Venezuela

venezuela

Tümünü Göster [26]

70354 #1  #70354
venezuela 57188d04f0967.png
güzel kızları ve yarı-diktatorleriyle meşhur latin amerika ülkesi

sıyasi ve ekonomik olarak suudi arabistan'in bikinilisi diyebileceğimiz bir ülkedir. petrolden başka bir ihracat kalemi yoktur ve ülke ekonomisinin (neredeyse) tamamı devletin ihraç ettiği petrolün parasını halka dağıtması üzerine kuruludur. rusya gibi 1990'larda çökmesi ve 2000'lerde yükselmesi ve 2010'dan itibaren tekrar çökmesi tesadüf değildir. bir de ufak tefek tarım yaparlar ancak tarımda dışa bağımlıdır.
(bkz: dutch disease)

petrol endustrisiyse chavez yıllarında pdvsa'ya çok fazla yatırım yapılmaması, siyasi kadrolaşma ve amerika'nin barack obama döneminde enerjide dışa bağımlılığını kapatması sonucu hafiften gote gelmiştir. venezuela eskisine göre çok daha az petrol çıkardığı gibi, çıkardığı ham petrolün niteliği sebebiyle kısmen amerika'ya bağımlıdır. petrolü teksas'a gönderip jet yakıtı olarak geri alırlar.

gerek petrol fiyatlarının düşmesi gerek de hugo chavez'in son dönemleri ve nicolas maduro döneminde uygulanan gerzek döviz politikası sonucu ülkede ciddi ekonomik sıkıntılar vardır. bu sorunlar kısa vadede cin'le yapılan peşin petrol anlaşmalarıyla yumusatilsa da çinliler de hafiften "ulan bunlar bizi mi sıkıyor" noktasına geliyor. sebebi de basit venezuela'nin cin'e olan borcunu ödemesi için her gün cin'e bedava 800 bin varil petrol göndermesi lazım ki bu üretilen petrolün üçte biri demek.
Oil woes could make Venezuela restructure China debt: Barclays

resmi olarak 1 dolar 6.2 bolivar olsa da karaborsada 1 dolar 1100 bolivardir (tayyip'in merkez bankasına başkanına baskı yapıp 1 dolar 1 tl olacak dediğini düşünün, onu 100'le çarpın). maduro ise tüm yaşanan sıkıntıları ak parti'yi pardon venezuela'ye çekemeyen dış güçlerin oyununa bağlamaktadır.
(0)
73003 #2  #73003
enflasyonu %720'ye dayanmış olan ülke. resmi döviz kuruyla gerçek döviz kuru arasındaki fark ise giderecek açılıyor. her ne kadar resmi olarak 1 amerikan doları 6.2 bolivar olsa da karaborsa da 1 dolar neredeyse 2000 bolivara dayanmış durumda. geçtiğimiz sene %6'ya yakın küçülen ekonominin bu senede %8 civarında küçülmesi bekleniyor.
Venezuela is in such economic ruin hamburgers now cost $170
Sugar shortage cuts Coca-Cola production in Venezuela
(0)
73332 #4  #73332
adım adım iç savaşa giden güzel ülke .
(0)
78607 #10  #78607
parası o kadar değer kaybetti ki, şu wow'da satın aldığım coinler bile bunların parasından katbekat kıymetli. buradan
(0)
79774 #13  #79774
Venezuela creditors recoil at proposed Caracas bondholder meeting

yalnız ufak iki sorun varmış..birincisi müzakereleri yönetecek olan başkan yardımcısı tareck el aissami abd tarafından uyuşturucu kaçakçısı olmakla suçlandığı için kendisine yaptırımlar uygulanmış.dolayısıyla amerikalı alacaklılar "görüşme yaparsak biz de gümbürtüye gitmeyelim" modundaymis
amerikalı olmayan alacaklilarda böbreği kaybetmemek için görüşmelerin caracas'ta değil londra, paris olmadı bir başka latin amerika şehrinde yapılmasını istemiş.
(0)
80256 #16  #80256
2018’e protestolarla giren ülke. sebebi de resmi açıklamalara göre portekiz‘in ülke üzerinde oynadığı oyunlar!
Venezuela'da halk öfkeli

--! spoiler !--
hiper enflasyonla boğuşan venezuela'da durum giderek kötüleşiyor. hükümet ne gıda sıkıntısı nedeniyle sokağa inen vatandaşlara istediğini verebiliyor ne de giderek büyüyen enflasyonu durdurabiliyor.

petrol zengini ülkede devlet başkanı nicolas maduro yönetimi, enflasyonu rahatlatmak adına piyasaya para sürmeye devam ederken, 'domuz eti azlığı' nedeniyle başlayan protestolar ise bitmek bilmiyor:

"hükümet protestocuları muhalif olarak nitelendiriyor. fakat biz muhalif falan değiliz. biz sadece yemek için protesto ediyoruz."

venezuela'da binlerce fakir aile geleneksel noel yemeği için pişirdikleri domuz bacağını bu yıl yoksun kalmıştı. maduro ise protestolara neden olan krizden portekiz'i sorumlu tutmuş; halka sesleniş konuşmasında domuz eti konusunda "bizi sabote ettiler. bunun yapan da portekiz." demişti.

konuyla ilgili konuşan portekiz dışişleri bakanı augusto santos silva ise suçlamaları reddetmişti.

öte yandan devlet başkanı nicolas maduro yönetimi enflasyon rakamlarıyla ilgili hiçbir açıklama yapmazken bağımsız kaynaklar ise latin amerika ülkesinde bu yıl enflasyon oranının yüzde 2000 üzerinde gerçekleştiğini söylüyor. hükümet ekonomik krizin önüne geçebilmek için 2017 yılı içerisinde 500, 5 bin ve 50 cent değerinde 20 bin bolivar banknotları tedavüle sokmuş; ancak talebi karşılamaya yetmemişti.
--! spoiler !--
(0)

Tümünü Göster [26]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: