yeniçeri ocağı

yeniçeri ocağı

Tümünü Göster [1]

73786 #1  #73786
yeniceri-ocagi 575b2a154384e.jpg
birinci murat döneminde devşirme sistemi ile devşirilen hristiyan çocuklardan kurulma askeri birlik. her ne kadar osmanlı ordusu yenicerilerle ozdeslestirilse de sayıca azdirlar. osmanlı ordusu 150,000 kişiyle sefere çıkıyorsa bunun 25-30 bini yeniceridir. profesyonel asker olan yeniçeriler düzenli maaş almanın yanısıra her padişah tahta çıktığında cülus adı verilen özel bir bahşiş de alırlardı. diğer birliklerden farklı olan bir başka özelliği de ateşli silahlar kullanmasıdır.

kafalarına göre padişah indirip çıkarmaları aslında şaşırtıcı değildir. dünyada yeniçeri muadili diyebileceğimiz birliklerde benzer eyleme girişmişlerdir (praetorian muhafızlar, streltsy vs). ve yeniçeriler askeri alanda başarısız olduğu gibi askeri reformlara da karşı çıkmaktadır. aslında bu kısmen normaldir. çünkü ateşli silahlarda uzmanlaşmak kılıça göre daha zahmetsizdir ve seri üretim tüfek uretebiliyorsan çok kısa sürede hayvan gibi ordular kurabilirsin. ki zaten zaman içinde olan da buydu.

her ne kadar geçmişte ikinci osman gibi padişahlar yeniçeri ocağı'ni kaldırmak ya da en azından reform etmek istese de başarısız olmuşlardır. sonunda ikinci mahmut 1826'da halkın desteği ile yeniçeri kislalarini topa tutturmuş ve ocağı kaldırmıştır. bu olaya da vaka-i hayriye denmiştir
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: