorlamayla oluşturulmuş suni yokluklarla 1,5 milyon evladını "holodomor" soykırımında açlıktan ölerek yitirmiş, demir perde komünizmi sonrası oluşan millet bilinci eksikliğini çok iyi kullanan rusyanın arka bahçesi olarak bu adaptasyon dönemini çok büyük bedeller ödeyerek geçirmiş, 1991 den 2014'e kadar geçen 23 yılın 15 yılında rusyanın dayattığı cumhurbaşkanlarıyla uzaktan kumandalı araba gibi rusyanın menfaatleri için yönetilmiş, her fırsatta mahallenin çelimsiz çocuğunu döven artist badici apaçiler gibi takılan kremlin tarafından "bak bak şimdi çok ilginç bişey denicem üstlerinde çok eğlenicez oğlum" tadında her türlü aşağılamaya maruz kalmış, rusyanın "oğlum manyak mısın ne yapacan askeri falan arkanda biz varız boşverin topa tüfeğe boşuna para vermeyin" tarzı telkinleriyle ordusu neredeyse lağvedilmiş , halktan ve çeşitli fraksiyonlardan toplanan (iyi ve kötü niyetli kim varsa artık o kaos ortamında) kuvayi milliye ayarındaki "natzgvardiya" yarı düzenli halk ordusuyla, elinde 1950'den kalmış paslı piyade tüfekleri ve konserve kutusu apv'lerle mortal kombat'taki goro ayarındaki rusya'ya karşı müfadaaya zorlanmış,
28 ağustos 2014 ilovaysk tuzağında tarihte eşine az rastlanır şekilde önce rus ayrılıkçıları tarafından "ateşkes yaptık vurmuyacaz gelin alın esir düşmüş askerlerinizi" denmiş düşman hattınına beyaz bayrakla girilince de 100 askeri daha ne olduğunu anlamadan katledilmiş, en son kırım ellerinden desiseler ile oldu bittiye getirilerek alınmış*, millet bilincini daha yeni yeni edinmeye başlamış, bu sırada gelen geçen her hükümet görevlisinin yolsuzluklarıyla yiye yiye bitiremediği yine de mucizevi bir biçimde ayakta duran bir garip ülkedir.
(0)
74568 #7  #74568
ukrayna 5786d402b52cc.jpg
avrupa yanlısı olmasına rağmen avrupa'nin büyük devletlerinin kendi çıkarları gereği (almanya'nin rusya ile olan ticareti, fransa'nin milli savunma sanayisi takıntısı, birleşik krallık'in rus oligarklarina finansal hizmetler sunması) gote gelmiş ülke.

tabi ukrayna konusu tartışılırken nato-rusya ilişkilerine de değinmek lazım. rusya tarihsel olarak stratejik derinlik kavramının ekmeğini en çok yiyen ülkedir. bir zamanlar rusya'nin avrupa'da savunma hattı almanya'nin ortasından geciyorken bugün nato ile rusya sınır komşusu. ki zaten avrupa haritasına baktığımız zaman belarus aka beyaz rusya dışında rusya'nin avrupa'da müttefiği yok. askeri durumu itibariyle hava gücünden ziyade füzelerinin saldırganlığına dayanan rusya'nin kendi sınırının dibinde oldukça sofistike thaad ya da rım-161 standard missile 3 hava savunma sistemlerini görmek istememesi de kısmen anlaşılır birşey. buna vladimir putin'in kendi ülkesinde "sağlam irade", "dik duran lider" imajını sürdürmek zorunda olmasını da eklemeliyiz.

su anda ukrayna'daki savaş dönmüş durumda. açıkçası nato müdahale etmeden ukrayna ordusu'nun doğu ukrayna'yi alması zor çünkü ne zaman birazcık ilerleme kaydetseler rusya hemen yeni askerler ve yeni zırhlı araçlar yolluyor. tabi bu resmi olarak doğru değil. rusya resmi olarak ukrayna'da herhangi bir askeri olduğu gerçeğini ısrarla inkar ediyor. yaklaşık 20 bin rus askeri haftasonları kafasına göre savaşıyor ve doğu ukrayna'lılar sofistike hava savunma sistemlerini, anti tank silâhlarını ve hatta zırhlı araçları kendi imkânlarıyla temin ediyorlar. hatta ukrayna'da olmadığı söylenen rus askerleri öldüğünde arkalarında bıraktığı aileler için putin özel bir fon kurdurdu.

ukrayna meselesinin tek çözümü nato'nun havadan ve ukrayna ordusu'nun karadan doğu ukrayna'yi kesinkez geri alması ve sonrasında kırım için putin ile pazarlık masasına oturması.
(0)
78435 #8  #78435
son bölünme olaylarından sonra halkın terslemesi veto ettirmiştir.detay bu
(0)
80327 #9  #80327
türkiye için ütopik bir kaçış noktası olmayı başarmıştır. kuzeydeki güzel topraklardır.
(0)

Tümünü Göster [9]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Son Yapılan Yorumlar: