victoria 2

victoria 2

Tümünü Göster [2]

37070 #1  #37070
paradox interactive tarafından yayınlanan bir grand strateji oyunu. çin imparatorluğunu modernize ederseniz nüfusu kullanıp sanayi ve askeri açıdan bir dev olabilirsiniz.
(0)65707 #2  #65707
ilk defa a house divided dlc'sinde bir oyunu sonlandırmayı başardım. genelde 1890'lara kadar gelir, o tarihlerde bir ekonomik kriz yaşayıp devleti batırırdım. çözüm ekonomi politikasının değiştirilmesinde yatıyormuş.

sanıyorum dünya tarihinde meydana gelen ekonomik krizler bir şekilde oyuna yedirilmiş, 1890'larda ve 1929'da çoğu ülke için bütçenin eksi vermesinden kaçılamıyor ama krizlerin teğet geçmesi sağlanabiliyor. herhangi bir ülkede sanayileşmeye başladıktan sonra oyunda şöyle bir sorun ile karşılaşılıyor. oyuncu genelde devlet olarak sanayileşmeyi teşvik ettiği için fabrikaları kendisi kuruyor ve bu fabrikalara insan, kömür, demir vb. ham madde sağlamaya uğraşıyor. bu ham maddelerin hepsini yeterli miktarda sağlamak olanaksız. nitekim ülkeden ülkeye nüfus ve kaynaklar değişken. bir ülkede bol bol kömür varken, çalıştıracak adam bulamıyorsunuz ya da tam tersi. teknolojide henüz buharlı türbinden hallice olduğundan koskoca fabrikaların 1800'lerde kendi kendilerini devam ettirmesi neredeyse imkansız. o yüzden "subsidy" seçeneği ile fabrikaları destekliyoruz. nedir bu subsidy? eğer fabrika kendini devam ettiremiyorsa, eksiğini devlet kendi bütçesinden destekliyor. bu şekilde fabrika zarar etse bile açık kalmasını sağlıyoruz. fakat fabrika sayısı arttıkça, desteklenen fabrika ve subsidy miktarı artıyor ve bütçe yavaş yavaş eksiye doğru kaymaya başlıyor. o vakit oyuncu doğal olarak şöyle bir soru soruyor, neden para kazanmak için kurduğumuz fabrikalar zarar edince kapanmasın diye üzerine para ödüyorum?

sanayileşme ya da endüstriyelleşme, oyunda ülke gücünü gösteren 3 ölçütten biri. bu önemsiz olan neden. önemli olan ise, oyunda ürettiğin ürünler üzerinden başka üniteler üretiliyor oluşu. mesela param var, adamım var hop asker basayım yok. önce silahı üreteceksin, askerin cephede yiyeceği konserve yemeği üreteceksin sonra ülkede asker olmak için uygun bireyler olacak, o zaman asker çıkarabilirsin. işte bu ihtiyaçları satın almak zorunda kalmamak için üretim yapmak en mantıklısı. hatta bu ihtiyaçları satın almaya çalıştığınızda alamama ihtimali ile karşılaşılabiliyor. sonuçta belli bir miktar üretilen bir ürün var ve bu ürünü herkes istediğinde yalnızca aramızdaki ingiltere, fransa, almanya, abd, rusya gibi en şanslılar alabiliyor. yani fabrikalar gerekli, fakat fabrikalarda bedavaya çalışmıyor, bunun kömürü var doğal gazı var, elektriği, suyu var hepsini karşılamak gerekiyor, o da bir önceki paragrafta anlatılan mesele. zaten bir noktada, hep bir şeyler eksik kalıyor ve onu karşılamaya çalışıyoruz, çünkü ekonomi yerinde sayamıyor, ya gelişecek ya da gerileyecek. örnek vermek gerekirse, üst üste açtığım fabrikaların çoğunda, ortak ihtiyaç olan kömür yeterince mevcut olmadığı için ülkece darboğaz yaşadık. kömür olmayınca üretim olmadı, üretim olmayınca zarar ettik, zarar edince fabrikaya yardım ettik, bizden kesildi ama kömür olmadığı için bir şey üretip faydalanamadık ve zarar.

çözüm ise bu durum oluşmaya başladığında ekonomi politikasını değiştirmekte, ekonomiyi devletin elinden alıp, bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler diyoruz. zaten fabrika sayısı arttığı için ekonomiyi kontrol etmek zorlaşıyor. kaldı ki, her fabrikada ne üretileceğini, girdilerinin neler olduğunu, ürünün piyasa değerlerini falan incelemek gerekiyor (evet oyunda dünyada hangi ürünün ne kadar üretildiğini, ne kadar alıcısının olduğunu, hangi fiyattan gittiğini, top 5 üreticisini falan görebiliyoruz). kontrolü devletten alıp, özel teşebbüse bırakınca ülke bir 5-10 sene yerinde sayıyor, deneme yanılma ile sürekli fabrikalar açılıp kapanıyor ama piyasa bir noktada hangi fabrikanın büyük oranda kar ettiğini bulup ilerlemeye başlıyor hatta bir yerde öyle bir seviyeye geliyor ki, herhangi bir insan evladının tüm ülke üretimini kontrol edebilmesi imkansız oluyor. oyuncu olarak yapmamız gereken ise fabrikalara ham madde sağlamak. bu da ne yazık ki göründüğü gibi kolay değil. almanların ham madde ihtiyacını karşılamak için neden koskoca bir dünya savaşı başlattığını anlayabiliyorsunuz hatta 1930'lara doğru petrol için ortadoğuya giren bir adet abd görebilirsiniz. ingiltere, fransa, almanya, abd, rusya ne kadar kodaman ülke varsa hepsi dünyayı ve kaynakları sürekli paylaşma halinde. hatta şöyle siyasi bir hiyerarşi bulunmakta. en güçlü 8 ülke, süper güçler olarak geçiyor ve bu ülkeler diğer ülkeler üzerinde etki alanı oluşturarak kendi çevresinde toplanmalarını sağlıyor. bu da temelde şu işe yarıyor, ülkeler ihtiyaçlarını ortak market denilen bir yerde karşılıyor. nedir bu ortak market? ortak market, sizin ve etki alanınızdaki vatandaşların ürettiklerini sattıkları yer. mesela sizin petrolünüz yok fakat meksika'nın var, fakat meksika bu petrol üzerinden bir şey üretemeyecek durumda, üretecek olsa bile fazlasını satacak. işte orada hacı sen onu sağda solda mundar etme gel senle ortak pazar oluşturak diyorsunuz ve petrol ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. tabii bunu yapabilmek için g8 ülkesi olmamız gerekiyor, değilseniz ne yapıyoruz? dünyada terör estiriyoruz. kömürü, petrolü gördüğümüz yere saldırıyoruz. bu aşamada ortadoğuya girmiş bir adet ispanya görebilirsiniz.

bir de kolonizasyon heyecanı yaşıyoruz. malum afrika henüz paylaşılmamış vaziyette. burada da eli çabuk tutmak gerekiyor. gerekli teknolojik gelişmeyi sağlayıp bir an önce koloni yarışına girerek, bedavadan insan ve ham madde sağlayabiliyoruz. hatta bol bol üretip küçük esnaf tadındaki ülkeleri piyasadan silip daha fazlasını, en fazlasını kazanabiliyoruz.

tüm bunları yaptıktan sonra bir adet makine yaratmış oluyoruz. öyle ki oyuncu olarak biz de bu makinenin bir dişlisi haline geliyoruz. bu makinenin adı kendi kendisini sürdürmeye çalışan dünya ekonomisi. oyuncu olarak ekranda gelişen olaylar karşısında bütçeyi artıda tutmak ve makine dişlilerinin çalışmasını sağlamak için sürekli insan ve ham madde üretiyoruz.

bu yazdıklarım ile oyunun ancak kabasını almış olabilirim zira atladığım onlarca nokta var.
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: