wolfgang schaeuble

wolfgang schaeuble

Tümünü Göster [2]

70801 #1  #70801
wolfgang-schaeuble 57214adf6eaf4.jpg
isminden almanlık fışkıran alman maliye bakanı. bir gün meydanlarda "çizerek kanımızla öz yurdun haritasını, dindirdik memleketin yıllar süren yaşını, bütünledik her yönden istiklal kavgasını, bütün dünya öğrendi almanlığı saymasını" diye bağırsa yeridir.

işin girgiri bir tarafa da 1961'de cdu'ya giren bu abi angela merkel'in akıl hocalarından birisi. hatta mevcut ab'nin de mimarlarından diyebiliriz. gerçi onun kafasındaki ab daha merkezi bir ab. almanya-fransa-belçika-hollanda-lüksemburg ab'nin merkezidir. bu ülkeler birlestikce yaratacağı sinerjiye bütün avrupa boyun eğecek kafasında. dolayısıyla diğer ülkeler (misal yunanistan) yok olmak istemiyorsa ve refaha kavuşmak istiyorsa bu çekirdeği (pratikte almanya'yi) örnek almalı modunda bir herif. tabi böyle bir avrupa diğer ülkelerin ne kadar hoşuna gider soru işareti.
(0)
70802 #2  #70802
alexis tsipras'in ağzına fena sicmistir zamanında, bir ara kendisine bütün yunanistan sövüyordu. sebebi de su. tsipiras'in mantığı "almanlar bizim iflas edip euro'dan çıkmamızı göze alamaz dolayısıyla şike şike anlaşmayı yumusatacaklar" şeklinde özetlenebilir. ancak bu abi "yok öyle birşey...euro'dan çıkmak istiyorsanız buyurun kapı orada" moduna girdi. sonradan yunanlar eskisinden de daha ağır bir anlaşma imzaladı
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: