vikingler

vikingler

Tümünü Göster [3]

17804 #1  #17804
8. yüzyılda iskandinav yarımadası'nı ele geçirerek 9. 10. ve 11. yüzyıllarda avrupa genelinde akınlara başlayan korsan ve tüccar halk. batıya sefer düzenleyenlerine norman, doğuya sefer düzenleyenlerine varajin denmiştir. aynı zamanda kuzey amerika kıtasındaki newfoundland'da bir kış geçirmiş, kıtaya yerleşmek için yerli amerikalılarla savaştıktan sonra bu karardan vazgeçmişlerdir. (bkz: vinland saga) ufacık su birikintilerinde bile longboat'larını yüzdürebilen vikingler daha sonraları saint-laurent nehrine yelken açmış, nehir üzerinden québec ve montréal'ı geçip ontario gölü'ne varmışlar, niagara şelalerini takip ederek erie gölü'ne, detroit'e, oradan da st. clair gölü, huron gölü, kuzey kanalı, superior gölü ve thunder koyu'na, koydan sonraki yüzlerce buzul gölünü takip ederek winnipeg'e, kızıl nehri takip ederek minnesota'ya ulaşmışlardır. minnesota, kensington civarında bir runestone bırakan vikingler, normanlar olarak kuzeyde; shetland adası, faroe adaları, izlanda ve grönland, fransa'da; brötanya, yüksek normandiya, biscay körfezi, akitanya ve orta pireneler, britanya ve civarında; ingiltere, man adası, irlanda*, galler, iç hebridler, dış hebridler, iskoçya ve orkney adası, ispanya'da endülüs ve cebelitarık, afrika'da fas, italya'da ligurya ve sicilya'ya, varajinler olarak azınlık bir kısmı vistül nehri'ne, bir kısmı finlandiya'dan volga nehri, oradan da hazar denizi'ne, son kısmı ise letonya'dan litvanya, beyaz rusya ve kiev'e, dinyeper nehri üzerinden karadeniz'e, oradan istanbul'a, samsun'a ve azak denizi'ne dökülen don nehri'ne dadanmışlar, alayı sicilya'da kucaklaşıp hasret gidermişlerdir. varajinlerin bir kısmı bizans tarafından muhafız olarak kiralanmıştır. diğer kısmı dadandıkları don nehri'nden volga nehrine geçiş yapmış ve hazar denizi'ndeki kardeşleriyle kucaklaşmıştır. hazar denizi'nde abbasiler'le ticaret yapan vikinglerin yaşam biçimini doğu nesrinde en iyi olarak, volga bulgarları'nın kralına abbasi halifeliği'nin elçisi olarak giden arap gezgin ahmad ibn fadlan kendi el yazmalarında anlatır. vikingleri yakışıklı insanlar olarak betimleyen ibn fadlan, yanı sıra barbar ve müstehcen olduklarını da eklemiştir.

yararlanılan kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wik...
http://en.wikipedia.org/wik...
http://sciencenordic.com/ol...

ayrıca: (bkz: vikings)


edit: bkz ve yazım.
(0)38232 #2  #38232
avustralyalı araştırmacıların ingiltere'deki viking mezarlarında yaptığı kemik analizleri sonucu viking savaşçılarının yarısının kadın olduğu bulunmuş. daha önce, viking mezarlarında herkes silah ve kalkanlarıyla gömülmüş olduğundan hepsinin erkek olduğunu varsaymışlar.

konuyla ilgili usa today makalesi

adamlar hatunları evde bırakıp sefere çıkmıyormuş yani, shieldmaiden ablalar kılıcı kalkanı kuşanıp gitmiş yanlarında.
(0)56765 #3  #56765
kendi halinde balıkçı millet.

bu garibanlar öyle soykırımlara, katliamlara maruz kalıyorlar ki ingiltere'nin her köşe başında, kuzey avrupa'nın en ücra köşelerinde toplu mezarları çıkar.

bugün vikings dizisinden gaza geldikleri için torunlarının "bizi kızdırmayın baltamızı elimize alırız eheheh" dediklerine bakmayın. kara kuru latin haçlıları bunların hanımlarının avret yerlerine kızgın kılıç sokmak suretiyle zorla hak dini olan hristiyanlığa geçmeleri için baskı yapmıştır. içlerindeki onurlu tiplerin çoğu savaşmış, savaşı kaybettiklerinden ötürü alayı öldürülmüş, esir alınıp köle olarak satılıp başka diyarlara gitmiştir. hayatta kalanlar "aman abe bokunu yiyeyim tamam ana oğul kutsal ruh" diyen pısırık tipler kalmıştır.

sokakta, dışarıda, okulda gerçek yüzlerini göstermezler genelde. zira biraz farklı ses çıkarsalar neo-liberal sopası başlarına inerler. siz bu tırsak tavırlarından ötürü onların ne kadar eğitimli, saygılı, toleranslı medeni avrupalı olduklarını düşünürsünüz ama ortalama white-pridecı formlar, internet siteleri, imageboardlar bunların gençleriyle doludur.

bu abiler sürekli paranoya halindedirler. kendi üstün ırklarını yok etmek için yahudilerin hiç işi gücü yokmuş gibi onları yok ettiklerini düşünürler. lakin bilmezler ki çoğu nordic karısı bunları yeteri kadar erkek görmedikleri için elin zencisiyle, kürdüyle beraber olurlar. bu abiler kendilerinin mükemmel insan olduğunu, lakin yahudilerin "globalizasyon" projesi sonucu kadınlarının beyni yıkandığı "kadınsız" kaldıklarını düşünürler. halbuki bir kadınının akşama kadar 4chan'da trollük yapan, endişeli bir şekilde proje ödevini yetiştirmeye kalkan, bir terslikle karşılaştığında hemen yüzü kızarıp, yüzü terden nemlenen, soğuk, ceylan gibi ürkek, aksiyonsuz adamla ne işi olur diye düşünmez. zaten bugün hepsi değil ama çoğu nordic abinin bu nerd modunda olmasının sebebi yukarıda bahsettiğim soykırımın sonucudur. tersten doğru doğal seleksiyondur. güçlüleri öldür-zayıfları bağışla.
(1)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: