yerli otomobil

yerli otomobil

Tümünü Göster [12]

58840 #1  #58840
akp hükümetinin her seçim öncesi her ekonomik düşüş ardından dillendirdiği bir vaat. dün haberlere düşen cadillac çakması yerli otomobil epey tartışma konusu oldu. buyrun biz de burda tartışalım;

öncelikle yerli otomobilin tercih sebebi olması için fiyatının uygun olması ve güvenlik zaafiyetinin bulunmaması gerekir. bu yüzden olaya biraz farklı bakmak lazım. hem güvenlik, teknolojik bir motor ve güzel bir tasarım istiyip hem de "ama bunun motoru yurtdışından gelmiş, tasarımı şu araçtan çalıntı" dersek yerli otoya nah bineriz. çünkü motor ve karoser geliştirmek üretmek, arge ister yatırım ister. arge ile üretilen bir aracın da arge maliyeti yüksek olduğu için fiyatı da yüksek olur, kimse almaz.

motor dahil bazı parçaları yurt dışından ithal etmek, geri kalanını da burada imal ederek, tasarımın da kopyalanması ile yerli bir otomatil üretilmesi, maliyet olarak yine yılda 10 milyon araç üretip satan dev firmalara (vw ve toyota grubu) göre yüksek olacaktır ve yine de tercih edilmeyecektir. lakin devlet bunu ötv/kdv indirimi ya da muafiyetiyle tüketiciye daha uygun fiyatla sattırıp teşvik ederse o zaman bir tercih sebebi olabilir. bu teşvik ile piyasada yer edinip, kar etmeye başlarsa yerli marka, ardından kendi argesine bütçe üretip kendi motorunu şanzımanını ve karoserini de üretmeye başlayabilir. misal fiat tofaş işbirliği ile ortaya çıkan fiat doblo'nun tasarımı türkiye'ye aittir. türk halkının ihtiyaç duyduğu bir karoser tipi ile, italyan mühendisliğinin geliştirdiği sağlam ve ekonomik motor bu aracı türkiye'de zirveye taşıdı mesela. bunun ardından tofaş doblo'ya daha çok yatırım yapıp son 2 kasada sınıfının lideri bir otomobil haline getirdi.

tabi bi de bizim milletteki marka fetişizmi ve ben kaliteli mal kullanırım parası neyse veririm havası var. nasıl ki bimden alınan cipsi dondurmayı yiyenle taşşak geçenler varsa yerli otomobile binenle de taşşak geçen olacaktır. bu yüzden de karl-benz başlığındaki tartışmada dile getirilmiş olan yerli otonun öncelikle toplu taşımayı (taksi ve dolmuşları) hedeflemesi daha doğru olacaktır. otobüs ve dolmuşlarda karsan ve bmc öncülüğüme üretimler zaten mevcut. bunların yerli parça oranı arttılırken bir yandan da taksi kullanımına uygun otombil üretilirse ve hatta yurt genelindeki tüm taksiler standart olursa daha mantıklı olur. hem böylece belki apaçi gibi modifiye ile dolaşan taksicilerden de kurtulunur.

2011 civarıydı sanırım new york şehrinde kullanılıacak taksilerin ihalesi olmuştu da türk firması az farkla kaptırmıştı. yurtdışına taksi üretmek yerine önce yurt içine üretilse daha iyi olmaz mıydı?
(0)58876 #3  #58876
madem üretilecek bari elektrikli otomobil olsun.
(0)58885 #4  #58885
bazı muhaliflerin körü körüne karsi çıktığı proje. ülkede gerçekleşmesi muhtemel her olaya iktidarın seçim hamleleri gibi bakmak ahmaklıktır zannımca. yok çakma yok şu yok bu demekten başka bir laf bilmeyen bir kitleyle karşılaşıyoruz ve ''çözüm nedir'' diye sorduğumuzda soruya dahi karsilik verilmediğini görüyoruz. napalım kardeşim? madem bu kadarı seni tatmin etmiyor git kendin sıfırdan otomobil üret, e hadi yap.
böyle olmaz. tamam hükümeti eleştiriririz, sevmeyiz buna amennâ da, her şeye karsi olup başka bir boka yaramamak nedir arkadaş? tabii ki bu zamandan sonra başkalarından örnekler alarak, hazır parçalar kullanarak başlayacaksın bu işe, her şey yavaş yavaş olur öyle pat diye gerçekleşmez.
nereye baksam bi dalga geçme, bi yaftalama felan. ayıptır. artık muhalefet yaparken çözümsüz, çaresiz sözler söylemek yerine daha yapıcı, daha ılımlı eleştirmek gerektiğini milletçe öğrenmeliyiz.
zamanında sırf iktidara kin duymaktan dolayı çok olumlu gelişmeler suya batıp karanlıklara karıştı bu ülkede. artık yeter.
(0)58901 #5  #58901
aslında sadece cadillac bls değil, saab 9-3 ile de benzerlik gösterir ki iki araç aynı şaseye sahiptir. yerli olarak tanıtılan aracın önü bls, arkası 9-3 tür. iç kısmında ise ikisinin karışımından elde ettikleri harman vardır.
(0)69769 #6  #69769
niye yapılmaya çalışıldığı çok da belli olmayan hede.

elbette ilk akla gelen bir ürün hakkında şu ülke malı dememizi sağlayan şey nedir sorunsalı. mesela iphone'a neden amerikan malı diyoruz? bakarsan pek çok parçası çin halk cumhuriyeti'nde, tayvan'da güney kore'de üretiliyor. apple amerikan şirketi desen apple pek çok küresel firma gibi sahibi olmayan firmalardan. mesela sabancı holding'in bir kısmı halka arz edilmiş olsa da holdingin %60'i hala sabancı ailesine ait. ancak bugün pek çok küresel markaya baktığımızda en büyük hissedar %5-6 paya sahip olan fonlar. o fonlarında on binlerce sahibi var.

otomobil sorusuna geri dönersek yerli otomobil derken neyi kastettiğimiz önemli. eğer kastedilen türkiye'de otomobil imal etmekse bu zaten su anda yapılan birşey. eğer kastedilen türk markası olmak ise herif otomobili cin'de urettirse bize ne faydası olacak.

asıl bence en büyük falso ise neden yerli otomobil üretmek istiyoruz. yaygın görüşün aksine otomotiv sektörü çok da kârlı bir sektör değil, kar etmek için hayvan gibi ölçek ekonomisi gerektiriyor. volkswagen senede 11 milyon araç üretiyor, kar marjı %5. general motors desen %3. üretilecek araba sadece kalite bazında değil aynı zamanda fiyat konusunda da rekabetçi olmalı. dolayısıyla ortada çok sağlam bir devlet desteği yoksa (sadece sermayenin ötesinde, ithalat sınırlamaları vs), özel bir yatırımcının bu sektöre 2-3 milyar dolara para gömüp %3-4 karla çalışmasını istemek anlamsız.

açıkçası ben yatırımcı olsam normal otomobil üretmek yerine elektrikli otobüs ya da minibüs işini düşünürdüm. devletin ufak yardımıyla (her belediye sike sike bu otobüsü alacak) iyi kötü bir pazarim olurdu.
(0)69777 #7  #69777
fiyat performans oranı tofaş kuş serisi gibi olacaksa bırak kalsın istemiyorum ben öyle yerli otomobil.
(0)71858 #8  #71858
türkiye'de otomobil yapacak teknoloji mevcut geliştirecek teknoloji ise 100% olmasa da mevcutken amaç "bak biz yaptık oldu" dan ziyade ekonomik olarak karlı bir proje geliştirmek olmalıdır. eğer bu konuda hemfikirsek buyrun devam edin yoksa okumayı burada kesebilirsiniz.

otomobil geliştirmesi ve üretim yatırımları oldukça yüksek meblalardır, ve rantabilite için ölçek ekonomisi çok önemli rol oynar. bu konuda çok şey yazılmış yukarıda o sebeple kısa geçiyorum, sadece akılda tutulması gereken şey 3milyon/yıl adet üretim/satış yapan peugeot citroën grubu iflasın eşiğinden döndü (çinli ortak ve devletin ortaklığa girmesiyle kurtuldu). demek ki sorulması gereken soru "araba yapabilir miyiz?" değil "kaç adet satabiliriz?" olmalı. burada hedeflediğinzi pazar ön plana çıkıyor. şimdi çin gibi büyük bir iç pazarınız yokken (10 milyon /yıl) ben iç pazara yönelik bir araç yaparım demek biraz zor. diğer yandan yaptığınız aracı yurt dışına satabilmek için belli bir marka imajı oluşturmanız gerekiyor bu da zaman demek (10 yıl?). benim anladığım şu anda yapılmak istenilen şey biraz tesla modeli gibi ultra lüks konumlama ile pahalıya satılabilecek ve çok yüksek adet olmasa da para kazandırabilen bir araç . bu da dönüp dolaşıp marka imajına geliyor. kaldı ki marka imajı sadece ürüne değil ülke imajına da bağlı . şu anki konjontürle türkiye'nin imajının arabanın imajına çok yardımcı olabileceğini söylemek çok gerçekçi değil. özellikle hedef kitle göreceli olarak alım gücü olan çevreye değer verdiği için elektrikli /hybrid bir otomobile daha fazla para ödemeyi kabul edebilecek bri kitle ise sanki ihracat pazarımız batı dünyasıymış gibi görünüyor. kaldı ki tek model geliştirip üretip başarılı olmak imkansız gibi birşey çünkü bir markanın birden fazla model/çözüm ile piyasada bulunması lazım ki tüketici nezdinde bir güvenirlik oluşmaya başlasın. yine dönüp dolaşıp yatırım maliyetlerine geliyoruz çünkü her yeni model yeni yatırım maliyetleri demek ki sözkonusu meblalar çok sıfırlı meblalar.
peki çözüm ne olabilir? ılla binek araç üreteceğiz deniliyorsa yeni bir marka ve araç yaratmaktansa satılan volvo saab jaguar gibi markalardan biri alınabilirdi. devlet destekli özel sektör modeli bir çözüm olabilirdi. burada ürürn geliştirme ve üretim birimleri zamana yayılarak türkiye'ye getirilebilinirdi. tabii ki bu uzun vadeli bir planlama gerektiriyor lakin model olarak daha umut vadedici.
yok ben illa ki kendi markamı yaratacağım diyorsak o zaman ürün ve hedef pazar tekrar ele alınıp bambaşka bir iş modeli yaratılmalı. örneğin yukarıda önerilen belediyelere otobüs çözümü olabilir . hazır ve garanti bir pazar hatta ihracat potansiyeli mevcut. ikinci aşamada aynı marka ile hafif ticari araç pazarı hedeflenebilirdi, dayanıklı her yola gelebilen yük de taşıyabileceğiniz yeri gelince binek gibi de kullanabileceğinzi bir model ile türkiye içinde tatminkar satışlar elde edip (başlangıçta )bazı ülkelere de bu tarz ürün satabilme potansiyeli olduğunu düşünmek daha gerçekçi olabilir. yeterli kadar modeliniz olup pazarda kendini ispatlamaya başladıkça binek araca da sıra gelebilir elbet. ama kafadan binek otomobil bana çok satılabilecek ve ekonomik olarak yürüyen bir seçimmiş gibi gelmiyor.
(0)79700 #9  #79700
bugünkü erdoğan'ın konuşmasından sonra su mesajı çıkardım.
birincisi iran tarzı "falanca modelin türkiye'de lisanslı üretimi" tarzı birşey olmayacak. 2019'a kadar prototip olsun dedi.

ikincisi bu oluşacak marka türkiye'de hibrid/elektrikli araba segmentini literally sıfırdan yaratacak.

ihracatını yaparız abi...sıkıntılı. hep "abi benzinli araçlar bitiyor, devir elektrikli araba devri" diyoruz da elektrikli araba pazarına baktığın zaman da tesla motors'u saymazsan dünyada lider satıcılar yine renault-nissan, volkswagen, general motors, toyota, ford. yani normal araba piyasasında lider olan firmalar elektrikli araba piyasasında da hakim.

bu proje ucacaksa hem sermayeci tarafında hem de tüketici tarafında hayvanı devlet desteği lazım.
ekşi'de taşak geçiliyor "alım garantisi yaparlar ehehe" deniyor da öyle birşey gerçekten olabilir. çünkü avrupa birliği gümrük birliği anlaşmasını sikmeden yerli üreticiyi desteklemenin neredeyse tek yolu bu
en kötü ihtimal devlet olarak bu "babayigitlere" 3-4 milyar dolar haybeye gömmüş oluruz.
(0)81402 #12  #81402
sittinsene çıkacağına inanmayacağım, çıksa da almayacağım hayali otomobil.
(4)Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: