zafer aracagök

zafer aracagök

Tümünü Göster [1]

44521 #1  #44521
iyi bir müzisyen, iyi bir kuramcı ve aynı zamanda sağlam bir akademisyen olan sıkı dost. aracagök'ün sıfır adını verdiği deneysel-elektronik icra eden özgün bir müzik projesi vardır, pek bilinmese de sıfır ile birçok albüm yayınladı özellikle nietzsche odaklı ben aptalım çünkü ölüyüm ben ölüyüm çünkü aptalım albümü müthiştir ki sıfır kayıtları türkiye dışında ingiltere, fransa, almanya ve italya'da da yayınlanmıştır. son yıllarda türkiye'de iyice hortlayan deleuze konusunda uzun yıllardır prestijli çalışmalar yapmıştır. mevzubahis bu işler revue chimères, pli-the warwick journal of philosophy, parallax, third text, rhizomes, postmodern culture ve symploke gibi dünyaca ünlü dergilerde yayınlamıştır. 2009'da desonance: desonating (with) deleuze adlı bir kitabı yayınlandı. 2010'da resonances: a deleuze and guattari conference on philosophy, arts and politics adlı uluslararası bir konferans düzenledi. parallax dergisi için 2012'de resonances: deleuze ve guattari adlı özel bir sayının editörlüğünü yaptı. tüm bu akdemik işlerin evvelinde ise 90'larda yayınladığı eve dönmek istemiyorum (iletişim 1995); anti- hamlet (metis 1996); sıfırografya (oğlak 1999) isimli üç deneysel kitabı mevcuttur ki baskısı bulunmayan bu kitaplar 2014 eylül'de Kült Neşriyat tarafından zeminsiz üçleme adı altında yeni bir edisyonla yeniden yayınlandı. bir de geçen yıl little black cart tarafından amerika'da yayınlanan post- situasyonist ı want to be a suicide bomber isimli epey radikal bir çalışması daha var ki bu kitap bağlamındaki kuramsal işleri somnambulist situationists isimli facebook sayfası üzerinden yayınlıyor.

ı want to be a suicide bomber'dan bir alıntı:

uyurgezer situasyonist manifesto

uyurgezer situasyonistler mucizevi bir uyurgezerlik stratejisiyle günlük medya bombardımanları ve medya entellektüellerine paket tepkiler vermeden “niçin”leyerek, situationist ınternational metinlerini tekrar gözden geçirmeyi ve bunları uzlaşmaz, kısa-devreleyici, kimlik olumlamayan bir eleştirel-sapkınlık düzlemine taşımayı hedeflemektedir.

baba’yı ya da hegel’i nasıl hipnotize edebiliriz? ya da nasıl yarı uykulu, tam uyanmamış bir hegel yaratabiliriz? baba’yı hipnotize edip, travmasını itiraf ettirebilmek ne güzel olurdu! détournement düşüncesini o herneyse-ımge’nin gestalt-karşıtlığını üretmek yolunda radikalleştirmenin zamanı gelmedi mi?

baba’yı ya da freud’u nasıl hipnotize edebiliriz ki böylece psikanaliz de uyurgezer bir yaşama mecbur edilebilsin? bir düşün: heryerde uyurgezer vatandaşlar şizo-ensestleyip sınırları ihlal ederek bir gulyabani-cinsel akışa doğru taşıyorlar … bekar-makinaları.

karar-verilemez olan gözkapaklarımız arasında yatan şeydir.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: