Yerli ve milli

yerli ve milli

Tümünü Göster [1]

80346 #1  #80346
“islamcılık” için kullanılan bir “kodlu” tabir. eskisi gibi alenen “refah partisi’ne oy vermeyenler patates dinindendir” demiyorsun, bu tarz “anlamlı” kelimeler kullanıyorsun. bu taktiği amerikan muhafazakarları 40 yıldır kullanıyor. mesela kürtaj karşıtları kendisine kürtaj karşıtı demez “hayat yanlısı” der. sonuçta kim “hayat yanlısı” olmak istemez ki, değil mi..
(bkz: köpek düdüğü siyaseti)

aslında pek çok günlük tartışmamız gibi bu da özünde “osmanlı batılı kurumlar karşısında rekabet edemediği için yıkıldı” diyen modernist milliyetçilerle “osmanlı islami değerlerden uzaklaştığı için yıkıldı” tartışmasına geliyor. islamcılara göre ilk grup ya direkt batı ajanıdır ya da batılı değerleri benimseyip “kendi halkına tepeden bakan, oto-oryantalist bir zümredir”. islamcılara göre islam sadece camide ya da kişisel hayatla sınırlı bir din değil, aynı zamanda bir ideolojidir. özsel olarak “allah’ın rejimi”, “gavurun rejimi”nden üstün olduğu için aslında ihtiyacımız olan herşey bizde mevcuttur, dışarıdan reçeteye gerek yoktur.

kendisi gibi olmayanlarla olan ilişkisini cihad retoriği üzerinden kuran islamcılar bu “yerli ve milli” muhabbetini bazen da kendi kalitesizliklerini kapatmak için kullanırlar. çünkü maddi alanlardaki başarısızlıklarını örtmek için “manevi üstünlük” uydurmuşlardır ve “batılı” ölçülerin kendilerini düzgün ölç(e)örteceğini düşünürler.

işin bir başka boyutu da su...kendi alanimdan örnek vereyim. pazarlama alanında son yıllarda körfez merkezli "islami pazarlama" dergileri çıkmaya başladı. akademik olarak müslümanlar ülkeleri inceliyorlar, "kuran ve sünnet'e dayalı" pazarlama analizleri yapıyorlar. derginin içeriğine bakıyorsun..klasik cross-cultural çalışmaları var en fazla. normalde uluslararası pazarlama alanında özelleşmiş bir ton kaliteli dergi var (journal of international marketing, international marketing review vs). ama bu islami dergilerde çıkan çalışmalar yarrak gibi. teori kısımları zayıf, daha çok betimleme tarzında (bilimadamı tasvir etmez, bilimadamı açıklar). metodolojiler kötü, konular orjinal degil.

Basit bir örnek vereyim..adam "islami bankalardaki müşteri hizmetleri kalitesinin tüketici memnuniyetine etkisi"ni arasitrmis. normalde müşteri hizmetleri kalitesinin tüketici memnuniyeti etkisi dibine kadar çalışılmış birşey. çalışmanın orjinal tarafı yok. neden islami bankalari araştırıyoruz o da belli değil. normal bankayla da karşılaştırma yapıp arada niye fark olmasına gerektiğini bir teoriye bağlasa eyvallah. o da yok. adam bahreyn'de bankalar üzerinden birşeylere debeleniyor. adam normal dergide yayın yapamıyor, dönüp makale içinde iki ayet ve hadis alintilayip kendi dergisini çıkartıyor. "ama biz islamiyiz"

işin bir başka boyutu da yerli ve milli retoriği laik kesimin yumuşak karnı olan batı karşıtlığını sömürüyor
(bkz: türkiye'de laik kesimin batı karşıtlığı/@madonnanin yagli zencisi 2)
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: